BUĞDAY FİYATLARI İÇİN TMO DEVREYE GİRMELİ - DÜNYA - 13.05.2005

GENEL MERKEZ
14.05.2005 (Son Güncelleme: 14.05.2005 10:43:07)

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (ZMO) ADANA ŞUBE BAŞKANI AYHAN BARUT, BUĞDAY ALIMI VE FİYATIYLA İLGİLİ TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ’NİN BİR AN ÖNCE DEVREYE GİREREK, AÇIKLAMA YAPMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

DÜN DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISINDA KONUŞAN BARUT, BÖLGEDE BUĞDAY HASADININ MAYIS SONLARINDA BAŞLAYIP HAZİRAN AYININ BİTİMİNE KADAR TAMAMLANDIĞINA DİKKAT ÇEKEREK, “BUĞDAY HASADININ PAZARLANMASI VE FİYAT KONUSU DİĞER BÖLGELERİMİZ İÇİN DE BİR İŞARET OLUŞTURACAK. ANCAK, ŞU ANDA SERBEST PİYASA KOŞULLARINDA BUĞDAY PİYASASI PEK DE OLUMLU DEĞİL. BU BAKIMDAN TMO, BUĞDAY ALIMI VE FİYATIYLA İLGİLİ ACİLEN DEVREYE GİRMELİ” DEDİ.

TMO’NUN HER YIL GEREK ALIM KAMPANYASI GEREKSE FİYAT AÇIKLAMASI YÖNÜNDEN GEÇ KALMAKTA OLDUĞUNU VURGULAYAN BARUT, “HATTA TMO, BÖLGEMİZDE BUĞDAY HASADI TAMAMLANDIKTAN SONRA DEVREYE GİRİYOR. BU NEDENLE TMO’DAN BÖLGEMİZE ÖZGÜ ERKEN DÖNEM HAZIRLIKLARIYLA ALIM YAPMASINI İSTİYORUZ. BÖYLELİKLE BÖLGE ÜRETİCİMİZ BELİRSİZLİKTEN KURTULACAK” DİYE KONUŞTU.

ADANA’DA BU YIL 300 BİN HEKTAR ALANA BUĞDAY EKİMİ YAPILDIĞINI KAYDEDEN BARUT, GEÇTİĞİMİZ YILA GÖRE YÜZDE 6’LIK BİR AZALMA OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKTİ. ANCAK, BU YIL BUĞDAYDAKİ GELİŞİM YÖNÜNDEN HERHANGİ BİR OLUMSUZLUK YAŞANMADIĞINI DİLE GETİREN BARUT, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

“GEÇEN YIL 318 BİN HEKTAR ALAN BUĞDAY EKİMİ YAPILMIŞTI. İKLİMDEN KAYNAKLANAN OLUMSUZLUKLAR NEDENİYLE İSTENİLEN REKOLTE ELDE EDİLEMEMİŞTİ. OYSA, BU YIL BUĞDAYDAKİ GELİŞİM AÇISINDAN ŞİMDİYE DEK HERHANGİ BİR SORUNLA KARŞILAŞILMADI. BU YIL BUĞDAYDAN 1 MİLYON 250 BİN TONLUK BİR REKOLTE BEKLİYORUZ. AYRICA, YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR SONUCUNDA 1 KİLOGRAM KIRMIZI YARI SERT ADANA BUĞDAYININ MALİYETİNİ DE HESAPLADIK. BUNA GÖRE, BİR KİLOGRAM BUĞDAYIN MALİYETİNİ 380 BİN LİRA OLARAK TESPİT ETTİK. BU ANLAMDA, ÜRETİCİNİN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN BUĞDAYA ÜRETİM MALİYETİNE YÜZDE 20’LİK BİR ÜRETİCİ KARIYLA 456 BİN LİRA FİYAT VERİLMESİ GEREKİYOR.”

Okunma Sayısı: 453