MAYINLI ARAZİLER - STAR GAZETESİ - 19.05.2005

GENEL MERKEZ
20.05.2005 (Son Güncelleme: 20.05.2005 14:15:56)

ÖMER FARUK GÜNEL

MAYINLI ARAZİLER

TÜRKİYE-SURİYE İLİŞKİLERİNİN ‘SIKINTILI’ GÜNLERİNDE VE DAHA ÇOK ‘KAÇAKÇILIĞI’ ÖNLEMEK AMACIYLA 300 İLE 750 METRE GENİŞLİĞİNDE VE 600 KM UZUNLUĞUNDAKİ SINIR BOYU MAYINLANDI. YAKLAŞIK 306 BİN DEKARLIK, YANİ İKİ KIBRIS ADASI BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR ALAN ‘MAYINLIDIR’ TABELASI TAŞIYOR. YİLLARDIR EL SÜRÜLMÜYOR. İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLERDE ‘BAHAR HAVASI’ YAŞANIYOR. KAÇAKÇILIK İSE TAMAMEN YOK OLDU. SINIR KAPILARI AÇILDI. GÜNÜBİRLİK GİRİŞ-ÇIKIŞ OLUYOR. ARTIK ‘MAYINLI ALANA’ İHTİYAÇ KALMADI. MAYINLAR KALDIRILACAK. YAPILAN HESAPLARA GÖRE SADECE MAYINLARIN TEMİZLENMESİNE 500 MİLYON DOLAR HARCANACAK. YAKLAŞIK DA 12 BİN 500 KİŞİ ÇALIŞTIRILACAK. HÜKÜMET, TEMİZLİK İÇİN BELİRLENEN HARCAMAYI YAPMAK İSTEMİYOR. KONUYU, YAP-İŞLET-DEVRET TANIMINDA YABANCI FİRMALARA İHALE ETMEK İSTİYOR.

İŞİN İLGİNÇ TARAFI, MAYINLARI TEMİZLEYECEK FİRMA VEYA FİRMALAR, AYNI ZAMANDA BELLİ BİR SÜRE BU VERİMLİ ARAZİDE TARIM YAPABİLECEK. BÖLGEDE UZUN SÜREDİR İŞLEM YAPILMADIĞINDAN ALAN, ORGANİK TARIM YAPMAYA ÇOK ELVERİŞLİ. TOPRAKTA KİMYASAL İLAÇ VE GÜBRE KALINTISI YOK. YANİ, YÜKSEK KATMA DEĞERLİ VE DOĞAYLA DOST TARIM ÜRETİMİNE SON DERECEDE UYGUN BİR YAPIYA SAHİP. BÖYLESİNE UYGUN BİR ALANIN ‘YAP-İŞLET-DEVRET’ NİTELİĞİNDE BİLE OLSA, YABANCI FİRMA VEYA FİRMALARA AKTARILMASI YERİNE BAŞKA ALTERNATİFLERİN DE DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKTİĞİ TARTIŞILIYOR VE ÖNERİLER OLUYOR.

BUNLARDAN BİRİ, ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN’IN TEKLİFİ. GÜNAYDIN, 306 BİN DEKARLIK ALANIN TOPRAKSIZ ÇİFTÇİYE KARŞILIKSIZ VERİLMESİNİ ÖNGÖRÜYOR. BU ALANI, TÜRKİYE’DEKİ ORTALAMA TARIM İŞLETMESİ DİKKATE ALINIRSA, 59 DEKARLIK PAYLARA BÖLEREK 5 BİN 186 ÇİFTÇİ AİLESİNE DAĞITALIM DİYOR. EĞER, AB STANDARTLARINA GÖRE PAY EDECEKSEK, BU KEZ DE ‘130 DEKARLIK BÖLÜMLER HALİNDE 2 BİN 353 AİLENİN BU TOPRAKTAN YARARLANMASINI SAĞLAYALIM’ DİYOR. ARKASINDAN DA EKLİYOR: ‘TÜM İŞLETMELER TEK BİR KOOPERATİF YAPISI ALTINDA TOPLANILMALI, HER BİR İŞLETMEYE BİRER ZİRAAT MÜHENDİSİ ÇALIŞTIRMA KOŞULU GETİRİLMELİDİR. BÖYLELİKLE BİR ANDA 2 BİN 353 ZİRAAT MÜHENDİSİ İLE 10 BİN TOPRAKSIZ İŞÇİYE İSTİHDAM YARATILACAKTIR. ÇABUK VE AZ ZAHMETLİ BİR UYGULAMA OLACAKTIR’. YANİ, YARIM MİLYAR DOLARLIK BİR YATIRIM İLE 306 BİN DEKAR ALANLIK VERİMLİ TOPRAK YABANCI FİRMALARIN KEYFİNE BIRAKILMAMALI DEMEYE GETİRİYOR. BAŞKAN HAKLI. MAYIN TEMİZLEME İŞLEMİNDE HARCANACAK PARANIN VE YARATACAĞI İSTİHDAMIN KİŞİ BAŞINA MALİYETİ 40 BİN DOLAR. OLDUKÇA DÜŞÜK BİR MALİYET. HEM HÜKÜMET HEM DE OLUŞTURULACAK KOOPERATİFLER TARAFINDAN RAHATLIKLA SAĞLANIR.

KEMAL ÇEVİK: STRES YOK

DÜNKÜ YAZIMDA BDDK’NIN YÖNETİMİNDE YAPILACAK DEĞİŞİMDEN SÖZ ETMİŞTİM. İKİ ÜYE DEĞİŞECEK AMA BUNUN İÇİN DÖRT ÜYE ARASINDA KUR’A ÇEKİLECEK DEMİŞTİM. ÜYELERİN DE PROF. DR. KEMAL ÇEVİK, NURİ DOĞULU, AHMET ŞİRİN VE YUSUF ZİYA ÖNDER OLDUĞUNU AKTARMIŞTIM. BU NEDENLE DE ‘BUGÜNLERDE KUR’AYA GİRECEK DÖRT ÜYE ‘STRES’ YAŞIYOR’ DİYE DE NOKTAYI KOYMUŞTUM. YAZIMI OKUDUKTAN SONRA İLK ARAYAN PROF. DR. KEMAL ÇEVİK OLDU. ‘BEN STRES YAŞAMIYORUM. KALDI Kİ, EĞER KAZANIRSAM İKİ YIL DAHA DEVAM EDİP ETMEYECEĞİMİ DE DEĞERLENDİRECEĞİM’ DEDİ. ÇEVİK’İN ‘ŞANS’ MELEĞİNE DUYURULUR.

Okunma Sayısı: 392