GELİR İDARESİ YASASI İHTİYAÇLARI KARŞILAMAZ - EVRENSEL - 23.05.2005

GENEL MERKEZ
23.05.2005 (Son Güncelleme: 23.05.2005 13:28:00)

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ KEMAL KILIÇDAROĞLU, IMF DAYATMASI İLE ÇIKARTILAN GELİR İDARESİ YASASI’NIN, TÜRKİYE GERÇEKLERİNE VE İHTİYAÇLARINA UYGUN OLMADIĞINI SÖYLEDİ.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI TARAFINDAN DÜZENLENEN “GELİR İDARESİ SORUNSALI” KONULU KONFERANSTA KONUŞAN KILIÇDAROĞLU, 1980 YILINDAN BU YANA TÜRKİYE’DE GELİR İDARESİNİN YENİDEN YAPILANMASININ İSTENDİĞİNİ, ANCAK BUNUN IMF DAYATMASI İLE YAPILDIĞINI SÖYLEDİ. YASAYLA BİRLİKTE VERGİ DENETİMİNİN ÇOK PARÇALI HALE GETİRİLDİĞİNİ BELİRTEN KILIÇDAROĞLU, VERGİ DENETİMİNİN DE EŞ GÜDÜMLÜ OLMASI GEREKİRKEN 5 UNSUR TARAFINDAN YAPILMASINI GETİRDİĞİNİ SÖYLEDİ. YASAYLA VERGİ DENETMENLERİNİN”NEREDEN BULDUN” SORUSUNU SORMA HAKKININ ELLERİNDEN ALINARAK ELİNİN KOLUNUN BAĞLANDIĞINA DİKKAT ÇEKEN KILIÇDAROĞLU, “NEREDEN BULDUN” SORUSU SORULMADAN ETKİN BİR DENETİM YAPILAMAYACAĞINI VURGULADI.

YASANIN MALİYE ÇALIŞANLARININ ÖZLÜK HAKLARINI DA ELİNDEN ALDIĞINI KAYDEDEN KILIÇDAROĞLU, YASANIN VERGİ ADALETSİZLİĞİNİ VE YÜZDE 50’LERE VARAN KAYITDIŞILIĞI ÖNLEYECEK MADDELERİ İÇERMEDİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ. KILIÇDAROĞLU, KAYIT DIŞILIĞI ÖNLEMENİN TEK YOLUNUN ETKİN BİR SİYASİ İRADEDEN GEÇTİĞİNİ VURGULAYARAK, “DIŞARIDAN DAYATMALARLA DÜZENLEMELERLE DEĞİL, KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESMEMİZ GEREKİYOR” DEDİ.

HALKA BİRÇOK GERÇEĞİN ÇOK FARKLI YANSITILDIĞINI DİLE GETİREN KILIÇDAROĞLU, “TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SORUNU HALKA GERÇEKLERİ OLDUĞU GİBİ AKTARMAYAN MEDYADIR” DEDİ.

Okunma Sayısı: 340