MAYIN YERİNE EKİN - EVRENSEL - 23.05.2005

GENEL MERKEZ
23.05.2005 (Son Güncelleme: 23.05.2005 13:32:16)

YAŞADIKÇA..........ENVER ŞAT

MAYIN BİRÇOK FİLME VE ÖYKÜYE KONU OLMUŞTUR. ÖZELLİKLE KAÇAKÇILIK ÖYKÜLERİ ÇOK İŞLENMİŞTİR.

MAYINLANMIŞ ALANDA MAYINLARIN NERELERE KONDUĞUNU ANCAK ŞİFRELERİ BİLENLER BİLİR. ŞİFRELER İSE ANCAK MAYINI DÖŞEYENLERİN ELİNDE OLUR. SINIR BOYLARINDA OTURAN VE KAÇAKÇILIKLA UĞRAŞANLARIN BU KONUDA DENEYİMLERİNİN OLDUĞU BİLİNEN BİR DURUMDUR. ÇÜNKÜ MAYINLAR YÜZÜNDEN NİCE OCAKLAR SÖNMÜŞ, NİCE İNSANLAR SAKAT KALMIŞTIR.

MAYINLI BÖLGEDEN BİR GEDİK AÇILMASI İÇİN, BAZEN ÇANLI HAYVANLARDAN YARARLANILMIŞTIR. YAŞLI EŞEKLER, VEYA KÜÇÜKBAŞ HAYVANLAR ÖNDEN GÖNDERİLMİŞ, ARDINDAN KAÇAKÇILAR GİTMİŞLER. AMA HER ŞEYE KARŞIN ÇOK İNSAN ÖLMÜŞ VEYA SAKAT KALMIŞTIR.

MAYIN SADECE BİZİM ÜLKEMİZE HAS BİR UYGULAMA DEĞİL. BİR AB ÜLKESİ OLAN YUNANİSTAN’IN TÜRKİYE SINIRINDAKİ BİNLERCE MAYIN 30 YILDIR BİRÇOK KİŞİNİN SAKAT KALMASINA VEYA ÖLÜMÜNE NEDEN OLMUŞTUR.

MAYIN SİNSİ BİR TUZAKTIR.

ELBETTEKİ SINIRLARIN KONTROL EDİLMESİ KAÇINILMAZ BİR DURUMDUR. AMA BU İŞİN MAYIN DÖŞENEREK YAPILMASI ÇOK KÖTÜ BİR UYGULAMADIR. ÇÜNKÜ BU MAYINLARDAN, HER ZAMAN MAYININ HEDEFİ OLAN VE O ÜLKELERİN YÖNETİCİLERİNİN “DÜŞMAN” OLARAK GÖRDÜĞÜ ÜLKELERE AİT ASKERİ GÜÇLER DEĞİL, SİVİL İNSANLAR ZARAR GÖRMEKTEDİR.

SINIRLARI KONTROL ETMENİN BİR SÜRÜ YOLU BULUNMAKTA. ÖZELLİKLE GÜNÜMÜZDE, TEKNOLOJİNİN GELDİĞİ NOKTADA, SINIR BOYLARINDA BİR TAVŞANIN GEÇİŞİNİ BİLE İZLEMEK MÜMKÜN OLABİLİR.

ASLIN DA YERKÜREDE SINIRLARIN VE SINIFLARIN VARLIĞI GEREKLİ MİDİR DİYE SORULMASI GEREKİR.

SINIFLAR KALKMADAN, SINIRLARIN KALKMAYACAĞI, DÜŞMANLIKLARIN BİTMEYECEĞİ İSE, BİLİNEN BİR GERÇEKTİR.

TÜRKİYE-SURİYE SINIRINA BUNDAN 49 YIL ÖNCE MAYIN DÖŞENMEYE BAŞLANDI. MAYINLARIN DÖŞENDİĞİ ALAN GENELLİKLE DÜZ VE BİRİNCİ SINIF TARIM ALANIDIR. ÜLKEMİZDEKİ BİRİNCİ SINIF TARIM ALANININ ORANI SADECE YÜZDE 6,5 (ALTI BUÇUK) KADARDIR. BUNUN BÜYÜKLÜĞÜ 5.086.084 HEKTARDIR. SURİYE SINIRINDAKİ MAYINLI ALANIN BÜYÜKLÜĞÜ İSE 306 BİN DEKAR CİVARINDADIR. YANİ İKİ KIBRIS BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR TOPRAK, BUGÜNE KADAR MAYINLI BİR ŞEKİLDE KULLANIM DIŞI BIRAKILMIŞTIR. ŞİMDİ ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI’NIN BİLDİRDİĞİNE GÖRE HÜKÜMET, BU MAYINLI ARAZİLERİ, MAYINLARI TEMİZLEYECEK OLAN YABANCI ŞİRKETLERE KİRALAMAK NİYETİNDEYMİŞ. YANİ “ÖLÜYÜ DİRİYİ” BIRAKIP, GÖZÜ BU TOPRAKLARA DİKMİŞLER.

OYSA ZMO’NUN BU KONUDA ÇOK GÜZEL VE MANTIKLI BİR ÖNERİSİ BULUNMAKTA. DEVLET BU VERİMLİ ARAZİLERİ MAYINLARDAN TEMİZLEYEREK, 130 DEKARLIK İŞLETMELER ŞEKLİNDE PLANLAYACAK OLURSA, 2.353 TOPRAKSIZ AİLEYİ TOPRAĞA KAVUŞTURMUŞ OLACAKTIR. AYRICA BURALARDA EKOLOJİK TARIM UYGULANACAK OLURSA, 2.353 ZİRAAT MÜHENDİSİNE DE İŞ OLANAĞI SAĞLANMIŞ OLACAKTIR.

BU TOPRAKLARIN TEMİZLENME MALİYETİ 500 MİLYON DOLARDIR. BUNA KARŞILIK ZMO’YA GÖRE 12.500 KİŞİYE İŞ OLANAĞI YARATILACAKTIR. AYRICA BU TOPRAKLARIN İŞLENMESİYLE OLUŞAN KATMA DEĞER DEVLETİN, YAPTIĞI YATIRIMI FAZLASIYLA GERİ ALMASINI SAĞLAYACAKTIR.

ZMO BU KONUDA YERİNDE VE ÇOK MANTIKLI BİR ÖNERİ GETİRMEKTEDİR. BU KONUDA ÜLKEMİZ AYDINLARININ VE AKADEMİSYENLERİNİN BU ÖNERİYİ DESTEKLEMESİ GEREKİYOR. YOKSA VATAN TOPRAKLARI PARÇA PARÇA YABANCILARIN ELİNE VE DENETİMİNE GEÇECEKTİR.

BU TOPRAKLARDA MAYIN YERİNE EKİNLERİN KÖKLERİ HAYAT BULMALI, HAYAT VERMELİDİR.

Okunma Sayısı: 345