700 TRİLYONLUK GÜBRE VE MAZOT DESTEĞİNİN AYRINTISI NETLEŞİYOR - DÜNYA - 23.05.2005

GENEL MERKEZ
23.05.2005 (Son Güncelleme: 23.05.2005 13:45:42)

TARIM ZİRVESİNDEN SONUÇ ÇIKMADI, KONUNUN BAKANLAR KURULU’NUN GÜNDEMİNE GELMESİ BEKLENİYOR.

HÜSEYİN GÖKÇE – ANKARA

ÇİFTÇİLERE GÜBRE VE MAZOT DESTEĞİNİN NASIL UYGULANACAĞINA İLİŞKİN GEÇTİĞİMİZ HAFTA 4 BAKAN ARASINDA YAPILAN VE BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN DA TELEFONLA KATILDIĞI TOPLANTIDA SONUÇ ÇIKMAYINCA, KONUNUN BUGÜN BAKANLAR KURULU GÜNDEMİNE GELMESİ BEKLENİYOR.

BU İKİ GİRDİ İÇİN 700 TRİLYON LİRA OLARAK HESAPLANAN DESTEĞİN, ERDOĞAN’IN TALİMATIYLA DAHA DA ARTIRILABİLECEĞİ VE DESTEKLEMENİN VERGİ İADESİ ŞEKLİNDE YAPILMASI GÖRÜŞÜNÜN AĞIRLIK KAZANDIĞI İFADE EDİLİYOR.

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN 18 OCAK’TA AÇIKLADIĞI TARIMSAL DESTEK PAKETİNDE ÖNEMLİ YER TUTAN, GÜBRE VE MAZOT DESTEĞİNİN NASIL YAPILACAĞINA İLİŞKİN BELİRSİZLİK, BUGÜN BAKANLAR KURULU TOPLANTISINDA GİDERİLECEK.

BAKANLAR TARTIŞTI

GEÇTİĞİMİZ HAFTA DEVLET BAKANI ALİ BABACAN, MALİYE BAKANI KEMAL UNAKITAN, BAŞBAKAN YARDIMCISI ABDÜLLATİF ŞENER VE TARIM BAKANI SAMİ GÜÇLÜ, BÜROKRATLARIYLA BİRARAYA GELEREK DESTEKLEME YÖNTEMİNİ TARTIŞTILAR. BU İKİ GİRDİ İÇİN DAHA ÖNCE 700 TRİLYON LİRALIK BİR DESTEK YAPILACAĞI DUYURULURKEN, DESTEĞE İLİŞKİN KAYNAĞIN NEREDEN TEMİN EDİLECEĞİ DE GÜNDEME GELDİ. TOPLANTIDA, 700 TRİLYON LİRANIN TARIM BAKANLIĞI VEYA TARIMSAL DESTEK KALEMLERİNDEN ALINMAYACAĞI HÜKME BAĞLANDI.

BU RAKAMIN, TARIM BAKANLIĞI BÜTÇESİNE KONULACAK EK KAYNAKLA KARŞILANACAĞI İFADE EDİLDİ. BAKANLARIN YAPTIĞI TARIM ZİRVESİNE TELEFONLA KATILAN BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN İSE GÜBRE VE MAZOT DESTEĞİNİN DAHA EFEKTİF VE GENİŞ KAPSAMLI YAPILMASI YÖNÜNDE TALİMAT VERDİĞİ ÖĞRENİLDİ. BU ÇERÇEVEDE DESTEK RAKAMININ DAHA DA ARTABİLECEĞİ VURGULANDI. GÜBRE VE MAZOT DESTEĞİYLE İLGİLİ AYRINTILARIN, BUGÜN YAPILACAK BAKANLAR KURULU TOPLANTISINDA ELE ALINMASI VE TARIM BAKANI GÜÇLÜ’NÜN BAKANLAR KURULU ÜYELERİNE BİLGİ VERMESİ BEKLENİYOR.

VERGİ İADESİ ÖNE ÇIKTI

GÜBRE VE MAZOTA UYGULANACAK DESTEĞİN YÖNTEMİ ÜZERİNE YAPILAN ÇALIŞMALAR DA SON AŞAMAYA GELDİ. HÜKÜMETİN ÖNÜNDE; VERGİ İADESİ, DOĞRUDAN KDV İNDİRİMİ VEYA DOĞRUDAN GELİR DESTEĞİ ÖDEMELERİNİN İÇİNE KONULMASI GİBİ 3 ALTERNATİF BULUNUYOR.

ANCAK DÜNYA’YA BİLGİ VEREN KAYNAKLAR, 700 TRİLYON LİRAYI AŞACAK ÖDEMENİN BELİRLİ PERİYOTLAR HALİNDE FATURA KARŞILIĞI KDV İADESİ ŞEKLİNDE YAPILMASI YÖNTEMİNİN AĞIR BASTIĞINI İFADE ETTİ.

GÜBRE VE MAZOT DESTEKLEME UYGULAMASINDA ÖNERİLERİNİ ANLATAN TARIM SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ GÖRÜŞ AYRILIĞI İÇİNDELER.

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ MERKEZ BİRLİĞİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İRFAN GÜVENDİ, MEVCUT YÖNTEMLE ORTALAMA ARAZİ BÜYÜKLÜĞÜNE SAHİP BİR ÇİFTÇİNİN 25-26 MİLYON LİRALIK DESTEK ALABİLECEĞİNİ BELİRTEREK, BUNUN BÜYÜK ÇİFTÇİLERE YARAYACAĞINI SÖYLEDİ. GÜVENDİ, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

“ÇİFTÇİLERİN EN MAĞDUR KESİMİ HUBUBAT ÜRETİCİSİ. TÜRKİYE’DE ORTALAMA ARAZİ BÜYÜKLÜĞÜ 50 DEKAR VE BU KADAR ARAZİSİ OLAN BİR ÇİFTÇİ GÜBRE DESTEĞİNDEN 25-26 MİLYON LİRA FAYDALANABİLECEK. DOLAYISIYLA BU DURUM TAMAMEN BÜYÜK ÇİFTÇİNİN İŞİNE YARAYACAK. ÜRETİCİYE YÜZDE 10’LUK DESTEK YERİNE, DESTEK İÇİN AYRILAN 200-250 TRİLYON LİRANIN TARIMDAKİ YAPISAL REFORMLARA AYRILMASI ÇİFTÇİLER İÇİN DAHA FAYDALI OLACAKTIR.”

GÜBRE SATIŞI AZALDI

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN İSE BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN GÜBRE DESTEĞİ VERİLECEĞİNİ AÇIKLADIĞI 18 OCAK’TAN İTİBAREN 5 AY GEÇTİĞİNİ, BU SÜREÇTE GÜBRE SATIŞLARININ 3’TE 2 AZALDIĞINI SÖYLEDİ. GÜNAYDIN, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

“ÇİFTÇİNİN EN ÖNEMLİ GİRDİLERİNDEN BİRİSİ GÜBREDİR. GÜBREYE VERİLECEK DESTEK YAŞAMSAL ÖNEM TAŞIR. BAŞBAKAN 18 OCAK’TA DESTEK VERİLECEĞİNİ AÇIKLADI, ARADAN 5 AY GEÇTİ DAHA YÖNTEM BELİRLENMEDİ. ÜSTELİK GÜBRE DESTEĞİ AÇIKLANMASINDAN İTİBAREN GÜBRE SATIŞLARI ÜÇTE BİRE DÜŞTÜ. DESTEKLEMENİN DOĞRUDAN GELİR DESTEĞİ İÇİNE KONULMASI DEĞİL, ÜRETİCİYE VERİLMESİ GEREKİYOR.”

TÜRKİYE ZİRAATÇILAR DERNEĞİ BAŞKANI İBRAHİM YETKİN DE, ÖNCELİKLİ OLARAK GÜBRE HAMMADDE FİYATLARININ DÜŞÜRÜLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ. YETKİN, BÖYLECE ÇİFTÇİNİN DAHA UCUZA GÜBRE TÜKETEBİLECEĞİNİ, HÜKÜMETİN DE GÜBRE ÜRETİCİLERİNE MÜDAHALE ŞANSI OLACAĞINI ANLATTI. YETKİN, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

“SERBEST PİYASA EKONOMİSİ GEREĞİ, DEVLETİN GÜBRE ÜRETİCİLERİNE ‘GÜBREYİ ŞU FİYATTAN SATACAKSIN’ DİYE BİR ŞEYİ SÖYLEMESİ MÜMKÜN DEĞİL. ÇİFTÇİYE UCUZ GÜBRE VERMENİN TEK YOLU, GÜBRE FİYATLARININ MALİYETİNİ YÜKSELTEN HAMMADDENİN UCUZLATILMASIDIR. HAMMADDEDEKİ KDV YÜZDE 18’DEN YÜZDE 8’E İNDİRİLİRSE, FİYAZ YÜZDE 10 UCUZLAR VE O ZAMAN HÜKÜMETİN ‘FİYAT İNDİR’ DEMEYE HAKKI OLUR.”

Okunma Sayısı: 441