TÜRKİYE'DE İKİ KIBRIS BÜYÜKLÜĞÜNDE ARAZİ MAYINLI - CNN TÜRK- 23.05.2005

GENEL MERKEZ ( )
23.05.2005 (Son Güncelleme: 23.05.2005 17:32:22)

Mayın ya can alıyor veya sakat bırakıyor

Vakkas Aksu/DHA

Türkiye 2003 yılında Mayın Yasaklama Anlaşması'NA İMZA ATMASINA RAĞMEN ÜLKEDE HALA 1 MİLYONA YAKIN KARA MAYINI VAR. DOĞU'da bulunan mayınlı araziler, Kıbrıs'IN YÜZÖLÇÜMÜNÜN YAKLAŞIK İKİ KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE.

GENİŞ MAYINLI ARAZİLERİN BU HALDE KALMASI, ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN DE BÜYÜK BİR KAYIP ÇÜNKÜ TANESİ 3 DOLAR OLAN BİR MAYININ TEMİZLENMESİ, YAKLAŞIK BİN DOLARA MAL OLUYOR.

MAYIN KURBANLARIN SAYISI KONUSUNDA RESMİ RAKAMLAR İLE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN VERİLERİ ARASINDA BÜYÜK BİR UÇURUM OLSA DA ÖLÜ VE YARALI SAYISI YÜZLERLE İFADE EDİLİYOR.

TÜRKİYE'de kaya mayınları ilk olarak 1956-1959 yılları arasında 'YASAL OLMAYAN SINIR GEÇİŞLERİNİ ÖNLEMEK' amacıyla kullanılmaya başlandı.

KIBRIS'IN İKİ KATI BÜYÜKLÜNDE ARAZİ MAYINLI

KISA SÜRE İÇİNDE ARDAHAN, KARS, HATAY, KİLİS, GAZİANTEP, URFA VE HAKKARİ İLLERİNİN SINIR BÖLGELERİNDE 326 BİN DÖNÜMLÜK, YANİ KIBRIS'ın yüzölçümünün iki katı büyüklüğünde bir alan mayınlandı.

Hala Türkiye'NİN DOĞU SINIRLARINDA BİLİNEN 921 BİN 80 ADET MAYIN VAR. KARA MAYINLARININ KULLANIM SAHASININ GENİŞLEMESİ VE SİVİLLER İÇİN ARTAN BİR TEHLİKEYE DÖNÜŞMESİ İSE, DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU'daki terör yıllarında gerçekleşti.

PKK'YA KARŞI GÜVENLİK TESİSLERİNİN ETRAFINA MAYIN

1989 İLE 1992 YILLARI ARASINDA DOĞU VE GÜNEYDOĞU'daki güvenlik tesislerinin etrafına 39 bin 569 adet mayın döşendi.

Terör örgütü PKK tarafından da sıkça başvurulan bir tuzak yöntemi olarak kullanılan mayınlar, bu bölgedeki yerleşim birimlerindeki siviller için de büyük bir tehdide dönüştü.

Dışişleri Bakanlığı silahların denetlenmesi ve Silahsızlanma Bölüm Başkanlığı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Bingöl'DE 226, TUNCELİ'de 200, Bitlis'TE 171, MARDİN'de 68 ve Batman'DA 22 MAYIN VAR. ŞIRNAK'ta saklı olan mayınların sayısı ise bilinmiyor.

ÖLÜ SAYISI ÇELİŞKİLİ

Kara mayınları bugüne kadar yüzlerce can aldı. Ölü sayısından fazla yaralanan ve sakat kalan var. Mayınların yol açtığı ölüm ve yaralanma olaylarının sayısı hakkında resmi makamlar ve sivil toplum kuruluşları arasında uyuşmazlık var.

Dışişleri Bakanlığı'NIN VERİLERİNE GÖRE, 1984-2004 YILLARI ARASINDA KARA MAYINLARININ PATLAMASI SONUCU 400 KİŞİ ÖLDÜ, BİN 216 KİŞİ DE YARALANDI.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ'nin verilerine göre ise, 1990-2002 yılları arasında 512 mayın patlaması olayında 838 kişi hayatını kaybetti, 937 kişi de yaralandı. Hayatını kaybedenlerin 394'Ü SİVİL, 244'ü çocuk, 334'Ü GÜVENLİK GÖREVLİSİ, 3'ü ise PKK üyesi.

MAYINLARIN EKONOMİYE ZARARI BÜYÜK

Uzmanlar, özellikle sınır bölgelerinde yer alan geniş mayınlı arazilerin bu halde kalmasının, ülke ekonomisi için büyük bir kayıp olduğu görüşünde birleşiyor.

Ziraat Mühendisleri Odası'NIN DEĞERLENDİRMELERİNE GÖRE, UZUN YILLARDIR TARIMSAL AMAÇLI KULLANILMAYAN TOPRAKLAR, KİMYASAL İLAÇ VE GÜBRE KALINTISI İÇERMEDİĞİ İÇİN, ORGANİK TARIMA ÇOK ELVERİŞLİ.

MAYINDAN ARINMANIN MALİYETİ

TÜRKİYE, OTTOWA SÖZLEŞMESİ'ne 2003 yılında attığı imzayla, sınırdaki mayınları temizleme kararı aldı.

Ancak tanesi 3 dolar olan bir mayının temizlenmesi, yaklaşık bin dolara mal oluyor. Bakanlar Kurulu kararı ile temizleme ihalesi Maliye Bakanlığı'NA BIRAKILDI. MALİYE BAKANLIĞI DA, MİLLİ EMLAK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'nü görevlendirdi. Bölgeyi mayından temizleyecek firma, toprakları kullanma hakkına sahip olacak.

Ziraat Mühendisleri Odası ise, iki Kıbrıs büyüklüğündeki bu alanın, Avrupa Birliği ortalama işletme ölçeğine uygun olarak 2 bin 353 topraksız aileye 13'ER HEKTAR OLARAK KARŞILIKSIZ DAĞITILMASI VE İŞLETMELERİN KOOPERATİF YAPISI ALTINDA ÖRGÜTLENMESİNİ SAVUNUYOR.

TUNCELİ'DE MAYIN TEMİZLEME FAALİYETLERİ

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, CHP Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya'NIN YAZILI SORU ÖNERGESİNE VERDİĞİ YANITTA, TUNCELİ KIRSALINA DÖŞENMİŞ MAYINLARIN TEMİZLEME ÇALIŞMALARINA 2004 YILINDA DA DEVAM EDİLDİĞİNİ ANCAK, 2005 YILINDA İSE HAVA KOŞULLARI UYGUN OLMADIĞINDAN BUGÜNE KADAR HERHANGİ BİR ÇALIŞMA YAPILMADIĞINI İFADE ETTİ.

AKSU, SÖZ KONUSU TEMİZLEME ÇALIŞMALARINA MAYIS AYI İTİBARİYLE YENİDEN BAŞLANMASININ PLANLANDIĞINI KAYDETTİ.

Okunma Sayısı: 362