DOĞAL TARIM FIRSATI - STAR - 20.05.2005

GENEL MERKEZ ( )
21.05.2005 (Son Güncelleme: 24.05.2005 10:25:05)

ŞEREF OĞUZ

DOĞAL TARIM FIRSATI

YARIM ASIRDIR EKİLMEMİŞ BİÇİLMEMİŞ, BİR GRAM SUNİ GÜBRE DÜŞMEMİŞ İKİ KIBRIS BÜYÜKLÜĞÜNDE ARAZİ... BU ARAZİLERİN BAKİR KALMASININ SEBEBİ İSE MAYINLAR. ENİ 300 İLE 750 METRE GENİŞLİĞİNDEKİ BU ARAZİLER SURİYE SINIRIMIZI ÇİZİYOR AYNI ZAMANDA. 600 KİLOMETRELİK BU SINIRDAKİ MAYINLARIN TEMİZLENMESİ GÜNDEME GELİNCE, BURALARIN NASIL DEĞERLENDİRİLECEĞİ DE FAZLACA KONUŞULMAYA BAŞLANDI.

PEKİ BU ARAZİLER NEDEN ÖNEMLİ? ÖNCELİKLE DÜNYADA GİDEREK YÜKSELEN DOĞAL TARIM, YAĞMURDAN BAŞKA SU, KUŞ PİSLİĞİNDEN BAŞKA GÜBRE GÖRMEMİŞ BU TOPRAKLI ALTIN DEĞERİNE YÜKSELTİVERDİ.

HİÇBİR SENTETİK MADDE KULLANILMADAN, SUNİ GÜBRE OLMADAN VE ÜRETİMİN HER AŞAMASINDA TAMAMEN DOĞAL SÜREÇLERLE YETİŞTİRİLİMİŞ SEBZE VE MEYVELER, DİĞERLERİNİN NEREDEYSE 10 KATINA ALICI BULABİLİYOR.

TÜRKİYE’DE DOĞAL TARIMA EN UYGUN ALANLARDAN BİRİ OLMASI, BU 600 KM’LİK SINIRDAKİ ARAZİLERİN MAYIN SONRASI DÖNEM İÇİN YENİDEN TASARLANMASINI DA GÜNDEME GETİRİYOR.

1956 YILINDA MAYINLANMAYA BAŞLANILAN 306 BİN DEKARLIK MAYINLI ALAN, DÜZ VE BÜYÜK ÖLÇÜDE BİRİNCİ SINIF TARIM ALANIDIR. UZUN YILLARDIR TARIMSAL AMAÇLI KULLANILMADIĞI İÇİN KİMYASAL İLAÇ VE GÜBRE KALINTISI İÇERMİYOR. BU YÜZDEN GELENEKSEL TARIMDAN ORGANİK TARIMA DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN BEKLENMESİ GEREKEN GEÇİŞ SÜRELERİNİ ORTADAN KALDIRIYOR. BU DA BÖLGEYİ, YÜKSEK KATMA DEĞERLİ VE DOĞAYLA DOST ORGANİK TARIMSAL ÜRETİM İÇİN SON DERECEDE UYGUN HALE GETİRİYOR.

KİMİLERİ BURALARIN MAYINLARINDAN TEMİZLEME KARŞILIĞINDA, YAP-İŞLET-DEVRET MODELİYLE ÜRETİME ALINMASI GEREKTİĞİNİ SAVUNUYOR. KİMİLERİ DE BURALARIN TOPRAKSIZ KÖYLÜLERE VERİLMESİNİ ÖNERİYOR. BU KONUDA BU ARAZİLERDE SÖZ SAHİBİ OLAN KAMUNUN İLGİLİ BİRİMLERİNİN YAKLAŞIMINI HENÜZ BİLMİYORUZ. BİLDİĞİMİZ DOĞAL TARIM İÇİN ALTIN DEĞERİNDEKİ BU ARAZİLERİN, YAKIN GELECEKTE ÇOK FAZLA TARTIŞMA YARATACAĞI...

BU TARTIŞMALARA ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI’NIN GETİRDİĞİ YENİ BOYUT, ARAZİLERİN İŞSİZ ZİRAAT MÜHENDİSLERİNE VERİLMESİ YÖNÜNDE. BAŞKAN GÖKHAN GÜNAYDIN’IN GEREKÇELERİ VAR;

BU ALAN, ÜRETİMDEN PAZARLAMAYA KADAR OLAN TÜM SÜREÇ İÇİN KURGULANMIŞ KOOPERATİF YAPI İÇİNDE ÖRGÜTLENMİŞ BÖLGE ÜRETİCİLERİNE ÖZGÜLENMELİDİR. 306 BİN DEKARLIK ALANDA; TÜRKİYE’DEKİ VERİLİ ORTALAMA İŞLETME BÜYÜKLÜĞÜ OLAN 59 DEKARLIK İŞLETMELERİN KURULMASI HALİNDE 5186; AVRUPA BİRLİĞİ’NİN VERİLİ ORTALAMA İŞLETME BÜYÜKLÜĞÜ OLAN 130 DEKARLIK İŞLETMELERİN KURULMASI HALİNDE İSE 2353 AİLE TARIM ALANINDA İSTİHDAM EDİLMİŞ OLACAKTIR.

ORGANİK ÜRETİM GİBİ KONTROL - SERTİFİKASYON AŞAMALARININ ZORUNLU OLDUĞU BİR ÜRETİM BİÇİMİNDE, AB’NİN KONUYLA İLGİLİ KALİTE ÖLÇÜTLERİNİ KARŞILAYAN VE KAYIT TUTAN, ETİKETTEN TARLAYA İZLENEBİLİRLİĞİ SAĞLAYAN BİR ÜRETİM BİÇİMİ, ANCAK ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN KATKISI İLE OLANAKLIDIR. BAŞKA TÜRLÜ, KAMUSAL TARIMSAL YAYIM FAALİYETİNİN NEREDEYSE ORTADAN KALKTIĞI ORTAMDA, GÜNEYDOĞU ÜRETİCİSİ ORGANİK TARIM FAALİYETİ YÜRÜTEMEYECEKTİR.

306 BİN DEKARLIK ALANIN, AB ORTALAMA İŞLETME ÖLÇEĞİNE UYGUN OLARAK 2353 TOPRAKSIZ AİLEYE 13’ER HEKTAR OLARAK, KARŞILIKSIZ DAĞITILMASI,

BÖYLECE OLUŞTURULAN 2353 İŞLETMENİN BİRER ZİRAAT MÜHENDİSİ ÇALIŞTIRMASI KOŞULU GETİRİLMESİ, TÜM İŞLETMELERİN TEK BİR KOOPERATİF YAPI ALTINDA ÖRGÜTLENMESİNİN SAĞLANMASIDIR.

BU KAPSAM, 2353 İŞLETMEDE 2353 ZİRAAT MÜHENDİSİNİN VE AN AZ 10 BİN TOPRAKSIZ TARIM ÜRETİCİSİNİN İSTİHDAM EDİLMESİ VE ÜLKENİN ORGANİK ÜRETİM KAPASİTESİNE ÖNEMLİ BİR KATKININ SAĞLANMASI ANLAMINA GELECEKTİR.

500 MİLYON DOLARLIK MAYIN TEMİZLEME FAALİYETİ İLE İSTİHDAM İÇİNE ALINABİLECEK YAKLAŞIK 12.500 KİŞİ İÇİN KİŞİ BAŞINA İSTİHDAM YARATMA MALİYETİ, 40 BİN DOLAR DÜZEYİNDE GERÇEKLEŞMEKTEDİR Kİ, BU, ORTALAMA MALİYETLERİN OLDUKÇA ALTINDADIR.

TÜM BU YÖNELİM YERİNE, BASINA YANSIĞI GİBİ, MALİYE BAKANLIĞI VE MİLLİ EMLAK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI’NI TÜMÜYLE DEVRE DIŞINDA BIRAKARAK ALANI, MAYINLARI TEMİZLEYECEK OLAN YABANCI ŞİRKETLERE KİRALAMASI,

TÜRKİYE’NİN İSTİHDAM YARATMA GEREĞİ İLE ÖRTÜŞMEYEN VE YÖRENİN STRATEJİK KONUMUNU ÖNEMSEMEYEN YAŞAMSAL BİR YANLIŞ OLACAKTIR.

UNUTULMAMALIDIR Kİ, MAYINLARIN TEMİZLENMESİ İÇİN GEREKLİ OLDUĞU SÖYLENİLEN 500 MİLYON DOLARDAN KAÇINMAK İÇİN BU ALANLARIN UZUN YILLAR BOYUNCA YABANCILARIN KULLANIMINA AÇILMASI, ÜLKENİN VE ÜLKE İNSANININ YARARINA OLMAYACAKTIR.

MAYINLI BİR KONU... SANIRIM MAYINLARIN TEMİZLENMESİ İLE İŞ BİTMİYOR, BURALARI NASIL KULLANACAĞIMIZI BUNU YAPARKEN EN FAZLA TOPLUMSAL FAYDAYI NASIL YARATACAĞIMIZI DA TARTIŞACAĞIZ. DEVAM EDECEĞİM.

Okunma Sayısı: 331