MAYINLI ARAZİYİ HARCAMAYIN - STAR - 21.05.2005

GENEL MERKEZ
22.05.2005 (Son Güncelleme: 24.05.2005 11:06:35)

ŞEREF OĞUZ

MAYINLI ARAZİYİ HARCAMAYIN...

İKİ KIBRIS ADASI BÜYÜKLÜĞÜNDE, YARIM ASIRDIR TEK DAMLA SUNİ GÜBRE DEĞMEMİŞ, 600 KİLOMETRE BOYUNCA UZANAN, YEKPARE, BAKİR, ALTIN DEĞERİNDE BİR ARAZİ.

SURİYE SINIRINDA, MAYIN SONRASI DÖNEM İÇİN TASARLANAN ARAZİDEN SÖZEDİYORUZ. DÜNKÜ YAZIMDA BU ARAZİLERİN DOĞAL TARIM İÇİN İNANILMAZ DERECEDE ÖNEMLİ OLDUĞUNDAN BAHSETMİŞ VE BURALARIN TALİPLERİNİ YAZMIŞTIM. ÖNCELİKLE BU ARAZİYİ, YAP-İŞLET-DEVRET MODELİYLE MAYININI TEMİZLEYECEK ÖZEL SEKTÖRE VERİLMESİ SÖZ KONUSU. BUNA İTİRAZ EDEN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİMİZDEN ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, ARAZİLERİN İŞSİZ ZİRAAT MÜHENDİSLERİNE VERİLMESİNİ SAVUNDUĞUNU YAZDIM.

PEKİ DOĞRU OLAN NEDİR? BU ARAZİLER, KİMLERE VERİLMELİDİR? DAHA DOĞRUSU MAYIN SONRASI DÖNEMDE BU ALTIN TOPRAKLARI, EKONOMİYE EN FAZLA FAYDAYI YARATACAK ŞEKİLDE NASIL TASARLAYACAĞIZ? BU ARAZİLER DÜZENLENİRKEN ELİMİZDE HANGİ KRİTERLER OLMALIDIR?

ÖNCELİKLE BÖYLESİ BİR FIRSATIN BİR KEREYE MAHSUS ELİMİZDE OLDUĞU GERÇEĞİNDEN HAREKETLE, BU ARAZİNİN TÜRKİYE İÇİN BİR REKABET AVANTAJI OLUŞTURACAĞINI BİLMELİYİZ.

BURADA UYGULANACAK MODELİN, 80 YILDIR ÇÖZEMEDİĞİMİZ NİTELİKLİ TARIM SORUNU İÇİN ÖRNEK TEŞKİL EDECEĞİ AŞİKARDIR.

YA GELENEKSEL TRİBÜNLERE HİTAP EDEN SİYASETÇİ MODELİYLE, BURALARI OY KAYGISIYLA DAĞITIP KISA VADEDE SİYASİ İTİBAR KAZANACAĞIZ. YA DA UZUN DÖNEMLİ TÜRKİYE YARARI İÇİN AKILLI VE CESUR BİR ADIM ATACAĞIZ.

7 İKLİMİ 4 MEVSİMİ,SUYU VE EŞSİZ FLORA-FAUNASIYLA COĞRAFYASINDA MUTENA BİR YER OLUŞTIRAN ANADOLU’NUN ŞİMDİYE DEK BİLİMİN DAMLASI DEĞMEMİŞ TOPRAĞINI, BİLİMLE BULUŞTURMAK İÇİN MÜKEMMEL BİR FIRSAT.

YEKPARE MÜLKİYET KONUSUNDA MİRAS HUKUKUNDAN GELEN PARÇALANMALAR YOK. BU YÜZDEN ÖLÇEK EKONOMİ SORUNU DA YAŞANMAYACAĞINDAN EN İYİ İŞLEYEN OLUP OLMADIĞINA BAKILMAKSIZIN BURALARI GECEKONDU TAPU TAHSİSİNDE OLDUĞU GİBİ DAĞITMAK AKILSIZLIK OLACAKTIR.

AYRICA İŞSİZ MÜHENDİSLER ÖNERİSİNDE OLDUĞU GİBİ, BURADAKİ DOĞAL TARIMI SADECE ÜRETİMDEN İBARET GÖRÜP, BU SÜRECİN BİR PAZARLAMA, MARKA, MODA OLDUĞU GERÇEĞİNİ DE GÖZARDI EDERSEK, TIPKI GAP’TAKİ FİYASKO GİBİ YENİ BİR KOMEDİ YARATABİLİRİZ.

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN DENENMİŞ VE FAYDALI OLDUĞU GÖRÜLMÜŞ EN AZ 130 DEKARLIK İŞLETMELERİN KURULMASINA ÖZEN GÖSTERMELİYİZ. BU DA 2500 CİVARINDA İŞLETME DEMEKTİR VE BU SAYEDE TÜM DÜNYA PAZARLARINA DOĞAL TARIMIN EN İYİ ÜRÜNLERİNİ SATMA ŞANSI YAKALAYABİLECEĞİZ.

ÖNCELİKLE BU ARAZİDE HERŞEYİ YETİŞTİRME EZBERİNİ BOZMAMIZ GEREKİYOR. BU TOPRAĞIN KİMYASI, VERİMLİ İŞLENMESİ, SÜRDÜRÜLEBİLİR ZİRAATİ BİLİNMEDEN İŞLETMEYE AÇILMAMALIDIR.

MODEL NE OLURSA OLSUN, BURALARI BİRİLERİNE TAHSİS ETTİĞİMİZDE, MÜLKİYET ESASLI BİR YAKLAŞIM YERİNE, KRİTERLERİ OLUŞTURULACAK BİR ŞARTLA, GEÇİCİ OLARAK DEVRETMELİYİZ.

ZİRA MÜLKİYET ODAKLI YAPILACAK TAHSİSLER, İLERİDEKİ YILLARDA MİRAS HUKUKU GEREĞİ BÖLÜNEREK BUGÜNÜN VERİMLİ İŞLETMESİ, ÖLÇEK AVANTAJINI YİTİREREK DEĞER YARATMAZ HALE GELEBİLECEKTİR.

DAHA ÖNCE DEFALARCA DENEDİĞİMİZ KOOPERATİF MODELİ, ASGARİ MÜŞTEREK KÜLTÜRÜ VE PRATİĞİ OLMADIĞINDAN TAM BİR FİYASKO OLACAK GİBİME GELİYOR. FEODAL TOPRAK ANLAYIŞIYLA HAREKET EDECEK OLAN BURADAKİ EKONOMİK AKTÖRLER, BİR SURE SONRA BURALARI, KENDİLERİNDEN DAHA AKILLILARA DEVREDECEKLERDİR. BU DEVİRLERİN, YÖRENİN BİR SINIR OLMASI VE STRATEJİK ÖNEMİ AÇISINDAN MÜMKÜN OLMAMASI YA DA İZNE TABİ OLMASINA ÖZEN GÖSTERİLMELİDİR.

DOĞAL TARIM CENNETİ OLACAK BU ARAZİNİN YABANCILAŞTIRILMA SÜRECİNE TERKİ, BANA GÖRE ÇOK VAHİM BİR SONUÇ DOĞURACAKTIR. NETİCEDE İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ BİLGİ, PATENT, KNOW HOW GİBİ İHTİYAÇLARI YA ÜRETECEK YADA YABANCILARDAN ALACAĞIZ. KURULACAK ORTAKLIKLARDA YABANCILARIN PAYINA DİKKAT EDİLMESİ SON DERECE ÖNEMLİDİR.

GELİN BU MAYINLI ARAZİYİ HARCAMAYIN.

50 YILDIR ATIL DURAN BU FIRSATI, SİYASETE, UCUZ POPÜLİZME VEYA KİŞİSEL ÇIKARLARINIZA KURBAN ETMEYİN.

HARCAYACAK İSENİZ BIRAKIN MAYINLI KALSIN. HİÇ DEĞİSE SİZDEN DAHA AKILLI BİR NESİL GELENE DEK TÜRKİYE’NİN ELİNDE BİR DEĞER OLSUN.

Okunma Sayısı: 300