‘KOTALI’ BUĞDAYA ÜÇ KURUŞ PRİM - CUMHURİYET - 25.05.2005

GENEL MERKEZ
25.05.2005 (Son Güncelleme: 25.05.2005 10:59:36)

ÇİFTÇİLER VE ZİRAAT ODALARINDAN TEPKİ, ÜRÜN BORSALARINDAN DESTEK

ANKARA (CUMHURİYET BÜROSU) – BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN, HÜKÜMETİN HUBUBAT DESTEĞİNİ “YENİ PRİM SİSTEMİ”NE GÖRE AÇIKLADI. TABAN FİYAT AÇIKLAMAYAN BAŞBAKAN, KİLO BAŞINA 30 BİN LİRA (3 YENİ KURUŞ) PRİM DESTEĞİ, 40 BİN LİRA (4 YENİ KURUŞ) DOĞRUDAN GELİR DESTEĞİ VERİLECEĞİNİ BİLDİRDİ. ÜRÜN BORSALARI YENİ SİSTEMİ “BİR MİLAT” OLARAK DEĞERLENDİRİRKEN, ÇİFTÇİLER VE ZİRAAT ODALARI “ESNAFIN İNSAFINA TERK EDİLDİK” DİYE TEPKİ GÖSTERDİLER.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, BAKANLAR KURULU TOPLANTISINDA KARARLAŞTIRILAN DESTEK POLİTİKASINI DÜN AKP GRUP TOPLANTISINDA DUYURDU. BUNA GÖRE, TMO OLUŞMUŞ PİYASA NORMLARI ÜZERİNDEN ALIM YAPACAK. HER ÇİFTÇİDEN MAKSİMUM 30 TON ÜRÜN ALINACAK. BUNUN 10 TONU PEŞİN, GERİ KALANI 30 GÜN VADELİ ÖDENECEK. PRİM DESTEĞİ TMO DIŞINDA İŞLEM GÖREN ÜRÜN İÇİN DE VERİLECEK VE TÜM SİSTEM KAYIT ALTINA ALINACAK. BU YIL İLK KEZ “ÜRÜN SENEDİ” UYGULAMASINA BAŞLANACAK. TMO SİLOLALARINA KONULAN ÜRÜNLER KARŞILIĞINDA VERİLECEK BU SENETLER, BANKADAN KREDİ ALINIRKEN TEMİNATA GEÇECEK, PİYASADA CİRO EDİLEBİLECEK VE FİNANSMAN ENSTRÜMANI OLARAK KULLANILABİLECEK. ERDOĞAN ŞUNLARI SÖYLEDİ:

“BUĞDAY ARTIK BİR YATIRIM VE TİCARET ARACI OLACAK. ŞİMDİYE KADAR TÜRKİYE TARIM ÜLKESİDİR DİYENLERE SORUYORUM; 81 YILLIK CUMHURİYETİMİZİN TARIM KANUNU, TOHUMCULUK KANUNU NEREDE, TARIM ÜRÜNLERİ SİGORTAMIZ NEREDE? HÜKÜMETİMİZ BU 3 ÖNEMLİ KONUYU DA BU YIL İNŞALLAH ÇÖZÜME KAVUŞTURACAK.”

‘ÇİFTÇİ, TÜCCARIN ELİNE TESLİM EDİLİYOR’

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, YENİ SİSTEMİ, “BUĞDAYA PRİM VERİLMESİ DOĞRU. ANCAK ÖNEMLİ OLAN PİYASANIN HANGİ FİYATTAN ŞEKİLLENECEĞİ. FİYAT, MALİYETİN ALTINDA KALIRSA, PRİMİN KAÇ LİRA OLDUĞUNUN HİÇBİR ÖNEMİ KALMAZ” ŞEKLİNDE DEĞERLENDİRDİ. GÜNAYDIN, “PİYASA FİYATI GEÇEN YIL OLDUĞU GİBİ 300 BİN LİRADA OLUŞURSA, PRİMLE BERABER KİLODA 330 BİN LİRA ELE GEÇER. BUNUN MALİYETİ 370-380 BİN, KARIYLA BİRLİKTE 420 BİN LİRADIR. HASAT BAŞLADI. TMO BİRAN EVVEL FİYAT AÇIKLAMADIĞI MÜDDETÇE ÜRETİCİ TÜCCARIN ELİNE TESLİM EDİLİYOR DEMEKTİR” DEDİ.

TÜRKİYE ZİRAATÇILAR DERNEĞİ (TZD) BAŞKANI İBRAHİM YETKİN İSE “ÇİFTÇİNİN ÜRÜNÜNÜ 1 AY VADELİ VERECEĞİM, SADECE 30 TONUNU ALACAĞIM DEMEK, ÇİFTÇİYİ TÜCCARIN ELİNE ATMAKTIR” DEDİ. BUNA KARŞILIK İZMİR TİCARET BORSASI VE VADELİ İŞLEM VE OPSİYON BORSASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI TUĞRUL YEMİŞÇİ, BUĞDAY İÇİN AÇIKLANAN YENİ SİSTEMİ BİR “MİLAT” OLARAK DEĞERLENDİREREK, “BU KARAR HÜKÜMETİN PİYASALARA FİYAT YÖNÜYLE MÜDAHALE ETMEDİĞİNİ GÖSTERİYOR” DEDİ.

Okunma Sayısı: 354