‘ERDOĞAN BUĞDAYCIYI YANILTIYOR’ - CUMHURİYET - 26.05.2005

GENEL MERKEZ
26.05.2005 (Son Güncelleme: 26.05.2005 17:58:57)

<İ>ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÜNAYDIN, BAŞBAKAN’IN KONUŞMASINI ‘YANLIŞLARLA DOLU’ OLARAK DEĞERLENDİRDİ.

MURAT KIŞLALI

ANKARA – ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (ZMO) BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN ÖNCEKİ GÜN TBMM’DE YAPTIĞI KONUŞMADAKİ, “BUĞDAYA VERİLECEK DESTEK, DOĞRUDAN GELİR DESTEĞİ (DGD) ÖDEMELERİ VE BUĞDAYA KARŞI BANKA TEMİNATI” AÇIKLAMALARININ “YANLIŞLARLA DOLU” VE “YANILTICI” OLDUĞUNU BİLDİRDİ.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI VE ZMO BAŞKANI GÜNAYDIN’IN DEĞERLENDİRMELERİ ŞÖYLE:

- “DGD ÖDEMELERİNİ MAYIS BAŞINDA TAMAMLADIK”: BU AÇIKLAMA YANLIŞ. 2005 YILINDAKİ 16 MİLYON LİRALIK DGD’NİN 6 MİLYON LİRALIK BÖLÜMÜNÜ OLUŞTURAN ‘MAZOT ÖDEMELERİ’ 2006’DA YAPILACAK.

- “DGD İLE BUĞDAY ÜRETİCİSİNE FAZLADAN 40 BİN LİRA DESTEK VERDİK”: BU AÇIKLAMA DA YANILTICI. DGD ÜRETİME BAĞLI DEĞİL. YILBAŞINDA ‘BAĞLAYACAĞIZ’ DEDİLER AMA HALA BAĞLAMADILAR.

- “ÇİFTÇİ BUĞDAYINI TEMİNAT OLARAK GÖSTEREREK PİYASADAN KREDİ ALABİLECEK”: LİSANSLI DEPOCULUK YASASI’NA GÖRE, ÜRETİCİNİN BUĞDAYI KARŞILIĞINDA ALACAĞI MAKBUZU TEMİNAT SENEDİ OLARAK GÖSTERİP PİYASADAN KREDİ ALMASI ÖNGÖRÜLÜYOR. AMA ZİRAAT BANKASI’NI ÖZELLEŞTİRDİĞİNİZ SİSTEM İÇİNDE PİYASADAKİ DİĞER BANKALAR BU KONUYLA İLGİLİ OLMAZLAR. ZİRAAT BANKASI HÜKÜMETİN KONTROLÜNDE. SOKUN O ZAMAN ZİRAAT BANKASI’NI BU İŞE. ZİRAAT BANKASI’NI BU İŞE SOKMUYORLAR SONRA DA ÖZEL BANKALARDAN DESTEK BEKLİYORLAR. OLACAK ŞEY DEĞİL.

GÜNAYDIN, HÜKÜMETİN TMO’NUN FİYAT AÇIKLAMASINI, “YÜKSEK FİYAT AÇIKLARSA ÇOK ALIM YAPACAĞI, DÜŞÜK FİYAT AÇIKLARSA ÇİFTÇİYİ KARŞISINA ALACAĞI” GEREKÇESİYLE, OLABİLDİĞİNCE GECİKTİRDİĞİNİ SÖYLEDİ.

ÇUKUROVA ŞOKTA: ‘FİYAT REVİZE EDİLMELİ’

ADANA (CUMHURİYET BÜROSU) – HÜKÜMETİN AÇIKLADIĞI BUĞDAY TABAN FİYATI ÇUKUROVA ÇİFTÇİSİ ÜZERİNDE “ŞOK” ETKİSİ YARATIRKEN, ARALARINDA SEYHAN, YÜREĞİR, KARATAŞ, KARAİSALI VE KOZAN ZİRAAT ODALARININ DA BULUNDUĞU TARIM KURUM VE KURULUŞ YETKİLİLERİNDEN HEMEN TEPKİ AÇIKLAMALARI GELDİ.

SEYHAN ZİRAAT ODASI BAŞKANI SÜLEYMAN GİRMEN, FİYATIN MALİYETLERİN ALTINDA KALDIĞINI BELİRTEREK, “BU ÇİFTÇİYE ‘ZARAR ET’ DEMEKTİR” DERKEN, YÜREĞİR ZİRAAT ODASI BAŞKANI ŞAHİN TEKİN, AÇIKLANAN FİYATIN TARIM BAKANLIĞI VE TARIM UZMANLARININ ÇIKARDIĞI FİYATIN DA ALTINDA KALDIĞINI SÖYLEDİ. ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ADANA ŞUBE BAŞKANI AYHAN BARUT İSE “BU FİYAT HEMEN REVİZE EDİLMELİ” DEDİ.

TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ (TZOB) BAŞKANI ŞEMSİ BAYRAKTAR DA, DEVLETİN TÜCCAR MANTIĞIYLA HAREKET EDEREK ÜRETİCİYİ SAHİPSİZ BIRAKMAMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ.

Okunma Sayısı: 435