"UCUZ OLSUN, VARSIN GDO’LU OLSUN" - EVRENSEL - 06.06.2005

GENEL MERKEZ
06.06.2005 (Son Güncelleme: 15.07.2008 11:54:42)

GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALAR (GDO) ÜZERİNE ÇALIŞAN ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. MURAT ÖZGEN, YAPILAN ANKET SONUCUNDA GDO’LU ÜRÜNLERİ ZARARLI BULSA DA UCUZ OLDUĞU TAKDİRDE TÜKETİLECEĞİNİN ORTAYA ÇIKTIĞINI SÖYLEDİ. ÖZGEN, “TÜRKİYE’DE BİYOTEKNOLOJİ ÜRÜNLERİNİN ALIMINI GELİR DÜZEYİ BELİRLİYOR” DEDİ.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI TARAFINDAN ÖNCEKİ GÜN DÜZENLENEN KONFERANSTA KONUŞAN ÖZGEN, HALKIN GDO’LU ÜRÜNLERLE İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİ ÖLÇMEK AMACIYLA, KENDİSİ BAŞTA OLMAK ÜZERE BİRÇOK ÖĞRETİM ÜYESİNİN İÇİNDE BULUNDUĞU BİR ARAŞTIRMA GRUBUNUN YAPTIĞI ÇALIŞMAYI AKTARDI. ÖZGEN, ANKETİN REAL, ARMADA, MİGROS VE CARREFOUR’DA YÜZDE 50’Sİ ÜNİVERSİTE MEZUNU OLAN 950 İNSAN ÜZERİNDE YAPILDIĞINI SÖYLEDİ. ÖZGEN, ANKETE KATILANLARIN, YÜZDE 73’ÜNÜN GDO’LU ÜRÜNLERİ ZARARLI BULDUĞUNU, BU ÜRÜNLERİN ÜZERİNDE ETİKET İSTEYENLERİN ORANININ YÜZDE 95 OLDUĞUNU BELİRTEREK, ETİKETLENEN GDO’LU ÜRÜNLERİ ANKETE KATILANLARIN 79’UNUN “SATIN ALMAM” DEDİĞİNİ DİLE GETİRDİ.

ÖZGEN, ANKETİN EN ÇARPICI SONUCUNUN İSE BU ÜRÜNLERİN DAHA UCUZA SATILDIĞINDA, NORMALDE “SATIN ALMAM” DİYEN GRUBUN YÜZDE 6.5’UNUN BU ÜRÜNLERİ SATIN ALABİLECEĞİNİ SÖYLEMESİ OLDUĞUNU DİLE GETİRDİ. ÖZGEN, BU İNSANLARIN YÜZDE 74’ÜNÜN YÜKSEK EĞİTİMLİ İNSANLAR OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKTİ. ÖZGEN, “TÜRKİYE’DE BİYOTEKNOLOJİ ÜRÜNLERİNİN ALIMINI BELİRLEYEN GELİR DÜZEYİDİR” DİYEREK, GELİR DÜZEYİ DÜŞÜK BİR ÜLKE OLAN TÜRKİYE’DE BİYOTEKNOLOJİ ÜRÜNLERİN UCUZA PAZARLANMASI DURUMUNDA GENİŞ BİR PAZAR BULACAĞINI VE HIZLA YAYILACAĞINI VURGULADI. ÖZGEN, BİYOGÜVENLİK YASA TASARISI’NIN TÜRKİYE’DEKİ TÜKETİCİ GRUBU DİKKATE ALINARAK, YENİDEN DÜZENLENMESİNİ İSTEDİ.

PARALAR BOŞA GİDİYOR

ÖZGEN KONUŞMASINDA, TÜRKİYE’DE BİYOTEKNOLOJİ ALANINDA YÜRÜTÜLEN BİLİMSEL ÇALIŞMALARLA İLGİLİ ÇARPICI GERÇEKLERİ DE ORTAYA KOYDU. TÜRKİYE’DE ŞU ANDA 163 ADET KURUMUN BİYOTEKNOLOJİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA YAPTIĞINI İFADE EDEREK, ÜNİVERSİTELERDE 1885 KİŞİNİN İSE BU ALANDA ARAŞTIRMA YAPAR GÖRÜNDÜĞÜNÜ KAYDETTİ. BİYOTEKNOLOJİ ALANINDA YANLIŞ PROJELER ÜRETİLDİĞİNE DİKKAT ÇEKEN ÖZGEN, “BİZİM 10 YIL SONRASI İÇİN KOYDUĞUMUZ HEDEFLER, GELİŞMİŞ ÜLKELERİN 100 YIL ÖNCE YAPTIĞI ARAŞTIRMALAR” DEDİ.

DPT’NİN 8’İNCİ 5 YILLIK KALKINMA PLANI’NIN BİYOTEKNOLOJİ OLAN BÖLÜMÜNÜN KENDİSİ DE DAHİL 30’U AŞKIN KİŞİ TARAFINDAN HAZIRLANDIĞINI DİLE GETİREN ÖZGEN, RAPORDA TÜRKİYE’DE YETİŞTİRİLEN ANCAK TÜRKİYE’DE YABANİSİ OLMAYAN BİR BİTKİNİN GENETİĞİNİN DEĞİŞTİRİLEREK, YURTDIŞINDAN GİRİŞİNİN YAPILABİLECEĞİ İFADESİNİN YER ALDIĞINI SÖYLEDİ. MISIRIN VE SOYANIN YABANİSİ OLMADIĞI İÇİN BU İKİ BİTKİNİN DE GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ŞEKİLLERİNİN RAHATÇA TÜRKİYE’YE GİRDİĞİNİ, TÜRKİYE’DE ALAN DENEMELERİNİN RAHATÇA YAPILDIĞINI İFADE EDEN ÖZGEN, HAZIRLANAN BİYOGÜVENLİK YASASI’NIN DA BU ALANDA DAHA BÜYÜK TEHLİKELERİ DOĞURUCAĞINI SÖYLEDİ.

İKİ KURUMUN BİYOTEKNOLOJİ ÇALIŞMALARINA 100’DEN FAZLA KAYNAK VERDİĞİNİ DİLE GETİREN ÖZGEN, ANCAK YAPILAN ÇALIŞMALARIN GERÇEKTEN BİYOTEKNOLOJİ İLE İLGİSİ OLMADIĞINI, TÜRKİYE’DE ÇÖPLÜKTEN BESLENEN İNSANLARIN PARASININ BU ARAŞTIRMALARA GİTTİĞİNİ SÖYLEDİ. BU ARAŞTIRMALARIN YÜZDE 74’ÜNÜN KLASİK YÖNTEMLER KULLANILARAK YAPILAN ARAŞTIRMALAR OLDUĞUNU, ANCAK BİYOTEKNOLOJİK ÇALIŞMA DENİLEREK PARA ALINDIĞINI BELİRTEN ÖZGEN, “ESKİ BİR YÖNTEM OLAN YAPRAKTAN YENİ BİR BİTKİ ELDE ETMEK İÇİN 100 MİLYAR LİRA KAYNAK AYRILIYOR BU ÜLKEDE” DEDİ. ÖZGEN, BİYOTEKNOLOJİ ARAŞTIRMALARI İÇİN 446 TRİLYON LİRA AYRILDIĞINI ANCAK BUNUN EKONOMİYE YANSIMASININ SIFIR OLDUĞUNU BELİRTEREK, VERİLEN PARANIN YAPILAN ÇALIŞMALARIN BOŞA GİTTİĞİNİ SÖYLEDİ.

Okunma Sayısı: 497