BUĞDAY FİYATI 27 KURUŞA DÜŞTÜ - EVRENSEL - 13.06.2005

GENEL MERKEZ
13.06.2005 (Son Güncelleme: 13.06.2005 15:14:03)

BAŞBAKAN TAYYİP ERDOĞAN’IN ÇİFTÇİYE VERDİĞİ 3 KURUŞ DESTEK VE TOPRAK MAHSÜLLERİ OFİSİ’NİN MÜDAHALE FİYATI ÜRETİCİNİN SORUNLARINA ÇARE OLMADI. ÇUKUROVA YÖRESİNDE FİYATLAR SERBEST PİYASADA 27 KURUŞA KADAR DÜŞTÜ. TMO MÜDAHALE FİYATINI 36 KURUŞ OLARAK AÇIKLAMIŞTI. ÜRETİCİLER FİYATLARIN DÜŞÜŞÜNDEN ENDİŞELİ.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (ZMO) ADANA ŞUBE BAŞKANI AYHAN BARUT, UYGULANAN YANLIŞ POLİTİKALAR SONUCU ÜRETİCİLERİN MAĞDUR EDİLDİĞİNİ İFADE ETTİ. BARUT, YÖREDE HASADIN DEVAM ETMESİNE KARŞIN TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ’NİN (TMO) ALIMLARA GEÇ BAŞLAMASI VE 30 TON SINIRLAMASI GETİRMESİ SONUCU SERBEST PİYASADA FİYATLARIN GERİLEDİĞİNİ KAYDETTİ. UYGULANAN YANLIŞ POLİTİKALARIN YANI SIRA GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE YAĞAN YAĞMURUN DA ETKİSİYLE KOZAN, İMAMOĞLU VE CEYHAN İLÇELERİNDE HASAT EDİLEN BUĞDAYIN FİYATININ 270 BİN LİRAYA KADAR GERİLEDİĞİNİ BELİRTEN BARUT, 30 TON SINIRLAMASIYLA DA BUĞDAYA KOTA UYGULAMASI GETİRİLDİĞİNİ DİLE GETİRDİ.

BARUT, TMO’NUN ALDIĞI 30 TON ÜRÜNÜN SADECE 10 TONUNA KADAR OLAN BÖLÜMÜNE PEŞİN ÖDEME YAPTIĞINI DA BELİRTEREK, ŞÖYE KONUŞTU; “GERİYE KALAN BÖLÜMÜN PARASININ NE ZAMAN ÖDENECEĞİ İSE BELLİ DEĞİL. TMO’NUN İLK DEFA ÜRETİCİNİN ÜRÜNÜNE SINIRLAMA GETİRMESİ VE PEŞİN ÖDEME YAPMAMASI ÜRETİCİLERİ PERİŞAN ETTİ. UYGULANAN YANLIŞ ALIM POLİTİKALARI NEDENİYLE ÜRETİCİ TÜCCARA MAHKûM EDİLDİ. DEVLET ÜRETİCİYİ KOLLAYIP DESTEKLEMEYİNCE TÜCCAR BU FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRDİ VE FİYATLARI DÜŞÜRDÜ.”

BARUT, OFİSİN UYGULADIĞI ALIM POLİTİKASININ ÜRETİCİYİ KÖSTEKLER HALE GELDİĞİNİ DE KAYDEDEREK, “TMO, KARA GÜN DOSTUYSA ALIM POLİTİKALARINI DEĞİŞTİREREK DOSTLUĞUNU GÖSTERMELİ. ANCAK, OFİS KARA GÜN DOSTU OLMAKTAN ÇIKMIŞ, İYİ GÜN DOSTU HATTA, TÜCCARIN DOSTU OLMUŞTUR” DEDİ.

Okunma Sayısı: 369