ANTEPFISTIĞI ÜRETİCİSİ

ŞANLIURFA ŞUBE ( )
11.10.2006 (Son Güncelleme: 11.10.2006 12:10:38)

Antepfıstığı Üreticisinin Kaderi Ne Olacak!

       BASIN AÇIKLAMASI                         11.10.2006                                                                                                                                                                                        

                ANTEPFISTIĞI ÜRETİCİSİ BEKLEMEDE

Şanlıurfa ve ülkemiz için önemli stratejik tarımsal ürünlerinden biride antepfıstığıdır. Antepfıstığının 2003 verilerine göre dünya rekoltesi 241.611  tondur, Türkiye rekoltesi 52.857 tondur, Şanlıurfa rekoltesi yaklaşık 25.000 tondur. Bu yılda Şanlıurfa rekoltesi 40.000 ton beklenmektedir. Şanlıurfa ili Türkiye’de Antepfıstığının % 46 sini karşılamaktadır. Türkiye Antepfıstığı üretimi bakımından dünyada üçüncü sıradadır.                                        

2004 yılında yaşanan don tehlikesi üreticinin iki yıllık ürününü elinden almıştır. Fıstıktan başka gelir kaynağı bulunmayan ve periyodisite (bir yıl ürün verip bir yıl ürün vermeme)nedeniyle ancak iki yılda bir ürün alabilen fıstık üreticileri zor durumdadır. Bu yıl Antepfıstığı altın çağını yaşamaktadır; ama bir türlü antepfıstığında taban fiyatı belirlenememiştir. Antepfıstığı ürünü Türkiye’de bir kenara itilmiştir. Bölgede Güneydoğu Birlik henüz ne taban fiyatı açıklamıştır nede alım yapmaktadır.

Üreticiler örgütlenmelidir, dayanışma içerisinde hareket etmelidirler ve Şanlıurfa’da fıstık borsası oluşturulmalıdır. Ürün fiyatlarının belirlenmesi için Karadeniz’de yaşanan fındık sorunları gibi Antepfıstığın da da taban fiyatının belirlenebilmesi için muhakkak sorun mu yaşanmalıdır.

Karadeniz için fındık ne kadar önemliyse Güneydoğu içinde fıstık o kadar önemlidir. Ama Karadeniz’de siyasiler ve bölge milletvekilleri ürünlerine sahip çıkmışlardır; bizimde siyasilerden, Şanlıurfa milletvekillerinden ve Sivil Toplum kuruluşlarından Antepfıstığına gerekli ilgiyi göstermelerini beklemekteyiz, aksi taktirde üretici tüccarın ve tefecinin eline düşecektir.

Üretici ülke ekonomisine katkı sağlamak için 20–30 yıl bahçesine bakım yapmış ürün alabilmek için en az 10 yıl beklemiş; üretici maliyetlerinde çok yüksek olduğundan, Hükümetin Antepfıstığı ürününe de destek vermesi gerekiyor. Fıstık üreticisine alın terini verecek bir fiyat açıklanmalıdır.

                                                                       Abdullah MELİK

                                                             Ziraat Mühendisleri Odası

                                                               Şanlıurfa Şube Başkanı

Okunma Sayısı: 1321