YASAĞIN NEDENİ KADROLAŞMA - CUMHURİYET - 19.06.2005

GENEL MERKEZ ( )
20.06.2005 (Son Güncelleme: 20.06.2005 11:48:18)

<İ>ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÜNAYDIN, RUSYA'nın Türkiye'YE KOYDUĞU YASAĞIN TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI'nda yıllardır sürdürülen kadrolaşmanın bir sonucu olduğunu belirtti.

MURAT KIŞLALI

ANKARA - Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın , Rusya'NIN TÜRKİYE'ye uyguladığı meyve-sebze yasağının nedeninin yıllardır Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'NDA SÜREN KADROLAŞMA OLDUĞUNU BELİRTEREK ''ŞUBE MÜDÜRÜ DAHİL OLMAK ÜZERE DEĞİŞTİRDİLER. ÖRNEĞİN ANTALYA VE HATAY'da, zararlıların yurda girişini engellemesi gereken zirai karantina kadrolarına bitki koruma bölümü mezunu olmayanlar atandı. Rusya bize bu zararlılar nedeniyle yasak koymuştu'' diye konuştu.

ZMO Başkanı Günaydın, Türkiye'DEN ALDIĞI MEYVE-SEBZELERDE AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ BULARAK YASAK KOYAN RUSYA'nın üç konuda şikâyetçi olduğunu belirterek bunların ''TIR'LARA YÜKLENEN VE MALZEMELERİ TAŞIYAN AHŞAP KASALARIN İÇİNDE HİÇBİR KALINTI KALMAMASI İÇİN FÜMÜGE (GAZLAMA) YAPILARAK TEMİZLENMEMESİ, AMBALAJLARDA STANDARTLARA UYULMAMASI VE GÖNDERİLEN ÜRÜNLERDE HASTALIK VE ZARARLI TAŞINMASI'' OLDUĞUNU SÖYLEDİ. GÜNAYDIN, ''BURADA TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI'nın yapması gereken denetimlerin eksikliği görülüyor'' dedi. Akdeniz meyve sineğinin Türkiye'NİN KENDİ ZARARLISI OLMADIĞINI ANIMSATAN GÜNAYDIN, ''BUNLAR ZİRAİ KARANTİNA UYGULAMALARININ YETERSİZ OLMASI NEDENİYLE TÜRKİYE'ye dışarıdan gelmiş zararlılar. 1984'TEN BU YANA ZİRAİ KARANTİNA HİZMETLERİ DÜŞTÜ'' DİYE KONUŞTU. GÜNAYDIN ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

''ÖRNEĞİN ANTALYA VE HATAY'da zirai karantinaya bakınız, ne kadar bitki koruma bölümü mezunu olmayan varsa, oraya dolduruluyor. Diğer yerler de farklı değil. Bakanlıkta yıllardır süre gelen kadrolaşmanın ve nitelikli adam eksikliğinin bu denetim eksikliklerinde bire bir etkisi var. Ancak AKP'NİN YAPTIĞI KADROLAŞMAYI KİMSE YAPMADI. ŞUBE MÜDÜRÜ DAHİL OLMAK ÜZERE DEĞİŞTİRDİLER.''

BU KONUDAKİ DENETİMİN BAKANLIĞIN KORUMA VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN YÜRÜTÜLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEYEN GÜNAYDIN, ''MÜDÜRLÜK BÜNYESİNDE GIDADAKİ DENETİM YETERSİZLİĞİ 4 BİN 200 DENETMEN SAYISININ EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLANIYOR. AMA İÇ PİYASA VE İHRACAT DENETİMLERİ İLE İLGİLİ BİRİMLERDE GERİYE GİDİŞ VAR'' DİYE KONUŞTU.RUSYA İÇİN SORUN VARSA BUNUN TÜRKİYE İÇİN DE GEÇERLİ OLDUĞUNU SÖYLEYEN GÖKHAN GÜNAYDIN, ''SEMT PAZARLARI VE HALLER KONTROL EDİLMİYOR. ÜRETİMİ YAPANIN NİTELİĞİNE KALMIŞIZ. BUNLARI YİYORUZ'' DİYE KONUŞTU. BUNUNLA BİRLİKTE GÜNAYDIN, RUSYA'da çıkan sorunun insan sağlığına zararının bulunmadığını belirtti.

Okunma Sayısı: 350