SOĞAN ÜRETİCİSİNİN GÖZLERİNİ YAŞARTTI - EVRENSEL - 19.06.2005

GENEL MERKEZ
19.06.2005 (Son Güncelleme: 20.06.2005 12:09:48)

SOFRALARIN VAZGEÇİLMEZİ, ÖZELLİKLE ORTA VE ALT GELİR GRUBUNUN GÖZDE YİYECEĞİ OLAN KURU SOĞAN, ÜRETİCİLERİNİ ÜZÜYOR. GEÇEN YIL BEKLEDİKLERİNİ BULAMAYAN ÜRETİCİ, BU YIL İSE HÜSRANA UĞRADI.

YÖREDE YAKLAŞIK 300 BİN DEKAR ALANDA YAPILAN KURU SOĞAN ÜRETİMİNDE REKOLTENİN YÜKSEK OLMASINA KARŞIN, PAZARLAMADA YAŞANAN SORUNLAR, ÜRETİCİLERİN SIKINTILI GÜNLER YAŞAMASINA NEDEN OLUYOR.

KURU SOĞAN ÜRETİMİNDEKİ ARZ FAZLALIĞI, FİYATLARDA BÜYÜK DÜŞÜŞE YOL AÇARKEN, ÜRETİCİ EL EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALAMADIĞI GİBİ ZARAR ETTİĞİNİ, TÜCCARIN DA BU ÜRÜNE KARŞI YÜZÜNÜ ÇEVİRDİĞİNİ BELİRTİYOR. ÜRETİCİLER, KURU SOĞANIN KİLOGRAM MALİYETİNİN YAKLAŞIK 20 YKR OLMASINA KARŞIN TARLADA 6 YKR, PAZARDA İSE 10-15 YKR’DEN ALICI BULABİLDİĞİNİ BİLDİRİYORLAR.

ADANA’NIN CEYHAN İLÇESİ YAKINLARINDA SOĞAN ÜRETİCİLİĞİ VE TÜCCARLIĞI YAPAN SÜLEYMAN ŞİMŞEK, GEÇEN YILI ZARARLA KAPATAN SOĞAN ÜRETİCİSİNİN, BU YIL ZARARDAN DA ÖTE HÜSRANA UĞRADIĞINI SÖYLEDİ. ŞİMŞEK, YAKLAŞIK 20 YILDIR SOĞAN VE PATATES ÜRETİCİSİ OLDUĞUNU, ANCAK SON 2 YILDA YAŞADIĞI SIKINTIYI HİÇBİR ZAMAN YAŞAMADIĞINI BELİRTEREK, ŞÖYLE DEVAM ETTİ: “SOĞANI 2003 YILINDA 90 YKR İLE 1 YTL ARASINDA SATTIK. BUGÜN ELE GEÇEN PARA TARLADA ÇALIŞTIRILAN İŞÇİNİN MALİYETİNİ BİLE KARŞILAMIYOR. BU NEDENLE ÜRETİCİ BU PARADAN DA VAZGEÇTİ VE SOĞANI TARLADA SÖKMEDEN, ÇÜRÜMEYE BIRAKTI.

ÜRÜNÜ TOPLAYAN ÜRETİCİ, DÜŞÜK FİYAT NEDENİYLE ÜRÜNÜNÜ PAZARLAMAK YERİNE MALİYETİ KURTARMA DÜŞÜNCESİYLE TARLASINDA BEKLETMEYE BAŞLADI. ŞU AN EN BÜYÜK UMUDUMUZ İHRACAT DESTEĞİ VERİLMESİ. AKSİ TAKDİRDE İKİ YILDAN BERİ BİRİKİMİNİ HARCAYAN ÜRETİCİ TARLASINI SATMAK ZORUNDA KALACAK.” ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ADANA ŞUBE BAŞKANI AYHAN BARUT İSE, SOĞANIN PİYASANIN ÖN BELİRLEYİCİSİ KONUMUNDA OLDUĞUNU, SOĞANDAKİ SIKINTININ DİĞER ÜRÜNLERE DE YANSIMASININ ENDİŞESİNİ TAŞIDIKLARINI KAYDETTİ.

Okunma Sayısı: 319