ÜZÜM DE TOPUN AĞZINDA - CUMHURİYET - 21.06.2005

GENEL MERKEZ
21.06.2005 (Son Güncelleme: 21.06.2005 11:17:32)

ERDOĞAN'ın Rusya Devlet Başkanı Putin'LE GÖRÜŞMESİ DE SORUNU ÇÖZEMEDİ

<İ>DOMATESLERİNİ SALÇA FABRİKALARINA GÖNDERMEYE BAŞLAYAN ANTALYALI ÜRETİCİLER, 15 TEMMUZ'a kadar çözüm bulunamaması durumunda çekirdeksiz üzümlerin de elde kalacağı uyarısında bulunuyor.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'IN, RUSYA İLE YAŞANAN DOMATES İHRACATI KONUSUNDAKİ SIKINTININ AŞILMASI İÇİN RUSYA DEVLET BAŞKANI VLADİMİR PUTİN 'le 4 gün gecikmeli olarak yaptığı görüşme, üreticiye çözüm getirmedi.

Çiftçiler, 30 YKr'YE ÜRETTİKLERİ DOMATESLERİ 10-15 YKR'ye salça fabrikalarına göndermeye başladı. Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vahap Tuncer , sorunun 15 Temmuz'A KADAR ÇÖZÜLEMEMESİ DURUMUNDA ÇEKİRDEKSİZ ÜZÜM İHRACATININ DA ÖNEMLİ DARBE YİYECEĞİNİ VURGULADI.

TUNCER, BİBERLERİN DE SÖKÜLMEYE BAŞLANDIĞINI BELİRTEREK ŞUNLARI SÖYLEDİ: ''RUSYA İLE YAŞANAN SORUN ÇÖZÜLSE BİLE PİYASA ARTIK DÜZELMEZ. DOMATESİN ARDINDAN ÇEKİRDEKSİZ ÜZÜM DE TEHLİKE ALTINDA. 15 TEMMUZ'a kadar bu sorunlar çözülmezse üzüm çok ciddi darbe yiyecektir.''

Antalya Ziraat Odası Genel Sekreteri Ensar Aydın da sorunun çözümünün birkaç gün daha uzaması durumunda çiftçinin ürünleri sökmeye başlayacağını belirterek ''Bu ürünlerin çok az bir bölümü salçalığa gider. Diğerleri de elde kalır ve dökülür. Çünkü çiftçinin başka seçeneği yok'' dedi.

Okunma Sayısı: 342