BUĞDAYDA DÜŞÜK FİYAT ENDİŞESİ - STAR - 13.06.2005

GENEL MERKEZ
13.06.2005 (Son Güncelleme: 21.06.2005 11:50:04)

<İ>BUĞDAY HASADI SÜRERKEN FİYATLARIN SERBEST PİYASADA 27 YKR’YE KADAR GERİLEMESİ ÜRETİCİLERİ ENDİŞELENDİRDİ. ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ADANA ŞUBE BAŞKANI BARUT, “TMO’NUN ALIMLARI SINIRLAMASI SONUCU FİYATLAR GERİLEDİ” DEDİ.

ÇUKUROVA’DA MAYIS SONUNDA BAŞLAYAN BUĞDAY HASADI DEVAM EDERKEN, FİYATLARIN SERBEST PİYASADA 27 YKR KADAR GERİLEMESİ ÜRETİCİLERİ ENDİŞELENDİRİYOR. ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (ZMO) ADANA ŞUBE BAŞKANI AYHAN BARUT, YÖREDE 300 BİN HEKTAR ALANA EKİMİ YAPILAN VE HASADINA DEVAM EDİLEN BUĞDAY REKOLTESİNİN BU YIL TAHMİNİ 1 MİLYON 200 BİN TON OLARAK GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ. TÜRKİYE’NİN YILLIK BUĞDAY İHTİYACININ YAKLAŞIK 19 MİLYON TON CİVARINDA OLDUĞUNU BELİRTEN BARUT, ÜRETİCİLERİN MAĞDUR DURUMDA OLDUĞUNU İFADE ETTİ.

AYHAN BARUT, ÇUKUROVA YÖRESİNDE HASADIN DEVAM ETMESİNE KARŞIN TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ’NİN (TMO) BUĞDAY ALIMLARINA GEÇ BAŞLAMASI VE 30 TON SINIRLAMASI GETİRMESİ SONUCU SERBEST PİYASADA FİYATLARIN GERİLEDİĞİNİ SAVUNDU. UYGULANAN YANLIŞ POLİTİKALARIN YANI SIRA GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE YAĞAN YAĞMURUN DA ETKİSİYLE KOZAN, İMAMOĞLU VE CEYHAN İLÇELERİNDE HASAT EDİLEN BUĞDAYIN FİYATININ 27 YKR’YE KADAR GERİLEDİĞİNİ ANLATAN AYHAN BARUT, 30 TON SINIRLAMASIYLA DA BUĞDAYA KOTA UYGULAMASI GETİRİLDİĞİNİ İDDİA ETTİ.

Okunma Sayısı: 320