MAYINLARDAN TEMİZLENECEK ARAZİLER TOPRAKSIZ AİLELERE VERİLSİN - DÜNYA - 22.06.2005

GENEL MERKEZ
22.06.2005 (Son Güncelleme: 12.07.2008 11:12:07)

<İ>TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (ZMO) GAZİANTEP ŞUBE BAŞKANI KARACA BOZGEYİK, “BİZİM ÖNERİMİZ, 306 BİN DEKARLIK ALANIN, AB ORTALAMA İŞLETME ÖLÇEĞİNE UYGUN OLARAK 2 BİN 353 TOPRAKSIZ AİLEYE 130’AR DEKAR OLARAK KARŞILIKSIZ DAĞITILMASI. BÖYLECE OLUŞTURULACAK 2 BİN 353 İŞLETME, BİRER ZİRAAT MÜHENDİSİ İSTİHDAM ETMELİ VE KOOPERATİF ÇATISI ALTINDA ÖRGÜTLENMELİ” DİYE KONUŞTU.

GAZİANTEP – DÜNYA

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (ZMO) GAZİANTEP ŞUBE BAŞKANI KARACA BOZGEYİK, MAYINLARDAN TEMİZLENEREK TARIMA AÇILACAK ARAZİLERİN, KOOPERATİF ÇATISI ALTINDA ÖRGÜTLENME VE ZİRAAT MÜHENDİSİ İSTİHDAM ETME KOŞULUYLA TOPRAKSIZ AİLELERE VERİLMESİNİ İSTEDİ.

TÜRKİYE-SURİYE SINIRINDA BULUNAN VE 300-700 METRE GENİŞLİĞE VE 600 KİLOMETRE UZUNLUĞA SAHİP MAYINLI ALANIN İKİ KIBRIS ADASI BÜYÜKLÜĞÜNDE OLDUĞUNU SÖYLEYEN BOZGEYİK, “YÜZÖLÇÜMÜ 306 BİN DEKAR OLARAK BELİRLENEN MAYINLI ALAN BİRİNCİ SINIF TARIM ARAZİLERİNDEN OLUŞUYOR. BU ARAZİLERİN “YAP-İŞLET-DEVRET” MODELİ İLE TEMİZLETİLMESİ VE TEMİZLEME İŞLEMİNİ YAPAN ŞİRKETLERİN KULLANIMINA AÇILMASI FİKRİNİ DOĞRU BULMUYORUZ” DEDİ.

BOZGEYİK, TARIMSAL ÜRETİME AÇILACAK MAYINLI ALANLARIN ORGANİK TARIM İÇİN İDEAL KOŞULLARA SAHİP OLDUĞUNA DİKKATİ ÇEKEREK, “306 BİN DEKARLIK ALANDA, TÜRKİYE’DEKİ ORTALAMA İŞLETME BÜYÜKLÜĞÜ OLAN 59 DEKARLIK İŞLETMELERİN KURULMASI HALİNDE 5 BİN 186, AVRUPA BİRLİĞİ’NİN (AB) ORTALAMA İŞLETME BÜYÜKLÜĞÜ OLAN 130 DEKARLIK İŞLETMELERİN KURULMASI HALİNDE İSE 2 BİN 353 AİLE TARIM ALANINDA İSTİHDAM EDİLMİŞ OLACAK” DİYE KONUŞTU.

KARŞILIKSIZ DAĞITILSIN

TARIMA AÇILACAK ARAZİLERDE ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN KATKISI OLMAKSIZIN ORGANİK TARIM YAPILAMAYACAĞINA DA DİKKAT ÇEKEN BOZGEYİK, ŞUNLARI KAYDETTİ:

“ORGANİK ÜRETİM GİBİ KONTROL VE SERTİFİKASYON AŞAMALARININ ZORUNLU OLDUĞU BİR ÜRETİM BİÇİMİNDE, AB’NİN KONUYLA İLGİLİ KALİTE ÖLÇÜTLERİNİ KARŞILAYAN VE KAYIT TUTAN, ETİKETTEN TARLAYA İZLENEBİLİRLİLİĞİ SAĞLAYAN BİR ÜRETİM BİÇİMİ ANCAK ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN KATKISIYLA MÜMKÜN. BİZİM ÖNERİMİZ, 306 BİN DEKARLIK ALANIN, AB ORTALAMA İŞLETME ÖLÇEĞİNE UYGUN OLARAK 2 BİN 353 TOPRAKSIZ AİLEYE 130’AR DEKAR OLARAK KARŞILIKSIZ DAĞITILMASI. BÖYLECE OLUŞTURULACAK 2 BİN 353 İŞLETME, BİRER ZİRAAT MÜHENDİSİ İSTİHDAM ETMELİ VE KOOPERATİF ÇATISI ALTINDA ÖRGÜTLENMELİ.”

500 MİLYON DOLARLIK KAYNAK

BOZGEYİK, MAYINLI ALANLARDA ARAZİ TAHSİSİYLE OLUŞTURULACAK 2 BİN 353 İŞLETMEDE İSTİHDAM EDİLECEK 2 BİN 353 ZİRAAT MÜHENDİSİ VE EN AZ 10 BİN TOPRAKSIZ ÇİFTÇİNİN, TÜRKİYE’NİN ORGANİK ÜRÜN ÜRETİMİ KAPASİTESİNE ÇOK ÖNEMLİ BİR KATKI SAĞLAYACAĞINI, BU KATKININ ÖNEMSENMESİ GEREKTİĞİNİ VURGULADI. MAYINLI ALANLARIN TEMİZLENMESİ İÇİN 500 MİLYON DOLAR BİR KAYNAĞA İHTİYAÇ OLDUĞUNDAN SÖZ EDİLDİĞİNİ BELİRTEN BOZGEYİK, ŞÖYLE KONUŞTU:

“BİNLERCE KİŞİYE İŞ OLANAĞI SAĞLAYACAĞINI DÜŞÜNEREK BU HARCAMAYI DEVLET YAPMALI. ÇÜNKÜ, İSTİHDAMDA ARTIŞ SAĞLAMAK HÜKÜMETİN EN ÖNEMLİ HEDEFLERİ ARASINDA BULUNUYOR. MAYINLI ALANLAR HÜKÜMETE DÜŞÜK MALİYETLE İŞSİZLERE İŞ YARATMA OLANAĞI SUNUYOR. BU HARCAMAYI YAPMAKTAN KAÇINIP BU ARAZİLERİ TEMİZLEME ÇALIŞMASI KARŞILIĞINDA UZUN YILLAR YABANCI ŞİRKETLERE TAHSİS ETMEK, HÜKÜMETİN İSTİHDAM YARATMA ARZUSUYLA BAĞDAŞMADIĞI GİBİ ÜLKEMİZ VE HALKIMIZ LEHİNE DE OLMAYACAK. BU TOPRAKLAR BİZİMDİR, BİZİM OLAN BU TOPRAKLARI BİZİM ÇİFTÇİLERİMİZ İŞLEMELİ.”

Okunma Sayısı: 522