HORMONLU ÇİLEK YEDİ ERGENLEŞTİ - SABAH - 29.06.2005

GENEL MERKEZ
29.06.2005 (Son Güncelleme: 29.06.2005 11:36:00)

ÜÇ AY BOYUNCA HER GÜN HORMONLU ÇİLEK YİYEN MİNİK YILGI DAHA ÇOCUK YAŞTA ERGENLİĞE ADIM ATTI.

2.5 YAŞINDA GÖĞÜSLERİ ÇIKTI

ERKAN DOĞAN-DEVRİM İNCE İZMİR MERKEZ

OLAY, HEMŞİRE BERRİN AKKUŞ'un kızı Yılgı'NIN VÜCUDUNDAKİ DEĞİŞİMİ FARK ETMESİYLE ORTAYA ÇIKTI. TEŞHİSİ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ'nden profesör Büyükgebiz koydu: Hormonlu çilek Yılgı'NIN VÜCUDUNDAKİ ÖSTROJEN SEVİYESİNİ ARTIRMIŞTI. YILGI ÇİLEĞİ KESTİ ANCAK İKİ YILDIR TEDAVİ GÖRÜYOR.

HORMONLU ÇİLEK YEDİ ERGENLEŞTİ

2.5 YAŞINDAYKEN TABAK TABAK HORMONLU ÇİLEK YİYEN YILGI'nın göğüsleri çıkmaya başladı. Erken ergenliğin nedeni: Çileği irileştirmek için kullanılan fitoöstrojen hormonu.

Türkiye'DE VE DÜNYADA YILLARDIR TARTIŞILAN, ANCAK SAKINCASI SOMUT OLARAK ORTAYA KONAMAYAN "HORMONUN" ZARARI UŞAK'ta yaşanan dehşet verici bir olayla gözler önüne serildi. 2.5 yaşındayken üç ay boyunca neredeyse her gün bir tabak hormonlu çilek yiyen Yılgı'NIN ERGENLİĞE GİREN BİR KIZ ÇOCUĞU GİBİ GÖĞÜSLERİ ÇIKTI. YILGI AKKUŞ'un doktoru Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Endokrin Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, çileğin irileşmesi için kullanılan fitoöstrojen hormonunun Yılgı'NIN ERKEN ERGENLİĞE GİRMESİNE NEDEN OLDUĞUNU SÖYLEDİ. PROF. DR. BÜYÜKGEBİZ'in yaptığı tahlilde, sıfır düzeyinde östrojen (kadınlık hormonu) bulunması gereken Yılgı'NIN VÜCUDUNDAKİ ÖSTROJEN SEVİYESİNİN BİR GENÇ KIZINKİNE YAKIN OLDUĞU ANLAŞILDI. YILGI'nın 3 ayda 30 kiloya yakın çilek tükettiğini öğrenen Büyükgebiz, hormonun tarımda kullanılan fitoöstrojen nedeniyle yükseldiği sonucuna vardı. Yılgı, çileği bıraktı. Önce hormon seviyesi, sonra da göğüsleri normal seviyeye indi. Ancak, tedavide geç kalınsaydı minik kız 2.5yaşında bir kadın gibi görünecekti.

PSİKOLOJİLERİ BOZULDU

Başlarına gelen bu olay Yılgı'NIN ANNESİ HEMŞİRE BERRİN AKKUŞ'un da ayrı bir korku yaşamasına neden oldu. Berrin Akkuş, "Her gün kızımın göğüslerini kontrol ediyorum. Tuvalete gittiğinde 'AMAN REGL OLMUŞ MU?' falan diye ben de peşinden gidiyorum. Yaşadığımız olay psikolojimizi bozdu" dedi. Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz hormonlu çilek yiyip erken ergenliği giren "Yılgı vak'ASINI", ULUSLARARASI TIBBIN GÜNDEMİNE TAŞIDI. BÜYÜKGEBİZ'in case study (örnek olay) yaptığı Yılgı'NIN DURUMU, 2003 YILINDA SLOVENYA'da düzenlenen Ulusal Endokrin Birliği Kongresi'NDE BİLDİRİYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ. YILGI ŞİMDİ 4.5 YAŞINDA... ÜÇ AY BOYUNCA BİR GENÇ KIZ GİBİ BÜYÜK GÖĞÜSLERLE YAŞAYAN YILGI VE BİRLİKTE YAŞADIĞI ANNESİ İÇİN KABUS ATLATILDI. YILGI, HORMON SEVİYESİNİN KONTROLÜ İÇİN ÜÇ AYDA BİR İZMİR'e kontrole geliyor. Çünkü, hormonların beyni uyarması durumunda Yılgı'NIN YALNIZCA GÖĞÜSLERİ BÜYÜMEYECEK TAMAMEN ERGENLİĞE GİRECEK.

BİLİNÇSİZ TÜKETİM

YILGI'nın göğüslerininbüyüdüğü anı, "Çocuğumun sürekli büyüyeceğini düşündüm. Çok kötüydü" diye anlatan anne Berrin Akkuş, şunları söylüyor: "Hala rahat değilim. Çocuğumun yine aynı şeyleri yaşayacağını düşünerek, her sabah göğsüne, koltuk altlarına ve kilosuna bakıyorum. Çileği gözüm görmesin. Mevsim meyvelerini yiyoruz. Kahvaltılık zeytini de evde kendimiz yapıyoruz." Yılgı'NIN DOKTORU PROF. DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ, YAŞANAN OLAYIN TAMAMEN BİLİNÇSİZ HORMON KULLANIMINDAN KAYNAKLANDIĞINI İFADE ETTİ. BÜYÜKGEBİZ, "TARIMDA KULLANILAN BÜYÜME FAKTÖRLERİ NORMALİNDEN FAZLA KULLANILDIĞI ZAMAN ÖSTROJEN (KADINLIK HORMONU) SALGILANMASINI ARTIRIP UYARICI VAZİFESİ GÖRÜYOR. BÖYLELİKLE AYNEN ERGENLİK DÖNEMİNDE OLMASI GEREKEN DEĞİŞİKLER ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE ORTAYA ÇIKIYOR" DEDİ. AVRUPA ÇOCUK ENDOKRİN DERNEĞİ SEÇİLMİŞ BAŞKANI VE EGE ÇOCUK ENDOKRİN VE DİYABET DERNEĞİ BAŞKANI BÜYÜKGEBİZ, KÜÇÜK KIZIN HORMONLU ÇİLEKLERDEN KİLOLARCA ALIP TÜKETTİĞİNİ BELİRTEREK, "SÜREKLİ VE YÜKSEK DÜZEYDE" FİTOÖSTROJENE MARUZ KALMANIN KENDİSİNDE ERGENLİĞİ TETİKLEDİĞİNİ İFADE ETTİ.

UZMANLAR NE DİYOR?

HORMON DOZAJINDA KULLANILIRSA PROBLEM OLMAZ

AKDENİZ Ü. ZİRAAT FAKÜLTESİ'nden Doç. Dr. Salih Ülger: NE KADAR hormon kullanılmış ki bu etkiyi yapmış çocukta. Bu kullanılan maddenin cinsine bağlı. Üretici, hasattan bir gün önce kimyasal maddeyi yani hormonu kullanıp çileği satışa çıkarırsa etkisi büyüktür. Hasattan 10 gün önce kullanılırsa etkisi çok azdır. İyi bir analiz yapmak lazım. Hormon Türkiye'DE DE KULLANILIYOR VE DÜNYADA KULLANILIYOR. GİBERELİK ASİT, BELİRGİN DOZAJINDA KULLANILIRSA BİR PROBLEM OLMAZ. BU HORMON ERKENCİLİK SAĞLIYOR.

EKSTRA ÖSTROJEN EN ÇOK ÇİLEK VE SOYADA GÖRÜLÜYOR

DEÜ TIP FAKÜLTESİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ DOÇ. DR. ECE BÖBER: BAZI MEYVE VE SEBZELER DOĞAL OSTROJEN İÇERİYOR. BU BİTKİLER ÇOK HIZLI BÜYÜMEYİ SAĞLAYAN YAPAY YÖNTEMLERLE (HORMON GİBİ) YETİŞTİRİLDİĞİNDE İÇERDİĞİ OSTROJEN MİKTARINDA ARTIŞ OLUYOR. BUNLARI ÇOK TÜKETEN KİŞİLERDE EKSTRA ÖSTROJEN ETKİSİ OLUŞUYOR VE ERKEN ERGENLİĞE GİRİYORLAR. BU TİP DURUMLAR DAHA ÇOK ÇİLEK VE SOYA FASULYESİNDE ORTAYA ÇIKIYOR. ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN MEYVE VE SEBZELERİN YAPAY YÖNTEMLERLE AŞIRI BÜYÜTÜLMEMESİ VE AŞIRI TÜKETİLMEMESİ SAĞLANABİLİR.

TÜRKİYE HORMONDA YANLIŞ BİLGİLENDİRİLİYOR

ZİRAAT MÜH. ODASI GENEL BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN: BİTKİSEL HORMONLARIN NORMAL TÜKETİMİ, İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDE ZARARLI ETKİ YAPMAZ. TÜRKİYE'de sadece domates, patlıcan ve sakız kabağında hormon kullanılır. Çilek üretiminde kullanmıyor. Ancak çileklerin çeşidi değiştiği için büyüklerini görünce herkes hormonlu sanıyor. Onlara Kaliforniya cinsi denir. Türkiye'DE ARTIK BUNLAR GETİRİLİYOR. O HEKİM, BÖYLE BİR İDDİADA BULUNUYORSA BİZDE KARŞI ARGÜMANA TUTARIZ. TÜRKİYE, HORMONDA YANLIŞ BİLGİLENDİRİLİYOR.

Okunma Sayısı: 1035