MAYINLI ARAZİLER TARIMA KAZANDIRILMALI - BEREKETLİ TOPRAKLARIMIZ - HAZİRAN/2005

GENEL MERKEZ
29.06.2005 (Son Güncelleme: 12.07.2008 11:12:35)

SON GÜNLERDE KAMUOYUNA, SURİYE SINIRINDA BULUNAN MAYINLI ALANLARIN “YAP-İŞLET-DEVRET” MODELİ İLE TEMİZLETİLECEĞİ VE TEMİZLEME İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİREN ŞİRKETLERİN KULLANIMINA AÇILACAĞI YOLUNDA BİLGİLER YANSIMAKTADIR.

ODA’MIZIN, SÖZÜ EDİLEN BÖLGEDE GERÇEKLEŞTİRİLEBİLECEK TARIMSAL FAALİYETİN VE FAALİYETİ GERÇEKLEŞTİRECEKLERİN NİTELİĞİNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ AŞAĞIDA SUNULMAKTADIR;

1 – 1956 YILINDA MAYINLANMAYA BAŞLANILAN, 300 İLA 750 METRE GENİŞLİĞİNDE VE YAKLAŞIK 600 KM UZUNLUĞUNDA BULUNAN, SURİYE SINIRINDA YAKLAŞIK İKİ KIBRIS ADASI BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ 306 BİN DEKARLIK MAYINLI ALAN, DÜZ VE BÜYÜK ÖLÇÜDE BİRİNCİ SINIF TARIM ARAZİLERİNDEN OLUŞMAKTADIR.

SÖZÜ EDİLEN ALAN, UZUN YILLARDIR TARIMSAL AMAÇLI KULLANILMADIĞI İÇİN KİMYASAL İLAÇ VE GÜBRE KALINTISI İÇERMEMEKTE VE BU NİTELİĞİ İLE DE ÜRETİM BİÇİMİNİ KONVANSİYONEL TARIMDAN ORGANİK TARIMA DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN BEKLENMESİ GEREKEN “GEÇİŞ SÜRELERİ”Nİ ORTADAN KALDIRMAKTADIR. BU BAĞLAMDA, BÖLGE, YÜKSEK KATMA DEĞERLİ VE DOĞAYLA DOST ORGANİK TARIMSAL ÜRETİM İÇİN SON DERECEDE UYGUN BİR GÖRÜNÜM SERGİLEMEKTEDİR.

2 – SÖZÜ EDİLEN ALAN, ÜRETİMDEN PAZARLAMAYA KADAR OLAN TÜM SÜREÇ İÇİN KURGULANMIŞ KOOPERATİF YAPI İÇİNDE ÖRGÜTLENMİŞ BÖLGE ÜRETİCİLERİNE ÖZGÜLENMELİDİR. 306 BİN DEKARLIK ALANDA; TÜRKİYE’DEKİ VERİLİ ORTALAMA İŞLETME BÜYÜKLÜĞÜ OLAN 59 DEKARLIK İŞLETMELERİN KURULMASI HALİNDE 5186; AVRUPA BİRLİĞİ’NİN VERİLİ ORTALAMA İŞLETME BÜYÜKLÜĞÜ OLAN 130 DEKARLIK İŞLETMELERİN KURULMASI HALİNDE İSE 2353 AİLE TARIM ALANINDA İSTİHDAM EDİLMİŞ OLACAKTIR.

3 – ORGANİK ÜRETİM GİBİ KONTROL - SERTİFİKASYON AŞAMALARININ ZORUNLU OLDUĞU BİR ÜRETİM BİÇİMİNDE, AB’NİN KONUYLA İLGİLİ KALİTE ÖLÇÜTLERİNİ KARŞILAYAN VE KAYIT TUTAN, ETİKETTEN TARLAYA İZLENEBİLİRLİĞİ SAĞLAYAN BİR ÜRETİM BİÇİMİ, ANCAK ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN KATKISI İLE OLANAKLIDIR. BAŞKA TÜRLÜ, KAMUSAL TARIMSAL YAYIM FAALİYETİNİN NEREDEYSE ORTADAN KALKTIĞI ORTAMDA, GÜNEYDOĞU ÜRETİCİSİ ORGANİK TARIM FAALİYETİ YÜRÜTEMEYECEKTİR.

BÜTÜN BU KAPSAMDA ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI’NIN ÖNERİSİ;

• 306 BİN DEKARLIK ALANIN, AB ORTALAMA İŞLETME ÖLÇEĞİNE UYGUN OLARAK 2353 TOPRAKSIZ AİLEYE 13’ER HEKTAR OLARAK, KARŞILIKSIZ DAĞITILMASI,

• BÖYLECE OLUŞTURULAN 2353 İŞLETMENİN BİRER ZİRAAT MÜHENDİSİ ÇALIŞTIRMASI KOŞULU GETİRİLMESİ,

• TÜM İŞLETMELERİN TEK BİR KOOPERATİF YAPI ALTINDA ÖRGÜTLENMESİNİN SAĞLANMASIDIR.

BU KAPSAM, 2353 İŞLETMEDE 2353 ZİRAAT MÜHENDİSİNİN VE AN AZ 10 BİN TOPRAKSIZ TARIM ÜRETİCİSİNİN İSTİHDAM EDİLMESİ VE ÜLKENİN ORGANİK ÜRETİM KAPASİTESİNE ÖNEMLİ BİR KATKININ SAĞLANMASI ANLAMINA GELECEKTİR. 500 MİLYON DOLARLIK MAYIN TEMİZLEME FAALİYETİ İLE İSTİHDAM İÇİNE ALINABİLECEK YAKLAŞIK 12.500 KİŞİ İÇİN KİŞİ BAŞINA İSTİHDAM YARATMA MALİYETİ, 40 BİN DOLAR DÜZEYİNDE GERÇEKLEŞMEKTEDİR Kİ, BU, ORTALAMA MALİYETLERİN OLDUKÇA ALTINDADIR.

4 – TÜM BU YÖNELİM YERİNE, BASINA YANSIDIĞI GİBİ, MALİYE BAKANLIĞI VE MİLLİ EMLAK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI’NI TÜMÜYLE DEVRE DIŞINDA BIRAKARAK ALANI, MAYINLARI TEMİZLEYECEK OLAN YABANCI ŞİRKETLERE KİRALAMASI, TÜRKİYE’NİN “İSTİHDAM YARATMA GEREĞİ” İLE ÖRTÜŞMEYEN VE YÖRENİN STRATEJİK KONUMUNU ÖNEMSEMEYEN YAŞAMSAL BİR YANLIŞ OLACAKTIR.

UNUTULMAMALIDIR Kİ, MAYINLARIN TEMİZLENMESİ İÇİN GEREKLİ OLDUĞU SÖYLENİLEN 500 MİLYON DOLARDAN KAÇINMAK İÇİN BU ALANLARIN UZUN YILLAR BOYUNCA YABANCILARIN KULLANIMINA AÇILMASI, ÜLKENİN VE ÜLKE İNSANININ YARARINA OLMAYACAKTIR …

Okunma Sayısı: 436