ÜRETİCİLER HÜKÜMETİ UYARDI - EVRENSEL - 10.09.2005

GENEL MERKEZ
10.09.2005 (Son Güncelleme: 10.09.2005 13:28:30)

ADANALI MISIR ÜRETİCİLERİ VE ÜRETİCİ ÖRGÜTLERİ TMO’NUN MISIR ALIM FİYATINI 26 YKR OLARAK AÇIKLAMASINA TEPKİ GÖSTERDİ. FİYATIN DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTEYEN ÜRETİCİLER VE ÖRGÜTLERİ EĞER HÜKÜMET BU YANLIŞTAN DÖNMEZSE SOKAKLARA İNECEKLERİNİ AÇIKLADILAR.

ADANA ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ TOPLANTI SALONUNDA YAPILAN AÇIKLAMADA BİR ARAYA GELEN ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ, OSMANİYE, SEYHAN, YÜREĞİR, CEYHAN, KARATAŞ, KARAİSALI, TARSUS ZİRAAT ODALARI, TAHIL ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ, ZİRAATÇILAR DERNEĞİ ADANA ŞUBESİ TEMSİLCİLERİ VE ÜRETİCİLER, 26 YKR’LUK FİYATIN REVİZE EDİLEREK YÜKSELTİLMESİNİ GEREKTİĞİNİ BELİRTİRLERKEN, “AKSİ TAKDİRDE ÜLKENİN EFENDİLERİ DAHA PLANLI VE ORGANİZE ŞEKİLDE EYLEMLER GERÇEKLEŞTİRECEKTİR” DEDİLER.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ŞUBE BAŞKANI AYHAN BARUT, TMO’NUN AÇIKLADIĞI FİYATIN TARIM SEKTÖRÜNDE PİMİ ÇEKMEK ANLAMINA GELDİĞİNİ İFADE ETTİ. HÜKÜMETİN GÖREVE GELDİĞİNDEN BU GÜNE TARIM KESİMİNİ GÖZDEN ÇIKARDIĞIN VE BİR KAVGA İÇERİSİNE GİRDİĞİNİ KAYDEDEN BARUT, “BU KAVGA TARIM KESİMİ İLE KALMAMIŞ, ÜLKENİN DİĞER KESİMLERİYLE DE KAVGA İÇERİSİNE GİRMİŞLERDİR” DİYE KONUŞTU. UYGULANAN EKONOMİ POLİTİKALARI İLE ÖZELLİKLE TARIM KESİMİNDE YOKSULLUK ORDUSU YARATILDIĞINI VURGULAYAN BARUT, KÖYLÜLERİN ÇALIŞTIKLARININ VE EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI İSTEDİKLERİNİ DİLE GETİRDİ. SON 6 YILDA GÜBRENİN 12 KAT, MAZOTUN 17 KAT ARTIĞINI AKTARAN BARUT, MISIR İSE SADECE 4 KAT ARTIĞINA DİKKAT ÇEKTİ. BU ŞARTLARIN DEVAM ETMESİ DURUMDA ÜRETMEYECEKLERİNİ BELİRTEN BARUT, “BU ÜLKEDE TARIMDAN ESİRGENENİ BİR ÇIRPIDA BATIK BANKALARA MİLYARLARCA DOLAR AKTARILDIĞINI, TEŞVİKLERE, HAYALİ İHRACATLARA, YOLSUZLUKLARA, HORTUMLAMAYA VE İHALE YOLSUZLUKLARINA MİLYARLARCA DOLAR AKTARILDIĞINI BAŞKALARI UNUTTURMAYA ÇALIŞSA DA BİZ DAHA DÜN GİBİ HATIRLIYORUZ VE UNUTMAYACAĞIZ” DİYE KONUŞTU.

HÜKÜMETİN IMF VE DÜNYA BANKASINA VERDİKLERİ TAAHHÜTLER YÜZÜNDEN TARIMI BİTİREREK DİĞER ÜLKELERİN PAZARI HALİNE GETİRMEK İSTEMESİNE SON VERMESİNİ TALEP EDEN BARUT, 26 YKR’LUK FİYATIN YÜKSELTİLMESİNİ İSTEDİKLERİNİ YİNELEDİ. BARUT, HÜKÜMETİ İSTEKLERİ KONUSUNDA UYARDIKLARINI SÖYLERKEN, AKSİ TAKDİRDE EYLEMLER GERÇEKLEŞTİRECEKLERİNİ VURGULADI.

AÇIKLAMANIN ARDINDAN ÇİFTÇİLER, BİR DAKİKA ALKIŞLA HÜKÜMETİ PROTESTO ETTİ.

Okunma Sayısı: 493