"ÇİFTÇİNİN TEPKİSİ ARTACAK" - CUMHURİYET - 24.09.2005

GENEL MERKEZ
24.09.2005 (Son Güncelleme: 24.09.2005 10:25:14)

ANKARA (CUMHURİYET BÜROSU) - MANİSA'daki mitingin ardından çiftçiler hükümete yönelik tepkilerini daha da sertleştirmeye hazırlanıyor. Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın , tarım sektörünün çöküş noktasına geldiğini vurgulayarak ''Çiftçi, 57. Hükümet'E YAPTIĞINI 59. HÜKÜMET'e yapmaya da kararlı'' dedi. Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin de, ''Dünyada, en kötü koşullar altında üretim yapan, Türk çiftçisi. Bıçak kemiğe dayandı artık'' dedi.

1980'Lİ YILLARDAN SONRA UYGULANAN NEO-LİBERAL POLİTİKALARLA 1999'dan itibaren uygulanmaya başlanan IMF ve Dünya Bankası güdümlü politikaların çiftçiler için sonun başlangıcı olduğunu söyleyen Günaydın, asıl altı çizilmesi gereken noktanın AKP'NİN 2003'ten beri uyguladığı politikalar olduğunu vurguladı.

'BIÇAK KEMİĞE DAYANDI'

Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, Manisa'DA DÜZENLENEN MİTİNGİN TÜRK ÇİFTÇİSİNİN İÇİNDE BULUNDUĞU KÖTÜ DURUMUN İFADESİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

MİTİNGİN, ÇİFTÇİNİN İÇİNDE BULUNDUĞU DURUMDAN ÇIKMAK İÇİN ATTIĞI İLK ADIM OLDUĞUNU DİLE GETİREN YETKİN, ''1999'da 900 bin lira olan mazot şimdi 2 milyonun üzerinde. Çiftçinin elindeki ürünü satamaması bir yana, pazarda yabancı ülkelerden gelen ürünler var'' dedi.

Yetkin, ''Dünyada, en kötü koşullar altında üretim yapan, Türk çiftçisi'' saptamasını yaparak Manisa'DA DÜZENLENEN MİTİNGİN BİR BAŞLANGIÇ OLDUĞUNU VE BU TEPKİLERİN İVMESİNİN ARTACAĞINI SÖYLEDİ.

Okunma Sayısı: 458