TARIMSAL ÖĞRETİMİN 161. YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BASIN AÇIKLAMASI YAPTIK

SAMSUN ŞUBE
12.01.2007 (Son Güncelleme: 13.01.2007 10:15:18)

Tarımsal öğretimin 161. yıldönümü nedeniyle, 10 Ocak 2007 Çarşamba günü saat 10.00‘da meslektaşlarımızla birlikte, Atatürk Anıtına çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu. Üyemiz Murat AKAR tarafından yönetilen törende, Şube Başkanımız Prof. Dr. Zeki ACAR tarafından basın açıklaması yapıldı. Görsel ve yazılı yerel basın tarafından ilgiyle izlenen törende, Şube Başkanımız Prof. Dr. Zeki ACAR‘ın yaptığı basın açıklaması metni aşağıdadır.

BASIN AÇIKLAMASI

     Ülkemizde tarımsal öğretimin başlamasının 161. yılını kutladığımız bu günde, sizlere olumlu gelişmelerden söz etmeyi çok isterdim. Ancak, yaşanan gelişmeler bunu olanaksız kılıyor. Tarım sektörü açısından tam anlamıyla karanlık bir yılı geride bıraktık. İç ve dış  gelişmeler gelecek için de umut vermiyor. Bazı çevreler tarım sektörüne ‘‘ülkenin sırtında bir kambur‘‘muş gözüyle bakıyorlar.

     Son yıllarda girdiler sürekli artarken,önemli tarımsal ürünlerin fiyatları geriliyor. Çiftçi zarar ettiği için üretimden kopuyor.Tarımsal gayri safi milli hasıla reel ve oransal olarak düşüyor. Kırsal kesimden kentlere ve küçük kasaba ve kentlerden, büyük metropollere doğru çok hızlı bir iç göç yaşanıyor.

     Her yönüyle bir tarım kenti olan Samsun, yaşanan olumsuz gelişmelerden en çok etkilenen illerin başında gelmektedir. Tarım sektörünün Samsun ekonomisine ve istihdama katkısı % 60-70‘ler düzeyindedir.

     İlimizin ekonomisine en önemli katkıyı yapan ürünlerin başında gelen tütün bitme noktasına getirilmiştir. Diğer önemli ürünler olan mısır, çeltik, buğday, kavun, karpuz ve mevsiminde yetiştirilen sebzelerde fiyatlar sürekli gerilemektedir.

     1970‘li yıllarda gelişmişlik açısından 7-8. sırada bulunan Samsun ili, yaşanan tüm bu olumsuz gelişmelerin sonucu olarak 40. sıralara doğru gerilemiştir. Nitekim, son yıllarda Samsun en çok göç veren il olarak anılmaktadır.

      Yine de geleceğe umutla bakmak adına, bilimin ve aklın egemen olduğu, insanların mutlu ve geleceğe güvenle baktığı bir ülke ve Samsun dileğiyle, tarımsal öğretimin başalamasının 161. yılı kutlu olsun. Saygılarımla...

                                                                                                 Prof. Dr. Zeki ACAR

                                                                                   Ziraat Müh. Odası Samsun Şube Başkanı

                                                                                            ( Yönetim Kurulu Adına )

 

Okunma Sayısı: 1921
Fotoğraf Galerisi