ZMO BAŞKANI GÜNAYDIN: UYUMUN MALİYETİ 20 MİLYAR AVRO - CUMHURİYET - 08.10.2005

GENEL MERKEZ
08.10.2005 (Son Güncelleme: 08.10.2005 10:14:18)

ANKARA (CUMHURİYET BÜROSU) - TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN , TÜRK TARIMININ AB'ye uyumu için yılda 20 milyar Avro gerektiğini söyledi. Tarımla ilgili 3 müzakere başlığı için üye ülkelerden toplam 150 onay gerektiğine işaret eden Günaydın, ''Etki Değerlendirme Raporu'NDA DA BELİRTİLDİĞİ GİBİ YALNIZCA YAŞ MEYVE VE SEBZE, FINDIK, KOYUN ETİ VE BAKLİYAT ALT SEKTÖRLERİNİN REKABETÇİ OLABİLECEĞİNİ, DİĞER ALANLARDA İSE AB TARIMSAL ÜRÜNLERİNİN TÜRKİYE PAZARINI DOLDURACAĞINI ÖNGÖRMEK ZOR DEĞİLDİR'' DEDİ.

MÜZAKERE ÇERÇEVE BELGESİ'ndeki ''Tarım ve kırsal kalkınma, gıda güvenliği, hayvan ve bitki sağlığı'' ile ''balıkçılık'' konularında 3 başlığın tarım sektörünü ilgilendirdiğine işaret eden Günaydın, 5 Aralık 2005'TE BAŞLAYACAK GÖRÜŞMELERDE SORUN YARATABİLECEK NOKTALARI İSE ŞÖYLE SIRALADI:

- AB ORTAK TARIM POLİTİKASI İLE TÜRKİYE'nin kendi tarım sektöründen beklentilerin örtüşmemesi.

- Türkiye'NİN SEKTÖRE AKTARDIĞI DESTEK MİKTARI İLE AB'nin destekleme düzeyi arasında görülen önemli farklılıklar.

- Görüşmeleri yürütecek Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'NIN İDARİ KAPASİTESİNDE ORTAYA ÇIKAN AŞINIM.

AB'nin, Türkiye tarım sektörünün getireceği yük ve sorumluluktan uzak durmaya çalıştığını da ifade eden Günaydın, ''Batı kaynaklı hesaplamalar, Türk tarımının AB'YE UYUMUNUN, YILDA 20 MİLYAR AVRO'nun üzerinde bir kaynağa gereksinim duyduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşılık, böyle bir kaynağın tarıma ayrılması konusunda ne AB ne de Hükümet'İN BİR PLANININ OLMADIĞI AÇIKTIR'' DEDİ.

Okunma Sayısı: 367