TARIM KRİTERLERİ GÖÇ YARATACAK - EVRENSEL - 08.10.2005

GENEL MERKEZ
08.10.2005 (Son Güncelleme: 08.10.2005 14:08:15)

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, 3 EKİM MÜZAKERE ÇERÇEVE BELGESİ’YLE AB’NİN TÜRKİYE’YE YENİ TARIM KRİTERLERİ DAYATTIĞINI, KOPENHAG KRİTERLERİNİN YERİNİ TARIM KRİTERLERİNE BIRAKTIĞINI DİLE GETİRDİ. AB SÜRECİNİN TÜRKİYE İÇİN VAHİM SONUÇLAR DOĞURACAĞINA DA İŞARET EDEN GÜNAYDIN, AB TARIMSAL ÜRÜNLERİNİN TÜRKİYE PAZARINI DOLDURACAĞI TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKTİ.

GÜNAYDIN 3 EKİM’DE AÇIKLANAN AB ÇERÇEVE BELGESİ’Nİ TARIM AÇISINDAN DEĞERLENDİRDİ. GÜNAYDIN, YAPTIĞI YAZILI AÇIKLAMADA, ÇERÇEVE BELGESİ’NİN “TARIM VE KIRSAL KALKINMA”, “GIDA GÜVENLİĞİ, HAYVAN SAĞLIĞI VE BİTKİ SAĞLIĞI” VE “BALIKÇILIK” OLMAK ÜZERE ÜÇ BAŞLIĞIN DOĞRUDAN TARIM İLE İLGİLİ OLDUĞUNU KAYDEDEREK, AYRICA DOKUZ MÜZAKERE BAŞLIĞINDA DA TARIM SEKTÖRÜNE İLİŞKİN ÇALIŞMALAR ÖNGÖRÜLDÜĞÜNÜ AKTARDI.

YAŞANACAK SÜRECİN, TARAFLARIN KARŞILIKLI RIZALARININ UYUMLAŞTIRILMASINA YÖNELİK BİR UZLAŞMA ARAYAN “MÜZAKERE SÜRECİ” OLMADIĞININ ALTINI ÇİZEN GÜNAYDIN, MÜZAKERE ÇERÇEVE BELGESİ’DE DE TIPKI 17 ARALIK KONSEY KARARI’NDA OLDUĞU GİBİ “TARIM SEKTÖRÜ, YAPISAL POLİTİKALAR VE KİŞİLERİN SERBEST DOLAŞIMINA YÖNELİK ‘UZUN GEÇİŞ DÖNEMLERİ’, ‘DEROGASYONLAR’, ‘ÖZEL DÜZENLEMELER’ VE ‘KALICI KORUMA HÜKÜMLERİ’ GETİRİLECEĞİNİ, SERBEST DOLAŞIM ALANINDA ÜYE DEVLETLERE AZAMİ ROL VERİLECEĞİNİ HATIRLATTI. GÜNAYDIN BUNA KARŞI TÜRKİYE’NİN TALEP EDEBİLECEĞİNİN GEÇİCİ TEDBİRLER BAĞLAMINDA, GEÇİŞ DÖNEMLERİNİN KISA VE AZ SAYIDA OLACAĞININ DA ALTINI ÇİZDİ.

AB’NİN TARIM VE KIRSAL KALKINMA ÖNLEMLERİNE HALEN YILDA 42 MİLYAR AVRO HARCADIĞINA, OYSA GENİŞLEME ÖNCESİ TARIM YARDIMI DÜZEYİNİN, YILDA 520 MİLYON AVRO İLE SINIRLANDIRILDIĞINA İŞARET EDEN GÜNAYDIN, GENİŞLEMEDEN TARIMA AKTARILAN FON MİKTARININ İSE EN ÇOK 3.4 MİLYAR AVRO/YIL İLE SINIRLI OLDUĞUNU DİLE GETİRDİ.

TÜRKİYE PAZARI ETKİLENECEK

OTP’NİN “MALİ DAYANIŞMA” DIŞINDA KALAN “PAZAR BİRLİĞİ” VE “TOPLULUK TERCİHİ”NİN İŞLEMESİYLE, YALNIZCA YAŞ MEYVE VE SEBZE, FINDIK, KOYUN ETİ VE BAKLİYAT ALT SEKTÖRLERİNİN REBAKETÇİ OLABİLECEĞİ, DİĞER OLANLARDA İSE AB TARIMSAL ÜRÜNLERİNİN TÜRKİYE PAZARINI DOLDURABİLECEĞİ TEHLİKESİNE İŞARET EDEN GÜNAYDIN, BU ORTAMDA İÇ TİCARET HADLERİNİN SÜREKLİ TARIM ALEYHİNE GELİŞİMİYLE, KIRSAL ALANDAN KENTLERİN VAROŞLARINA BÜYÜK BİR KOPUŞA DA İŞARET ETTİ. GÜNAYDIN, SERBEST DOLAŞIMA KALICI DEROGASYON İLE TARIMDAN KOPACAK 6 MİLYON İŞGÜCÜNÜN ANADOLU COĞRAFYASINA HAPSEDİLMEK İSTENDİĞİNİ DE BELİRTTİ.

Okunma Sayısı: 368