İNSANCA YAŞAM İSTEDİLER - EVRENSEL - 10.10.2005

GENEL MERKEZ
09.10.2005 (Son Güncelleme: 10.10.2005 16:23:58)

TÜRK MİMAR VE MÜHENDİS ODALARI BİRLİĞİ’NİN (TMMOB) DÜZENLEDİĞİ “DEMOKRATİK TÜRKİYE, İNSANCA YAŞAM” MİTİNGİNDE BİR ARAYA GELEN 5 BİNİ AŞKIN MİMAR, MÜHENDİS VE ŞEHİR PLANCISI, AKP HÜKÜMETİ’Nİ UYARDI. TMMOB ÜYELERİ, “ÖZELLEŞTİRMELERİN DURDURULMASINI, İŞSİZLİK SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİNİ VE ÜRETİM EKONOMİSİNE GEÇİLMESİNİ” İSTEDİLER. MİTİNGE DAMGASINI VURAN GENÇ MÜHENDİS ADAYLARI, DİPLOMALI İŞSİZ OLMAK İSTEMEDİKLERİNİ DİLE GETİRDİLER.

TMMOB’UN ÇAĞRISI İLE TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN ANKARA’YA GELEN TMMOB’A BAĞLI ODALARIN ÜYE VE YÖNETİCİLERİ DÜN SABAH ANKARA GARI’NDA BULUŞTU. “GELECEĞİMİZE, MESLEK ONURUMUZA, HALKIMIZIN İNSANCA YAŞAM HAKKINA SAHİP ÇIKIYORUZ TMMOB” PANKARTI ARKASINDA YÜRÜYÜŞE GEÇEN TMMOB ÜYELERİ, “MÜHENDİSLER, MİMARLAR SUSMAYACAK” DEDİLER.

MÜHENDİS VE MİMARLARIN ÖNE ÇIKAN TALEPLERİ, “ÖZELLEŞTİRMELERİN DURDURULMASI”, “TÜRKİYE’NİN DOĞAL KAYNAKLARININ YAĞMALANMASINA SON VERİLMESİ” VE “MÜHENDİSLERİN İŞSİZLİK SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNMASI” OLDU.

GENÇLER DİKKAT ÇEKTİ

ODALARIN GENÇ ÜYE KOMİSYONLARININ YOĞUN KATILIMI VE GENÇ MÜHENDİS ADAYLARININ COŞKUSU DİKKAT ÇEKERKEN, GELECEĞİN MÜHENDİSLERİ, “DEMOKRATİK VE ÖZERK ÜNİVERSİTE” TALEP ETTİLER. “DİPLOMALI İŞSİZ OLMAYACAĞIZ” SLOGANINI ATAN MÜHENDİS ADAYLARI, “GELECEKLERİNE VE ÜLKELERİNE SAHİP ÇIKACAKLARINI” DUYURDULAR.

MİTİNGE KESK GENEL BAŞKANI İSMAİL HAKKI TOMBUL VE KESK’E BAĞLI SENDİKALARIN YÖNETİCİLERİ, TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI SALİH KILIÇ, TTB 2’NCİ BAŞKANI METİN BAKKALCI, DİSK YÖNETİCİLERİ, EMEP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI HAYDAR KAYA, ÖDP GENEL BAŞKANI HAYRİ KOZANOĞLU, TÜMTİS GENEL BAŞKANI SABRİ TOPÇU, İHD GENEL BAŞKANI YUSUF ALATAŞ, HALKEVLERİ GENEL BAŞKANI ABDULLAH AYDIN, CHP MİLLETVEKİLLERİ, DEP ESKİ MİLLETVEKİLİ HATİP DİCLE İLE SENDİKA VE KİTLE ÖRGÜTLERİNİN ÜYE VE YÖNETİCİLERİ DE DESTEK VERDİ.

‘HÜKÜMETİ UYARIYORUZ’

MİTİNGDE BİR KONUŞMA YAPAN TMMOB GENEL BAŞKANI MEHMET SOĞANCI, “TMMOB BURADAN, BU ALANDAN HÜKÜMETİ UYARIYOR” DEDİ. IMF VE DB POLİTİKALARINA, KAMU HİZMETLERİNİN PARALI HALE GETİRİLMESİNE, SOSYAL GÜVENLİK HAKKININ TASFİYESİNE VE ÖZELLEŞTİRMELERE SON VERİLMESİNİ İSTEYEN SOĞANCI, ÜRETİME VE YATIRIMA DAYALI BİR EKONOMİK MODELİN YAŞAMA GEÇİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ. MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARININ ÇALIŞMA VE YAŞAM KOŞULLARININ DÜZELTİLMESİNİ, MAAŞLARININ İYİLEŞTİRİLMESİNİ, İŞSİZLİK SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNMASINI TALEP EDEN SOĞANCI, “ŞİDDETİN ÇÖZÜM YOLU OLARAK SUNULMASINA KARŞI SORUNUN DEMOKRASİ VE KARDEŞLİK TEMELİNDE ÇÖZÜMÜNDEN YANA TARAF OLDUĞUMUZU İFADE EDİYOR, BARIŞ İÇİNDE BİR ARADA YAŞAMAK İSTİYORUZ” DEDİ.

AB İLE PAZARLIKLAR ARASINA SIKIŞMIŞ BİR DEMOKRATİK AÇILIMI DEĞİL, GERÇEK DEMOKRASİYİ TALEP ETTİKLERİNİ SÖYLEYEN SOĞANCI, TMMOB’UN AB İLE MÜZAKERE SÜRECİNİ “MÜCADELE SÜRECİ” OLARAK ALGILADIĞINI BİLDİRDİ. SAVAŞLARA VE İŞGALLERE SON VERİLMESİNİ İSTEYEN SOĞANCI, “SAVAŞA KARŞI BARIŞI, EŞİTSİZLİĞE KARŞI ADALETİ, ŞİDDETE KARŞI KARDEŞLİĞİ, SÖMÜRÜYE KARŞI EMEĞİ SAVUNMAYA, ONURLU VE DİK YÜRÜYÜŞÜMÜZÜ SÜRDÜRMEYE KARARLIYIZ” DİYE KONUŞTU.

NOTLAR...

MİTİNGE KATILAN EN KALABALIK KORTEJİ MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI OLUŞTURURKEN, İNŞAAT, ELEKTRİK, JEOLOJİ VE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODALARI DA KALABALIK KATILIMLARIYLA DİKKAT ÇEKTİ.

EN BÜYÜK ODALARDAN OLAN MİMARLAR ODASI’NIN KATILIMININ OLDUKÇA ZAYIF OLMASI DİKKAT ÇEKERKEN, BU DURUMUN SON DÖNEMDE TMMOB BÜNYESİNDE YAŞANAN TARTIŞMALARDAN KAYNAKLANDIĞI ÖNE SÜRÜLDÜ.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ “ENERJİDE KRİZ YOK, ENERJİ YÖNETİMİNDE KRİZ VAR”, JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ “DOĞAL KAYNAKLARIMIZIN GERÇEK SAHİBİ HALKIMIZDIR” YAZILI PANKARTLAR TAŞIDILAR.

MİTİNGE BARETLERİYLE KATILAN MADEN MÜHENDİSLERİ, “MADENLERİN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE SON VERİLMESİNİ” İSTERKEN, GEMİ MÜHENDİSLERİ “TERSANELERDEKİ İŞ CİNAYETLERİNİN SON BULMASINI” TALEP ETTİLER.

BİRÇOK TMMOB ÜYESİ, “NÜKLEER SANTRAL KURULMASI” GİRİŞİMLERİNİ VE “SİYANÜRLE ALTIN ARANMASI”NI PROTESTO EDEN DÖVİZLER TAŞIDILAR.

GIDA MÜHENDİSLERİ, “GIDACILAR ÜRETSİN, AÇLIK SONA ERSİN” SLOGANINI ATARAK, ADİL PAYLAŞIM İSTEDİLER.

ERDEMİR, TÜPRAŞ, TEKEL VE TELEKOM’UN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARŞI ÇOK SAYIDA DÖVİZ DİKKAT ÇEKTİ.

MİTİNGDE BİR DE SOKAK TİYATROSU SERGİLENDİ. OYUNDA IMF VE ABD, İŞÇİLER TARAFINDAN ALAŞAĞI EDİLDİ.

MİTİNGİN BAŞLANGICINDA MUSTAFA KEMAL VE ARKADAŞLARI, DEMOKRASİ MÜCADELESİNDE YİTİRİLENLER VE TMMOB ESKİ BAŞKANLARINDAN TEOMAN ÖZTÜRK ANISINA BİR DAKİKALIK SAYGI DURUŞUNDA BULUNULDU.

KAMUDA ÇALIŞAN MÜHENDİSLER, “ÜCRET DENGESİZLİĞİNİN GİDERİLMESİ” VE “TOPLU SÖZLEŞME” TALEPLERİNİ DİLLENDİRDİLER.

Okunma Sayısı: 344