ZMO BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN: BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR - EVRENSEL - 15.10.2005

GENEL MERKEZ
15.10.2005 (Son Güncelleme: 17.10.2005 12:33:31)

DÜNYA GIDA GÜNÜ 2005 SEMPOZYUMUNDA KONUŞAN TÜRKİYE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, KUŞ GRİBİ KONUSUNDA TÜRKİYE’DE BİR BİLGİ KİRLİLİĞİ YAŞANDIĞINI, İNSANLARIN TAVUK VE YUMURTA YEMEKTEN ÇEKİNDİKLERİNİ BELİRTEREK, “OYSA İNSANLAR PROETİN AÇIKLARINI BU GIDALARDAN GİDERİYOR” DEDİ.

TMMOB’A BAĞLI GIDA, KİMYA VE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODALARI TARAFINDAN DÜZENLENEN “DÜNYA GIDA GÜNÜ 2005” SEMPOZYUMU MİLLİ KÜTÜPHANE’DE DÜN BAŞLADI. İLAN EDİLMESİNE RAĞMEN TARIM BAKANI MEHDİ EKER’İN KATILMADIĞI SEMPOZYUMA BAKANLIKTAN HİÇBİR YETKİLİNİN KATILMAMASI DA DİKKAT ÇEKTİ.

SEMPOZYUMUN AÇILIŞ KONUŞMASINI YAPAN GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI PETEK ATAMAN, CİDDİ BOYUTLARA ULAŞAN VE ÖLÜMCÜL VİRÜS TAŞIDIĞI AÇIKLANAN KUŞ GRİBİNİN BİRÇOK ÜLKENİN BAŞINA GELEBİLECEĞİNİ, BU KONUDA HERKESE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞTÜĞÜNÜ SÖYLEDİ. “KEŞKE MANİSA TAVUK HASTALIKLARI VE AŞI ÜRETİM İSTASYONU KAPATILMAMIŞ OLSA İDİ” DİYEN ATAMAN, BASINI DA SORUMLU YAYINCILIK YAPMAYA ÇAĞIRDI.

ZMO BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN İSE, TÜRKİYE’DE BİLGİ KİRLİLİĞİ YAŞANDIĞINI İFADE EDEREK, GÖÇMEN KUŞLARIN ENFEKTE ETTİĞİ HASTALIĞIN KÖY TAVUKÇULUĞUNU RİSKE ETTİĞİNİ, ANCAK MODERN İŞLETMELERDE DÜNDEN BUGÜNE ARTAN BİR RİSK OLMADIĞINI SAVUNDU. TARIM BAKANI’NIN CANLI YAYINDA TAVUK ETİ YEMEYİ REDDETMESİNE, TAVUK ETİNİN MECLİS MENÜSÜNDEN GEÇİCİ DE OLSA ÇIKARILMASINA TEPKİ GÖSTEREN GÜNAYDIN, AKP’NİN TARIM POLİTİKALARINI DA ELEŞTİRDİ.

Okunma Sayısı: 384