‘AB, TÜRKİYE TARIMINI TASFİYE EDECEK’ - EVRENSEL - 16.10.2005

GENEL MERKEZ
16.10.2005 (Son Güncelleme: 17.10.2005 12:38:17)

DÜNYA GIDA GÜNÜ NEDENİYLE DÜZENLENEN VE GIDA SEKTÖRÜNÜN ULUSLARARASI ANLAŞMALAR ÇERÇEVESİNDE ELE ALINDIĞI PANELDE KONUŞAN CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ PROF. DR. OĞUZ OYAN, AB’NİN TÜRKİYE’NİN EK MALİYET, DESTEK İSTEMEDEN, TARIM ALANINDA DA GÜMRÜK BİRLİĞİ SÜRECİNE GİRMESİNİ İSTEDİĞİNİ İFADE ETTİ. TÜRKİYE’NİN AB’YE GİRMEDEN 10 YIL BOYUNCA GÜMRÜK BİRLİĞİ UYGULADIĞINI, BUNUN BİR 10 YIL DAHA SÜREBİLECEĞİNE VE BU SÜREÇTE HİÇBİR MADDİ YARDIM ÖNERİLMEDİĞİNE DİKKAT ÇEKEN OYAN, 6 EKİM İLERLEME RAPORU’NDA AB’NİN TÜRKİYE’DEN GÜMRÜKLERİN İNDİRİLMESİNİ İSTEDİĞİNİ KAYDETTİ.

TMMOB’A BAĞLI ODALAR TARAFINDAN DÜZENLENEN SEMPOZYUM ÇERÇEVESİNDE ÖNCEKİ GÜN DÜZENLENEN PANELDE KONUŞAN, ZİRAAT MÜHENDİSİ FATİH TAŞDÖĞEN, TÜRKİYE’NİN DE TARAF OLDUĞU, DTÖ’NÜN TARIM ANLAŞMASININ PAZARA GİRİŞ, İÇ DESTEKLER VE İHRACAT SUBVANSİYONU OLMAK ÜZERE ÜÇ ANA BAŞLIKTAN OLUŞTUĞUNU DİLE GETİRDİ.

PAZARA GİRİŞTE GELİŞMİŞ ÜLKELERİN (GÜ) YÜZDE 36, GELİŞME YOLUNDA ÜLKELERİN (GYÜ) İSE YÜZDE 24 İNDİRİM UYGULADIĞINI KAYDEDEN TAŞDÖĞEN, TARIM TİCARETİNDE DENGESİZLİĞİN GİDERİLMESİ, GYÜ’LERİN OLANAKLARININ ARTIRILMASI, GÜ’LERİN PAZARA GİRİŞTE DAHA ÇOK İNDİRİM YAPMASI VE GYÜ’LERİN DE MÜMKÜN OLDUĞUNCA AZ İNDİRİM YAPMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ. YENİ MÜZAKERE BELGESİNİN DAHA AZ DESTEK DAYATTIĞINI BELİRTEN TAŞDÖĞEN, DTÖ İÇİNDE PAZARLARININ DAHA ÇOK AÇILMASINA KARŞI OLAN 33 ÜLKEDEN OLUŞAN YENİ BİR GRUP OLDUĞUNU DİLE GETİREREK, ARALIK AYINDA YAPILACAK OLAN DTÖ BAKANLAR KONFERANSI’NIN BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

‘SERBEST TİCARET REFAH GETİRMEZ’

UYUM SÜRECİNİN TÜRKİYE’Yİ EN ÇOK İLGİLENDİRDİĞİ ALANIN TARIM ALANI OLACAĞINI İFADE EDEN CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ OĞUZ OYAN İSE TARIMIN AB İLE ENTEGRE OLMASI DURUMUNDA, ALT ÜST OLUŞ YAŞANACAĞINI, TARIMSAL ALANDA TASFİYE OLACAĞINI KAYDETTİ. AB’NİN GÖSTERDİĞİ YOLUN, TÜRKİYE’NİN EK MALİYET, DESTEK İSTEMEDEN, TARIM ALANINDA DA GÜMRÜK BİRLİĞİ (GB) SÜRECİNE GİRMESİ OLDUĞUNU BELİRTEN OYAN, 10 YILDIR TÜRKİYE’NİN AB’YE GİRMEDEN GB KURALLARINI UYGULADIĞINI, BUNUN BİR 10 YIL DAHA SÜREBİLECEĞİNE VE BU SÜREÇTE HİÇBİR MADDİ YARDIM ÖNERİLMEDİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ. OYAN, ÜYELİKTEN 5 YIL SONRA GB UYGULAYAN ÜLKELERİN OLDUĞUNU SÖYLEDİ. 6 EKİM İLERLEME RAPORU’NDA TARIMDA DAHA FAZLA LİBERALİZASYON İSTENDİĞİNİ HATIRLATAN OYAN, AB’NİN GÜMRÜKLERİN İNDİRİLMESİNİ İSTEDİĞİNİ İFADE ETTİ.

DÜNYANIN TÜM GYÜ VE GELİŞMEMİŞ ÜLKELERİNDE ÇOK BÜYÜK KIRSAL GÖÇ VE İŞSİZLİK DALGALARI YAŞANABİLECEĞİNE İŞARET EDEN OYAN, SERBEST TİCARET İLİŞKİSİNİN İNSANLIĞA REFAH GETİRMEYECEĞİ BİR DÖNEME GİRİLDİĞİNİ DİLE GETİRDİ. DTÖ’DE HEM GÜ’LER HEM DE GYÜ’LER ARASINDA ÇELİŞKİLER BULUNDUĞUNU İFADE EDEN OYAN, GÜ’LER ARASI ÇIKAR BİRLİKTELİĞİNİN DAHA FAZLA OLDUĞUNU SÖYLEDİ. GYÜ’LER ARASINDA NET İTHALATÇI/NET İHRACATÇI FARKI BULUNDUĞUNU BELİRTEN OYAN, DIŞ TİCARET GETİRİLERİ FARKLI OLDUĞU İÇİN BU ÜLKELER ARASINDA BLOK OLUŞMAMASI İHTİMALİNE DİKKAT ÇEKTİ.

Okunma Sayısı: 472