ODA'DAN DESTEK - EVRENSEL - 21.10.2005

GENEL MERKEZ
21.10.2005 (Son Güncelleme: 21.10.2005 11:30:32)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, deprem felaketiyle büyük bir yıkım yaşayan Pakistan’a dayanışma ziyaretinde bulundu. Erdoğan, Pakistan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorusu üzerine, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın tutuklanmasını “komplo” olarak değerlendiren Rektörler Komitesi’ne tepki göstererek, “Herkes görevini bilirse, öyle zannediyorum ülkemize çok daha faydalı oluruz. Yeter ki herkes görevini, yerini bilsin ve bulunduğu görevin gereğini yerine getirsin” dedi.

Heyetler Van’a gitti

Öte yandan CHP ve DYP heyetleri, Rektör Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın tutuklanmasını araştırmak üzere Van’a gitti.

Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş başkanlığında, İstanbul Milletvekili Sırrı Özbek, Mardin Milletvekili Mahmut Duyan ve Muğla Milletvekili Gürol Ergin’in yer aldığı CHP heyeti, dün öğle saatlerinde uçakla Ankara’dan Van’a hareket etti. Hareketten önce Esenboğa Havalimanı’nda CHP heyeti adına gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz Ateş, “Bu konudaki gerçeği öğrenmeye gidiyoruz. Nedir, niçin bir üniversite rektörü cezaevine konulmuş? Haklarında bir sürü iddia dolaşanlar, ellerini kollarını sallayarak sokaklarda dolaşırken, tutuksuz yargılanmaları devam ederken, bir üniversite rektörünün apar topar cezaevine konulmasını öğrenmeye çalışıyoruz. Temel kurumlarımız olan yargı ile bilimin bir anda karşı karşıya getirilmiş olması üzüntü vericidir” dedi.

Rektör Aşkın’ın “tutuklanması ve neden olan olayları yerinde tespit etmek üzere” DYP’den bir heyet de Van’a gitti.

Oda’dan destek

Öte yandan Ziraat Mühendisleri Odası, dün yazılı bir açıklama yaparak, üyeleri Prof. Dr. Yücel Aşkın’a sahip çıktı. Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, Aşkın’a yapılan “mevcutluluk” muamelesinin kamuoyu vicdanını derinden yaraladığını bildirdi.

Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arslan ise, YÖK’ün kendisini yargının üzerine koyduğunu ve Türkiye’de yeni kaoslar üretme arayışlarına girdiğini iddia ederek, bunun oldukça düşündürücü ve kaygı verici olduğunu ifade etti.

Okunma Sayısı: 479