ZİRAİ MÜCADELEDE İLAÇLAMA SEZONU

GAZİANTEP ŞUBE
09.02.2007 (Son Güncelleme: 10.02.2007 11:25:34)

      TARIM İLAÇLARI SEÇİMİNDE UZMANLARIN GÖRÜŞÜ ALINMALI

       Şube başkanımız Ahmet Faruk DEMİR yaptığı görsel ve yazılı basın açıklamasında ; 

      Tarımsal mücadele; bitkilerin, hastalık, zararlı ve yabancı otların etkilerinden ekonomik ölçüler içinde korunması, ürünün ve kalitenin arttırılması için yapılan uygulamalardır. Tarımsal mücadele, bir yandan ürünü ve kalitesini arttırmak, bir yandan da ekonomik olmasını hedeflemektedir. Bu amaca ulaşabilmek için, tarımsal mücadelenin entegre mücadele ( zararlı yönetimi ) görüşüne uygun olarak yürütülmesi gerekmektedir. Entegre zararlı yönetimi dendiğinde ise; tarımsal mücadelede bilinen tüm yöntemlerden yararlanan, insan ve çevre sağlığına olumsuz etkileri en az olanların uygulanmasına yönelik çalışmalar yapmaktır.

      Tarımsal mücadele değişik yöntemleri içermektedir. Bu yöntemlerden birisi de tarım ilaçlarının (pestisitlerin) kullanıldığı kimyasal mücadeledir. Tüm mücadele yöntemleri içerisinde en fazla kullanılmaktadır. Çünkü kimyasal mücadele yüksek etkililiğe sahip olup hızlı sonuç verir, bilinçli ve kontrollü kullanıldığında ekonomiktir ve ürünü toksin salgılayan organizmalardan da koruyabilir.

      Kimyasal mücadelenin modern bitki korumada uygulanması, gerekli bir yöntem olma özelliğini günümüzde de sürdürmesinin en önemli nedenidir. Ancak, pestisitlerin bilinçsiz ve kontrolsüz kullanımı sonucu, zararlı organizmalarda dayanıklılık oluşturabilme riskleri ve kalıntılar yoluyla insan sağlığına ve çevreye olumsuz etkileri kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

      Köylerde yasak olmasına rağmen, seyyar araçlarla zirai ilaç satışı yapılmaktadır. Bu kişilerin satmış oldukları ilaçlar insan sağlığı yönünden de büyük tehlikeler oluşturmaktadır. İçeriği belli olmayan hatta kaçağın bile sahtesini yapabilen art niyetli kişiler tarafından ambalajlar içerisine çeşitli kimyasallar konularak satılan bu kimyasallar insan sağlığını da tehdit etmektedir. 

      Ziraat ile ilgili Akademik kariyerli bilim adamları, Ziraat Mühendisleri, Ziraat tekniker ve teknisyenlerinin dışında konuyla ilgisi olmayan kişilerce arazi kontrolleri yapılmakta olup, ilaç ve öneride bulunulmaktadır. Böyle kişiler tarımsal ürünlere ve üreticilere büyük zararlar vermektedirler.

      Tarım mesleği kendi içerisinde uzmanlık ister. Herkesin meslek etiğine saygılı olması gerekirken, hiçbir vasfı olmayan bu insanlar tarım sektörüne büyük zararlar vermektedir. 

     Bölgemizde başlayan ilaçlama sezonunda çiftçilerimiz arazisindeki bitkilerde, görülen ve görülebilecek olan hastalık, zararlı ve yabancı otlarla mücadele yapmadan önce ziraat mühendislerinin, ziraat tekniker ve teknisyenlerinin bilgilerinden faydalanmalıdır. Zirai ilaç bayilerinde bulunan ve de bulunması zorunlu olan zirai mücadele ilaç bayiliği yapma yetkisine sahip olan kişilerin önermiş olduğu ilaçları kullanmalı, ilacı nasıl kullanacağı, ne dozda kullanacağı, ilaç kullanımında nelere dikkat edeceği gibi bilgileri işinin uzmanı olan bu kişilerden öğrenmelidir.

 

 

                                                          AHMET FARUK DEMİR

   ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

  GAZİANTEP ŞUBE BAŞKANI

  

Okunma Sayısı: 2229
Fotoğraf Galerisi