TOPRAK REFORMU KONGRESİ BAŞLIYOR - EVRENSEL - 11.11.2005

GENEL MERKEZ ( )
11.11.2005 (Son Güncelleme: 12.07.2008 11:16:30)

ANKARA/EVRENSEL

TMMOB’A BAĞLI HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI (HKMO) VE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (ZMO) TARAFINDAN DÜZENLENEN TOPRAK REFORMU KONGRESİ BUGÜN URFA’DA BAŞLIYOR.

TOPRAK REFORMUNU YENİDEN KAMUOYU GÜNDEMİNE TAŞIMAYI AMAÇLAYAN KONGRE, 11-13 KASIM GÜNLERİ URFA’DA YAPILACAK. KONGREDE, TARIM SEKTÖRÜNÜN YAPISAL SORUNLARINI AŞAMAMASI, ARAZİLERİN KÜÇÜK VE PARÇALI OLMASI, TARIM TOPRAKLARININ YOK OLMASI, TÜRKİYE’NİN BİRÇOK TARIM ÜRÜNÜNDE DIŞALIMCI KONUMA DÜŞMESİ GİBİ SORUNLARIN KAYNAKLARI VE ÇÖZÜMLERİ İNCELENECEK. KONGREDE, TOPRAK REFORMUNUN, TÜRKİYE’NİN SİYASAL, SOSYAL VE EKONOMİK YAPISINDAKİ ÖNEMİ, TARIMIN GELECEĞİNİN TOPRAK REFORMU EKSENİNDE SORGULANMASI GİBİ KONULAR ELE ALINACAK.

TAPU VE KADASTRO SİSTEMİNİN İRDELENEREK, YENİ BİR SİSTEMİN ÖNERİLMESİ PLANLANAN KONGREDE, TÜRKİYE’DEKİ TOPRAK MÜLKİYET YAPISI DA “SAHİPLİK, İŞLETME BÜYÜKLÜĞÜ, İŞLETME PARÇA SAYILARI” YÖNÜNDEN İNCELENECEK. KONGREDE, TOPRAK REFORMUNUN YASAL, KURUMSAL, PARASAL BOYUTLARINA ÇÖZÜM YOLLARI DA ARANACAK.

KIRSAL ALAN PLANLAMASI VE TARIM, ORMAN, MERA ALANLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ GİBİ KONULARIN DA ELE ALINACAĞI KONGREDE, KIRSAL KALKINMA ARAYIŞLARI VE YABANCILARA TOPRAK SATIŞININ TOPRAK REFORMU YAKLAŞIMI İÇİNDE İRDELENMESİ DE GÜNDEME GELECEK.

Okunma Sayısı: 638