GÖKÇEADA 1. EKOLOJİ ŞENLİĞİ VE ÇALIŞMA ATÖLYELERİ YAPILDI - GÖKÇEADA - SONBAHAR'2005

GENEL MERKEZ
17.11.2005 (Son Güncelleme: 17.11.2005 14:46:36)

Senede bir kez ve her sene farklı bir yerde çiftçi/tarım örgütlerinin, tüketici örgütlerinin ve ekolojistlerin yöre halkıyla buluşmasını sağlamak, ekolojik tarımın karşı duruş üretebilecek dinamiklerini açığa çıkarmak, ekolojik yaşamın tüm öznelerini çiftçiler başta olmak üzere yöre halkı, tüketicilerle bu konuda duruşu olan demokratik kitle örgütlerini şenlik ve çalışma atölyelerinde yan yana getirmek, her yıl ekolojik tarım ya da ekolojik yaşama ilişkin atılım yapan farklı bölgelerde bu çalışmanın yapılması sağlanarak o yörede bu etkinliğin gelenekselleşmesini sağlamak amacıyla yapılan ekoloji şenliği bu yıl Gökçeada’da gerçekleştirildi.

Çalışmalar, 1 Eylül 2005 Perşembe günü ZMO Genel Başkanı Gökhan GÜNAYDIN, Gökçeada Belediye Başkanı Halil Rüştü AKGÜN ve Gökçeada Kaymakamı Haluk NADİR’in açış konuşması ile başladı. Moderatörlüğünü Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan KAYNAŞ’ın yaptığı etkinliklerde Ege Üniversitesi Bahçe Bilimleri Bölümü’nden Doç. Dr. Ahmet ALTINDİŞLİ “Ekolojik tarım nedir? Dünyada ve ülkemizde ekolojik tarımın durumu ve yakın geleceği”, 18 Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Harun BAYTEKİN, “Ekolojik tarımda kullanılan ilaçlar”, Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan ÇAKAR, “Tüketiciler açısından gıda güvenliği ve ekolojik ürünlere bakış açısı”, TÜBİDER Genel Başkanı Fuat ENGİN ise “Tüketiciler açısından GDO’lu ürünlerin riskleri” konuları hakkında konuşma yaptılar.

Moderatörlüğünü Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Harun BAYTEKİN’in yaptığı panelde ise “Genel olarak tarım ve tarımın sorunları” konusu işlendi. Bu panele de konuşmacı olarak ZMO Yönetim Kurulu Üyesi Fatih TAŞDÖĞEN, Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Necdet ORAL, Tütün-Sen Genel Başkanı Ali Bülent ERDEM ve ZMO Genel Başkanı Gökhan GÜNAYDIN katıldılar.

Panelin üçüncü günü ise İstanbul ZMO Başkanı Ahmet ATALIK, Hububat-Sen Genel Başkanı Abdullah AYSU, Köy-Koop Genel Başkanı Mehmet ÖZKURNAZ ve Üzüm-Sen Genel Başkanı Adnan ÇOBANOĞLU, “Tarımın Örgütlenmesi” konusuna değindiler.

Okunma Sayısı: 376