22 MART DÜNYA SU GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

KAYSERİ ŞUBE
22.03.2007 (Son Güncelleme: 22.03.2007 16:45:22)

TMMOB

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYSERİ ŞUBE BAŞKANLIĞI

 

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu; 1992 yılında Rio de Janerio‘da düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı‘nda, Dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün "Dünya Su Günü" olarak kutlanmasına karar vermiştir.

Su, bireylerin en temel gereksinimi olma ve başlıca ekonomik faaliyetlere kaynaklık etme özelliği ile ulusların devamlılığı için yaşamsal bir kaynaktır. Sosyal ve ekonomik faaliyetlerin sürmesi büyük ölçüde temiz ve yeterli su arzına sahip olmaya bağlıdır. Su kaynaklarının geliştirilmesi ekonomik üretkenlik ve sosyal refaha doğrudan katkı yapmaktadır. Öte yandan, nüfus ve ekonomik faaliyetler arttıkça birçok ülke hızla su sıkıntısı çeker duruma gelmekte ya da ekonomik gelişmeleri kısıtlamaktadır. Sürdürülebilir kalkınma politikası doğrultusunda, su kaynaklarını tasarruflu kullanma bilinci; yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası her düzeyde geliştirilmelidir

Küresel ısınma ile birlikte suyun önemi daha da artmıştır. Özellikle Tarımın nasıl etkileneceği çok merak edilen bir konudur. Küresel Isınmadan beklendiği gibi en çok etkilenecek sektör Tarım sektörüdür.  Küresel ısınma ile birlikte İklim değişikliği ve yağışların azalması Tarımı direkt olarak etkileyecek bir faktördür.Küresel ısınmanın etkisini en aza indirmek için alınabilecek tedbirlerin başında tarımda kullanılan suyun verimli kullanılması gelmektedir.Bunun için bir an önce açık kanal yapımının terk edilerek, basınçlı sulama sistemlerinden olan Yağmurlama ve Damla sulamaya biran önce geçilmesi sağlanmalıdır.

İlimizde devam eden Develi II. Merhale Projesi, Bahçelik, Yamula ve Sarıoğlan barajlarının sulama sistemlerinin biran önce tamamlanmasının ve su israfını önlemek için mutlaka kapalı sistemde yapılmasının, Ülkemiz ve ilimiz için çok önemli olduğunu bu vesileyle bir kez daha ilgililere hatırlatmak istiyoruz.

Dünyada temiz ve kaliteli suya ulaşamamaktan dolayı değişik hastalıklara maruz kalan 1 milyarın üstündeki insanları hatırlayarak,  su kaynaklarımızı bilinçli ve verimli kullanmamız gerektiğini Kayseri kamuoyuna saygıyla arz ederiz. 22.03.2007

 

                                                                                                                   Aydın ÇALIŞKAN

                                                                                                                    Şube Başkanı

 

Gülük Mah. Yiğit Sokak Düvenönü Vakıf İş Hanı No: 6 /603 - KAYSERİ

Tel : 0 (352) 320 82 22 - 336 76 46  Fax : 0 (352) 320 82 22

Okunma Sayısı: 1800