BALIK GENLİ DOMATES - CUMHURİYET - 08.02.2006

GENEL MERKEZ
08.02.2006 (Son Güncelleme: 08.02.2006 09:12:36)

AÇI

MÜMTAZ SOYSAL

BALIK GENLİ DOMATES

SARMISAKLI ÇİFTLİĞİ'NİN satışını protesto için pazar günkü Lüleburgaz toplantısında konuşan Trakya Üniversitesi profesörlerinden Temel Gençtan'IN ANLATTIĞINA GÖRE, İTHAL EDİLEN ''SOĞUĞA DAYANIKLI DOMATES'' TOHUMLARINA BALIK GENİ DE KATILDIĞI BİLİNİYORMUŞ. SOĞUK DENİZLERDE YAŞAYAN BİR BALIK TÜRÜNÜN ''ANTİFRİZ'' GENİ.

AMA, O DOMATESLERİ YİYENLERİN NE OLACAKLARI HENÜZ BİLİNMİYOR; ÇÜNKÜ, BİOTEKNOLOJİ UZMANLARI BU ÇEŞİT ''TÜRLER ARASI GEN NAKLİ'' Nİ SON DERECE TEHLİKELİ BULUYORLAR. SONUÇ, ''HİLKAT GARİBELERİ'' NİN DOĞUMUNA KADAR GİDEBİLİRMİŞ.

BİR BAKIYORSUNUZ, YAZ GÜNÜ DENİZ KIYISINDA YEDİĞİNİZ DOMATES ''GENDAŞ'' LARIYLA BULUŞMAK ÜZERE TABAĞINIZDAN FIRLAYIP SUYA ATLAMIŞ!

YA DA YÜZGEÇLİ BİR ÇOCUĞUNUZ OLMUŞ!

GEN DEĞİŞİKLİĞİNE UĞRATILARAK İYİCE SINANMAKSIZIN BU ÜLKEYE SOKUŞTURULAN BİTKİ TOHUMLARININ NELERE YOL AÇACAĞINI KİMSE TAM KESTİREMİYOR.

DOĞRUSUNU İSTERSENİZ, ŞİMDİYE KADAR YAŞANMIŞ BİRKAÇ OLAYDAN SONRA, BU ÇEŞİT DIŞALIMLARA SON VERİP KENDİ UZMANLARINIZA GÜVENMEKTEN BAŞKA ÇARE YOKTUR.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI VE TARIM UZMANLARI GEÇMİŞTE ÜLKEYE SOKULAN BİR TOHUM ÇEŞİDİNİN NASIL ''PASLI MISIR'' HASTALIĞINA YOL AÇTIĞINI VE BU YÜZDEN BÜTÜN BİR MISIR REKOLTESİNİN NASIL MAHVOLDUĞUNU ANLATA ANLATA BİTİREMİYORLAR.

İŞİN DAHA KÖTÜ YANI, BU YOLLA BULAŞAN TARIM HASTALIKLARIYLA MÜCADELE İLAÇLARINI İMAL EDENLERİN DE ÇOĞU ZAMAN, TOHUMLARDA GEN DEĞİŞİKLİĞİNİ YAPAN AYNI YABANCI FİRMALAR YA DA AYNI HOLDİNGLERE BAĞLI KURULUŞLAR OLMASI.

YANİ, BİZİM GİBİ ÜLKELERİ ÖNCE DENEME TAHTASI SAYIP HASTALIĞA YOL AÇAN TOHUM SATIŞIYLA PARA KAZANIYORLAR, SONRA DA O HASTALIK İÇİN İLAÇ SATARAK.

BÖYLE OLUNCA TRAKYA'nın tam ortasında, Kırklareli'NİN LÜLEBURGAZ İLÇESİNDE DAMIZLIK HAYVAN VE SAĞLIKLI TOHUM ÜRETMEK İÇİN YILLAR ÖNCE KURULMUŞ OLAN SARMISAKLI DEVLET ÇİFTLİĞİ'ni kapatıp yüzlerce dönümlük arazisini satışa çıkarmak cinayet değildir de nedir? O Trakya ki ülkedeki ayçiçeği tohumunun üçte ikisini üretmekte, Alpullu Şeker Fabrikası'NA PANCAR YETİŞTİRMEKTEDİR.

ŞİMDİ, ÖZELLEŞTİRME SALAKLIĞININ SANAYİ CİNAYETLERİNDEN, TARIMDA ET VE BALIK, SÜT ENDÜSTRİSİ, ZİRAİ DONATIM, YEM SANAYİİ GİBİ KURUMLARIN VE TEKEL'deki içki kanadının satışından sonra tarım işletmesi müdürlüklerine bağlı ''örnek'' çiftliklere ve Toprak Mahsulleri Ofisi'NE SIRA GELMİŞTİR.

BÖYLECE, TÜRK TARIMCILIĞININ KÖKÜNE SON KİBRİT SUYUNU DA DÖKEREK.

SADECE KENDİ ÜRÜNLERİYLE BESLENEN BİRKAÇ TOPLUMDAN BİRİ OLMAKLA ÖVÜNEGELMİŞ BİR HALKI YABANCILARIN TARIM POLİTİKALARINA, TOHUM DENEMELERİNE, İLAÇ SOYGUNLARINA TESLİM EDENLER, YERLİ PANCAR ÜRETİMİNİ SINIRLAYIP BAŞKALARININ KAMIŞ VE NİŞASTA ŞEKERİNE TÜKETİM ALANI AÇANLAR, KISACASI CUMHURİYETİN TARIM DEVRİMİNİ ÖLDÜRMEK İÇİN DIŞTAKİLERİN CİNAYET PLANLARINA ORTAKLIK EDENLER, ELBET BİR GÜN BÜTÜN BUNLARIN HESABINI YÜCE DİVAN ÖNÜNDE VERECEKLERDİR.

Okunma Sayısı: 527