BAŞBAKAN ÖZÜR DİLEMELİ - BİRGÜN - 13.02.2006

GENEL MERKEZ
13.02.2006 (Son Güncelleme: 13.02.2006 11:15:20)

MERSİN'de öfkeli bir çiftçinin tepkisiyle karşılaşan Başbakan Erdoğan'IN, ÇİFTÇİYE "LAN TERBİYESİZLİK, ARTİSTİK YAPMA" ŞEKLİNDE HAKARET ETMESİ VE 'Ananı da al burdan git' DİYEREK KOVMASININ YANKILARI SÜRÜYOR. BAŞTA ÇİFTÇİ ÖRGÜDERİ VE SANATÇILAR OLMAK ÜZERE KAMUOYUNDA BAŞBAKAN'ın devlet adamına yakışmayan üslubundan dolayı özür dilemesi gerektiği görüşü hakim.

Birgün'E KONUŞAN, ÇİFTÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONLAŞMA PLATFORM SÖZCÜSÜ ABDULLAH AYSU 59. HÜKÜMETİ BAŞTA BAŞBAKAN OLMAK ÜZERE ÇİFTÇİYE KARŞI HASMANE DAVRANIŞLARINDAN DOLAYI KINADIKLARINI BELİRTEREK HÜKÜMETİN İSTİFA ETMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLERKEN, ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN DA, "HÜKÜMET KENDİ POLİTİKALARINI GÖZDEN GEÇİRİP DÜZELTMEK YERİNE KENDİSİNİ OYLARIYLA İKTİDARA TAŞIMIŞ OLAN HALKI, 'ULAN' DİYE AZARLAMAYI TERCİH EDİYOR" DEDİ.

SİYASET CEPHESİNDEN DE BAŞBAKAN'ın tavrına tepki vardı. ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu yaptığı yazılı açıklamada " Başbakanlık, ezilenlerini azarlama, hakaret etme makamı değildir. Başbakana tavsiyemiz, zaman geçirmeden derhal, sergilediği üslupu ve davranış nedeniyle bütün yurttaşlardan ve özellikle de Mersin'DE SORU SORAN ÇİFTÇİDEN ÖZÜR DİLEMESİDİR" DEDİ. CHP'den Mehmet Sevigen ise Erdoğan'A 'Hadi ananı al git buradan' GİT DEMEKLE ÇİFTÇİNİN ANASINA NE DEMEK İSTEDİNİZ DİYE SORDU.

SANATÇILAR DA TEPKİLİ

BAŞBAKAN ERDOĞAN'ın argo üslubuna tepki sadece çiftçilerle sınırlı kalmadı. Erdoğan'IN 'artistik yapma' SÖZLERİNE SANATÇILAR DA TEPKİ GÖSTERDİ. SİNEMA SANATÇISI VE CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ BERHAN ŞİMŞEK, "İNSANLAR, MİLLETVEKİLİ VEYA BAŞBAKAN OLABİLİR AMA SANATÇI OLAMAZ." ŞEKLİNDE BİR AÇIKLAMA YAPTI. TİYATRO SANATÇISI AYKUT ORAY İSE, "BAŞBAKAN'ın sarf ettiği sözler kendisine yakışıyor. Ama bir ülke idarecisine hiç yakışmıyor" dedi.

Başbakan'IN ÇİFTÇİ İLE KONUŞMASI

ÇİFTÇİ: TERBİYESİZLİK YAPMIYORUM. LÜTFEN BANA HAKARET ETMEYİN.

BAŞBAKAN: ARTİSTLİK YAPMA.

ÇİFTÇİ: ARTİSTLİK YAPMIYORUM, BEN SANATÇI DEĞİLİM.

BAŞBAKAN: İYİ BİR SANATÇISIN.

ÇİFTÇİ: TARIM BAKANIMIZIN ANAYASAYI İHLAL ETTİĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

BAŞBAKAN: LAN TERBİYESİZLİK YAPMA.

ÇİFTÇİ: LAN MI?

BAŞBAKAN: EVET

ÇİFTÇİ: LAN MI? CANIN SAĞOLSUN.

BAŞBAKAN: ŞU ANDA ÇİFTÇİYE NE VERİLDİĞİNİN FARKINDA MISIN?

ÇİFTÇİ: NE ZAMAN?

BAŞBAKAN: ŞİMDİ.

ÇİFTÇİ: BENİM MAHSULÜM ÖLDÜKTEN SONRA MI? İKİ SENEDİR ANAMIZ AĞLIYOR.

BAŞBAKAN: HADİ ANANI AL GİT BURADAN.

ÇİFTÇİ ÖRGÜTLERİ BAŞBAKAN'a tepkili

Abdullah Aysu (Çiftçi Sendikaları Konfederasyonlaşma Platform Sözcüsü): HÜKÜMET İSTİFA ETMELİ

Çiftçi sendikaları olarak 59. Hükümet kurulduğ undan bu yana çiftçilerle düzgün bir iletişim kuramadığını düşünüyoruz. Hükümet, tarım kesiminde uyguladığı dış güdümlü politikalarla sektöre darbe üstüne darbe indirdi. Başbakan tarımda yaratılan tahribattan etkilenen çiftçilerin eleştirilerine tahammülsüz davranmakla yetinmeyip işi çiftçiye hakarete kadar vardırdı.

28 Kasım 2004'TE ERZURUM'da bir çiftçinin, 'HALİMİZ NE OLACAK' diye bağırması üzerine çiftçiyi, 'YAHU BU MİLLET YATIP KALKIP SİZE Mİ ÇALIŞACAK' diye azarladı. Eski tarım bakanı Sami Güçlü ise kendisine eleştiride bulunan Adanalı çiftçiye şuurunu yitirmiş kuşkusu yaratacak bir şekilde, 'GÖZÜNÜ TOPRAK DOYURSUN' diyebildi. En son olarak da Başbakan, 'ÖLDÜK BİTTİK SAYIN BAŞBAKANIM' diyen çiftçiye 'ARTİSLİK, EDEPSİZLİK YAPMA LAN' ve namus kavramına bir saldırıyı çağrıştıracak şekilde 'ANANI AL GİT BURADAN' deme noktası na vardırdı.

2003 yılında Türkiye tarımını eksi 2,5 2004 yılında eksi 2 oranında gerileten hükümet, kendisine tahammül etmemizi bekliyor. 59. Hükümeti başta başbakan olmak üzere çiftçiye karşı hasmane davranışlarından dolayı kınıyoruz. Başbakan bir an önce hakaret ettiği çiftçiden kamuoyu önünde hakaret ettiği şekilde özür dilemelidir. Aczin ifadesi olan bu davranışlarından dolayı ülkeyi yönetme becerisi gösteremeyen, çiftçiyle böylesine derin bir çelişki yaratan hükümetin istifasını bekliyoruz.

Gökhan Günaydın (Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı): 'BU CUMHURİYET TARİHİNDE İLKTİR'

Aslında bu olay bir ilk değil. Argonun düzeyi giderek artıyor. İnsanların ailelerine hakaret eden bir söylem bizzat başbakan tarafından kameraların önünde dillendiriliyor. Bağıran adam niye bağırıyor diye bakmak gerekir. Ürünün fiyatı düşmüş, mazota ve tohuma zam gelmiş. Çiftçi artık ben bu işi yapamıyorum diyor. Çiftçi milli gelirden en az payı alan kesim. Hükümet kendi politikalarını gözden geçirip düzeltmek yerine kendisini oylarıyla iktidara taşımış olan halkı, 'ULAN' diye azarlamayı tercih ediyor. Bu Cumhuriyet tarihinde bir ilktir.

Okunma Sayısı: 441