TARIM ARAZİSİ İÇİN MÜCADELE - RADİKAL - 11.02.2006

GENEL MERKEZ ( )
11.02.2006 (Son Güncelleme: 13.02.2006 15:08:01)

<İ>SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ, TÜRKİYE'nin en verimli tarım arazilerinden biri olan dev Dalaman TİGEM çiftliğinin turizme açılmasına karşı isyan bayrağı açtı

TİMUR SOYKAN

MUĞLA - Türkiye'NİN EN VERİMLİ TARIM ARAZİLERİNDEN BİRİNİN TURİZME VE YABANCI YATIRIMCILARA AÇILMASI, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİ AYAĞA KALDIRDI. TARIM ARAZİSİ OLMAKTAN ÇIKARILMASI DÜŞÜNÜLEN BU TOPRAKLAR, MUĞLA'nın Dalaman yerleşim bölgesiyle neredeyse aynı büyüklükte, devasa bir çiftlik olan Dalaman TİGEM'E (TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ) AİT. DALAMAN TİGEM EN BÜYÜK ÇİFTLİKLER LİSTESİNDE TÜRKİYE'de sekizinci, dünyada ise 17'NCİ SIRADA.

HER ŞEY, BAKANLAR KURULU'nun bir kararıyla başladı. 6 Ocak 2005 tarihli kararla Dalaman ve Ortaca ilçeleri sınırları içerisinde bulunan 300 bin dekarlık arazi, 'MUĞLA KÜLTÜR VE TURİZM KORUMA VE GELİŞİM BÖLGESİ' ilan edildi. 34 bin dekarlık Dalaman TİGEM de bu bölgenin içinde kaldı.

Tarım-İş Sendikası, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Tarım ORKAM-SEN ve TEMA Vakfı bunun üzerine Dalaman TİGEM'İN KURTARILMASI İÇİN BİRLİKTE MÜCADELE KARARI ALDI.

ÖNCEKİ GÜN MUĞLA ÜNİVERSİTESİ'nin Ortaca Meslek Yüksek Okulu'NDA BİR ARAYA GELEREK BASIN AÇIKLAMASI YAPAN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ VE SENDİKA TEMSİLCİLERİ, "DALAMAN ÇAYI'nın taşıdığı alüvyonlarla beslenmiş birinci sınıf tarım alanlarının, binlerce dekara yayılan narenciye bahçelerinin ve yılda üç ürün veren verimli tarlaların" turizm rantına kurban edilmesine izin vermeyeceklerini açıkladı. 'AÇLIĞA DAVETİYE ÇIKTI'

Basın açıklaması sırasında bir sunum yapan Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, Dalaman'DA TİGEM'e ait arazideki toprağın son derece değerli olduğunu belirtti:

"Burada ülkemizin ve dünya ortalamasının çok üstünde ürün elde ediliyor. Bu verimli araziyi amaç dışı kullanmak, açlığa davetiye çıkarmaktır. Toprağımıza sahip çıkalım. Bu kararın iptali için herkesin yoğun bir çaba içinde olması bir zorunluluktur" dedi. Bakanlar Kurulu'NUN KARARINDAN SONRA HAZIRLANAN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI YATIRIM VE İŞLETMELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'nün Dalaman Yaşam Kenti Projesi kitapçığına göre, bölgede Eko- Kent, Sağlık-Kent, Klima-Kent, Golf-Kent kurulmasının öngörüldüğünü anlatan Ahmet Atalık, "Kitapçıkta yabancılara satılması için özel alanların ayrıldığı vurgulanıyor. Ülkemizin en verimli alanları ne yazık ki yabancılara satılacak" diye konuştu.

'BURASI DEPREM BÖLGESİ'

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın ise turizme açılan bölgenin deprem bölgesi olduğunu vurguladı:

"Dalaman Tarım İşletmesi arazisi 'MUTLAK VE DİKİLİ TARIM ARAZİSİ' niteliğindedir. Proje, toprağın üretkenliğini göz ardı eden ve verimli ovayı sadece rant amaçlı arsa sayan hukuka aykırı, yanlış bir politika. Başka pek çok alan varken birinci sınıf tarım arazilerinde yapılaşmaya gitmek istiyorlar. Ayrıca burası deprem bölgesi ve zemin sağlam değil."

Danıştay'DA DAVA AÇILDI

TARIM-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI BEDRETTİN KAYKAÇ DA HÜKÜMET KARARININ İLGİLİ BÖLÜMÜ İÇİN DANIŞTAY 6. DAİRESİ'ne yürütmenin durdurulması talebiyle iptal davası açtıklarını açıkladı. Kaykaç, "Bu verimli ve büyük emeklerle kurulmuş, bölgenin doğal zenginliğini yağmalamak istiyorlar. Biz buna engel olacağız. Anayasa'NIN 44. MADDESİNDE YER ALAN 'Devletin toprağın verimli olarak işletilmesini korumak ve geliştirmek' İLKESİ İHLAL EDİLİYOR" DEDİ.

TEMA VAKFI MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI HAYRETTİN KARACA, BASIN TOPLANTISINDA YAPTIĞI KONUŞMADA BÜTÜN İNSANLARI VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİ DALAMAN TİGEM'e sahip çıkmaya çağırdı.

'GELECEĞİ KAYBEDİYORUZ'

Dünya tarım alanlarının yarısının Dalaman'DAKİYLE AYNI GEREKÇELERLE YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA BIRAKILDIĞINI HATIRLATAN 'Toprak Dede' "NÜFUS İSE ARTMAKTADIR. EKONOMİNİN TEMELİ TARIM, TARIMIN TEMELİ TOPRAKTIR. TOPRAK YOK OLURSA EKONOMİ ÇÖKMEZ Mİ? BU PROJEYLE CANLI TOPRAĞIMIZI KAYBEDİYORUZ. GELECEĞİMİZİ KAYBEDİYORUZ" DİYE KONUŞTU.

DALAMAN KADAR ÇİFTLİK!

DALAMAN TİGEM'in bulunduğu topraklar, Mısır Hıdivi Abbas Paşa tarafından 1905 yılında ziraata açılmıştı. İstanbulluların ünlü Hidıv Kasrı'NI YAPTIRAN KİŞİ OLARAK TANIDIĞI ABBAS PAŞA'nın tarıma açtığı ovanın ıslahı yıllar boyunca sürdü. Arazi, 1930'LU YILLARDA TÜRKİYE KÖYLÜSÜNE ÖRNEK TARIMSAL İŞLETMELER OLUŞTURMAK AMACIYLA ZİRAİ KOMBİNALAR İDARESİ VE DEVLET ZİRAAT İŞLETMELERİ KURUMU'na, 1950 yılında da Devlet Üretme Çiftliği'NE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ. 1983 YILINDA İSE HARA VE İNEKHANELER BİRLEŞTİRİLDİ, DALAMAN TİGEM DOĞDU. DÜNYANIN 17. TÜRKİYE'nin sekizinci büyük çiftliği. Dalaman'IN YERLEŞİM MERKEZİ İLE HEMEN HEMEN AYNI BÜYÜKLÜKTE.

Okunma Sayısı: 371