14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

KAYSERİ ŞUBE
14.05.2007 (Son Güncelleme: 15.05.2007 11:03:23)

TMMOB

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYSERİ ŞUBE BAŞKANLIĞI

BASIN BİLDİRİSİ

14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

         

         Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu, 1984 yılında Hindistan‘da yapılan genel kurulunda, bir günün Dünyada çiftçiler günü olarak seçilmesine ve tüm üye ülkelerde kutlanmasına karar verilmiştir. Bu toplantıda 14 Mayıs‘ı Dünya Çiftçiler Günü olarak ilan edilmiştir.

         Bugün Ülkemizde yaklaşık 3 milyon tarım işletmesi bulunmaktadır. 20 milyon civarında  insanımız  kırsal alanda yaşamaktadır. Bu insanlarımız her zaman fedakarlık, çalışkanlık, kanaatkarlık ve vatan sevgisinin somutlaştığı nüfus kesimimizi oluşturur. Üretim, ihracat, istihdam ve sanayinin temel ham madde ihtiyacını karşılaması gibi yönleri itibariyle büyük önem arz eden Tarım Sektörü, gıda güvenliği yönüyle içinde bulunduğumuz zaman dilimiyle çok daha önemli hala gelmiştir.

          Dünyadaki açlık ve dengesiz beslenme sorunlarının çözümü tarımsal üretimle mümkündür. Tarım sektörünü harekete geçirerek, üretimi gerçekleştirecek güç çiftçilerdir. Bu vesileyle bütün üreticilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler gününü kutlar, saygılar sunarım.

 

                                                                                       14.05.2007

                                                                                     Aydın ÇALIŞKAN

                                                                                     Şube Başkanı               

Okunma Sayısı: 1799