ÇİFTÇİ SEVGİ İSTİYOR - MİLLİYET - 14.02.2006

GENEL MERKEZ
14.02.2006 (Son Güncelleme: 14.02.2006 09:56:38)

<İ>ERDOĞAN'ın 'ARTİSTLİK YAPMA LAN' sözüne tepki sürüyor. Tarım sektörünün temsilcileri 'BAŞBAKAN AZARI BIRAKSIN, ÇİFTÇİNİN HALİNE BAKSIN. SEVECEN BİR BAŞBAKAN İSTİYORUZ' dedi

YELDA ATAÇ Ankara

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'IN MERSİN'de, "Anamız ağlıyor" diyerek kendisini protesto eden çiftçi Kemal Öncel'E, "ARTİSTLİK YAPMA LAN" KARŞILIĞINI VERMESİNE TARIM SEKTÖRÜNDEN DE TEPKİ GELDİ.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, ERDOĞAN'ın çiftçiyi azarlamak yerine, sektörün had safhaya gelmiş sorunlarını çözmesi gerektiğini belirterek, "Sayın Başbakan'IN BU ÜSLUP İLE BU ÜLKEYİ YÖNETMEYE DEVAM ETMESİ MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR" DEDİ. GÜNAYDIN, ÇİFTÇİNİN "ANAMIZ AĞLIYOR" SÖZÜ İLE İFADE ETMEK İSTEDİKLERİNİ ŞÖYLE AÇIKLADI:

"GEÇEN SENE 33 KURUŞ DESTEK VERİLEN MISIRA BU YIL 26 KURUŞ VERİLDİ. BUĞDAY DA 37'den 35'E DÜŞTÜ. PAMUĞUN MALİYETİ 90 KURUŞUN ÜZERİNDE, SATIŞ FİYATI İSE 45-50 KURUŞ. NARENCİYENİN YARISI DALLARDA BEKLİYOR. İŞÇİ ÜCRETLERİ GELİRİ AŞIYOR, BU YÜZDEN TOPLAYAMIYOR. YOKSULLUK TAVAN YAPTI."

'Faizle övünme'

DAHA ÖNCE DE ÇİFÇİYE, "MİLLET YATIP KALKIP SİZE Mİ ÇALIŞACAK?" DİYEN ERDOĞAN'ın, iktidara geldiklerinden bu yana, tarımsal kredi faiz oranlarını yüzde 59'DAN YÜZDE 8 İLA 15'e çekmekle övündüğüne işaret eden Günaydın, çiftçinin faizle kredi kullanabilecek durumda olmadığını da bildirdi.

Okunma Sayısı: 483