TÜRKİYE’DE İŞSİZLİK ARTIYOR, AVRUPA KENDİNİ KORUYOR - CUMHURİYET TARIM/HAYVANCILIK - 14.02.2006

GENEL MERKEZ
17.02.2006 (Son Güncelleme: 17.02.2006 15:03:35)

GÖKHAN GÜNAYDIN
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI

AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİ, TÜM SEKTÖRLERDE OLDUĞU GİBİ TARIM SEKTÖRÜNDE DE, ÇOK DİKKATLİ BİR DEĞERLENDİRMEYİ GEREKLİ KILIYOR. BU DEĞERLENDİRME, AB BELGELERİNİN İÇERİĞİNİN ANALİZİ ÇALIŞMASINI DA MUTLAKA KAPSAMAK ZORUNDA. BÖYLELİKLE HEM AB’NİN GELECEĞE İLİŞKİN ÖNGÖRÜ VE İSTEMLERİNİ DEŞİFRE ETMEK OLANAKLI KILINABİLİYOR, HEM DE İÇ POLİTİKALARIN TÜM SEKTÖRLERDE AB’YE ENDEKSLENDİĞİ ORTAMDA, GELİŞMELERİ “ANLAMLANDIRABİLMEK” KOLAYLAŞIYOR.

ÖNCE, SÖZÜ EDİLEN BELGELERİN BİR DÖKÜMÜNÜ YAPALIM: AVRUPA BİRLİĞİ, ARALIK 1999 AYI’NDA GERÇEKLEŞTİRİLEN HELSİNKİ ZİRVESİ’NDE TÜRKİYE’NİN AB’YE ADAY KONUMUNU KABUL ETTİKTEN SONRA; 2001 – 2003 VE 2005 YILLARINDA OLMAK ÜZERE TAM ÜÇ KEZ KATILIM ORTAKLIĞI BELGESİ (KOB) YAYIMLADI. BU BELGELER, KONSEY’İN ADAY ÜLKEYE YÖNELİK MÜKTESEBAT UYUMUNDA ÖNCELİK VE İLKELERİ ORTAYA KOYDUĞU BELGELER NİTELİĞİNDEDİR. BUNA KARŞILIK TÜRKİYE, 2001 VE 2003 YILLARINDA İKİ KEZ “ULUSAL PROGRAM” YAYIMLAYARAK, BU İLKE VE ÖNCELİKLERE HANGİ ZAMAN VE FİNANSMAN PLANLAMASI İÇERİSİNDE UYACAĞINA İLİŞKİN TAAHHÜTLERİNİ ORTAYA KOYDU. AB’NİN SÜRECİ YILLIK OLARAK İZLEME VE DENETLEME KONUSUNDA YARARLANDIĞI ARAÇ İSE İLERLEME RAPORLARI. 1998 YILINDAN BU YANA TÜRKİYE İÇİN TAM 8 ADET İLERLEME RAPORU YAYIMLANDI. BUNLARI TAMAMLAMAK ÜZERE, TÜMÜ 2005 YILINDA YAYIMLANAN “AB GENİŞLEME STRATEJİ BELGESİ”, “TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİK PERSPEKTİFİNDEN KAYNAKLANAN KONULAR BELGESİ” VE “AB MÜZAKERE ÇERÇEVE BELGESİ” Nİ SAYMALIYIZ.

GÖRÜLÜYOR Kİ, AB SÜRECİNİ YALNIZCA AB’NİN KENDİ BELGELERİ ÜZERİNDEN İZLEMEK BİLE, OLDUKÇA KAPSAMLI BİR ÇALIŞMAYI GEREKLİ KILIYOR. BU BELGELERİN HEPSİNDE SÖZÜ EDİLEN “KİŞİLERİN SERBEST DOLAŞIMI” KONUSU İSE, TARIMDAN DOLAYIMLANAN BİR SORUN. ÇÜNKÜ AB, UYGULANAN/UYGULANACAK POLİTİKALARLA TARIM SEKTÖRÜNDEN KOPACAK YAKLAŞIK 20 MİLYON İNSANIN DOĞURACAĞI SORUNLARDAN KENDİSİNİ IRAK TUTMAK İSTİYOR.

ÖNCE KONUYU “TEKNİK AÇIDAN” ELE ALALIM. ÇEŞİTLİ RAPORLARDA AB, YABANCI İŞÇİLERİN VE MÜHENDİSLERİN TÜRKİYE’DE ÇALIŞMASINA YÖNELİK KISITLAMALARIN KABUL EDİLEMEZ OLDUĞUNU SÖYLÜYOR... BUNA KARŞILIK, BIRAKIN ÜYELİK ÖNCESİ DÖNEMİ, OLASI BİR ÜYELİK ANINDA BİLE “KİŞİLERİN SERBEST DOLAŞIMINA” KALICI KISITLAMA GETİREBİLECEĞİNİ NOT ETMEKTE BİR SAKINCA GÖRMÜYOR. BİLİNDİĞİ ÜZERE, TÜRKİYE İLE MÜZAKERELERİN AÇILMASINA YÖNELİK 17 ARALIK 2004 TARİHLİ KONSEY KARARI, KİŞİLERİN SERBEST DOLAŞIMI, YAPISAL POLİTİKALAR VE TARIM ALANINDA UZUN GEÇİŞ SÜRELERİ, DEROGASYONLAR VE ÖZGÜN DÜZENLEMELER İLE DAİMİ KORUMA TEDBİRLERİ GETİRİLEBİLECEĞİNİ KAYIT ALTINA ALMIŞTIR.

SÖZÜ EDİLEN KARAR’IN GÜNDÜZ ATILAN HAVAİ FİŞEKLERLE KIZILAY MEYDANI’NDA KUTLANDIĞI SAATLERDE, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BİR NOTA HAZIRLIĞI İÇERİSİNDEYDİ. NİTEKİM, AB NEZDİNDEKİ TÜRKİYE DAİMİ DELEGELİĞİ’NİN, KARAR’DAN 6 GÜN SONRA, 23 ARALIK 2004’TE AB KONSEYİ BAŞKANLIĞINA VERDİĞİ NOTA ŞÖYLE BİTMEKTEDİR;

“TÜRKİYE’NİN, TÜRK VATANDAŞLARININ SERBEST DOLAŞIMLARININ, TARIM VE YAPISAL FONLARDA YAPILABİLECEK ZAMAN VE KAPSAM AÇISINDAN SINIRLI OLMAYAN KISITLAMALARIN TÜRKİYE İLE YAPILACAK ÜYELİK MÜZAKERELERİN BİR PARAMETRESİ OLMASINI ÖNGÖREN 17 ARALIK 2004 TARİHLİ AB KONSEYİ SONUÇ BELGESİNİN 23. PARAGRAFININ İLGİLİ BÖLÜMLERİNİ KABUL ETMESİ BEKLENMEMELİDİR.”

ANCAK NOTA’NIN MÜREKKEBİ KURUMADAN, “ONURLU BİR BEKLEYİŞ, İNATÇI BİR MÜZAKERE GÜNÜ SONRASINDA”, AYNI KOŞULLARI TAŞIYAN MÜZAKERE ÇERÇEVE BELGESİ’NE, AB SAATİ İLE 3 EKİM 2005 GÜNÜ İMZA KONULMUŞTUR.

“KİŞİLERİN SERBEST DOLAŞIMI” ALANINA İLİŞKİN AB’NİN EN NET AÇIKLAMALARI, 6 EKİM 2004 TARİHLİ, “TÜRKİYE’NİN ÜYELİK PERSPEKTİFİNDEN KAYNAKLANAN KONULAR” BAŞLIKLI BELGEDE YER ALMAKTADIR. SÖZÜ EDİLEN BELGE’DE YER ALAN VERİLERE GÖRE; 1960’LAR BOYUNCA TÜRKİYE’DEN AVRUPA’YA İŞ GÖÇÜ, YILLIK 80 BİN KİŞİ DÜZEYİNDE GERÇEKLEŞMİŞTİR. 1970’LERİN İKİNCİ YARISINDA AVRUPA’NIN İŞGÜCÜ TALEBİNİN DÜŞMESİ VE YASAL İŞGÖÇÜ KANALLARININ KAPATILMASI SONRASINDA, 1980’LERDE TÜRKİYE’DEN YILLIK GÖÇ 40 BİN İLA 60 BİN ARASINA GERİLEMİŞTİR.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI VERİLERİNE GÖRE, HAZİRAN 2005 TARİHİ İTİBARİYLE YURTDIŞINDAKİ TÜRKLERİN SAYISI 3 MİLYON 659 BİN 967 DİR. BU KİŞİLERİN 3 MİLYON 100 BİN 117’Sİ BATI AVRUPA ÜLKELERİNDE BULUNUYOR. BAŞKA BİR DEYİŞLE TÜRK’LER, AVRUPA’DA YAŞAYAN EN KALABALIK ÜÇÜNCÜ ÜLKE YURTTAŞI OLMA KONUMUNU, UZAK ARA İLE KORUMAKTADIRLAR.

YUKARIDA SÖZÜ EDİLEN AB BELGESİ, YAKLAŞIK 3 MİLYON TÜRK’ÜN YAŞADIKLARI ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMINI ALMANYA 2.3 MİLYON, FRANSA 230 BİN, AVUSTURYA 135 BİN VE HOLLANDA 128 BİN OLARAK VERİYOR. ÇALIŞMA BAKANLIĞI, YURTDIŞINA İŞÇİ STATÜSÜNDE GİDEN 1 MİLYON 343 BİN 594 TÜRK’ÜN 1 MİLYON 35 BİN 638’İNİN BATI AVRUPA ÜLKELERİNDE BULUNDUĞUNU BİLDİRİYOR. DİĞER TARAFTAN, YURTDIŞINDAKİ TÜRK İŞÇİLERİNİN YAKLAŞIK % 18’İ BULUNDUKLARI ÜLKELERDE İŞSİZLİK SORUNU YAŞAMAKTALAR...

AVRUPA ÜLKELERİNE YÖNELİK KONTROLSÜZ BİR GÖÇ AKIMININ İŞGÜCÜ PİYASASINDA CİDDİ SORUNLAR YARATACAĞI ENDİŞESİNİN DİLE GETİRİLDİĞİ AB BELGESİ’NDE, GELECEKTEKİ POTANSİYEL GÖÇ OLASILIĞI ÜZERİNE YAPILMIŞ BAZI ARAŞTIRMALARIN SONUÇLARI DA VERİLİYOR. BUNLARDAN BİRİ OLAN DANİMARKA PLANLAMA TEŞKİLATI’NIN ARAŞTIRMA SONUÇLARINA GÖRE, TÜRKİYE’DEN AVRUPA ÜLKELERİNE GÖÇ ETME POTANSİTELİ OLAN KİŞİ SAYISI 2.7 MİLYON. AYNI RAKAM, BİRLİĞE 1 MAYIS 2004 TARİHİNDE ÜYE OLMUŞ 10 MERKEZİ VE AVRUPA ÜLKESİ İÇİN 2.9 MİLYON KİŞİ OLARAK VERİLİYOR. MÜNİH’TEKİ BİR ENSTİTÜ (OSTEUROPA INSTİTUT) İSE, YALNIZCA ALMANYA’YA YÖNELECEK TÜRK GÖÇMEN SAYISININ 4.4 MİLYON OLACAĞINI ÖNGÖRÜYOR. GÖÇ ALMA KONUSUNDA YİNE ALMANYA, FRANSA, HOLLANDA VE AVUSTURYA’NIN BAŞI ÇEKECEĞİ TAHMİN EDİLİYOR.

TAM DA BURADA, TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU’NUN 2004 İLA 2005 YILLARI ÜÇÜNCÜ ÇEYREĞİNDE, YANİ BİR YILDA TARIMDA ÇALIŞAN SAYISININ 1 MİLYON 561 BİN KİŞİ AZALDIĞINA İLİŞKİN İSTATİSTİĞİNİ ANIMSAMAK GEREKİYOR. “AB ÜLKELERİNDE TARIMIN İSTİHDAMDAKİ PAYI % 5 İKEN TÜRKİYE’DE % 33’TÜR VE BU YAPISAL FARKLILIĞI ORTADAN KALDIRMAK GEREKMEKTEDİR” ŞEKLİNDEKİ SÖYLEM; İÇ TİCARET HADLERİNİN RADİKAL BİR ŞEKİLDE TARIM ALEYHİNE DÖNDÜĞÜ ORTAMDA BİR POLİTİK TERCİHİ YANSITIR NİTELİK KAZANMAYA BAŞLADI. “KUŞ GRİBİNİ ÖNLEMEK İÇİN KÖY TAVUKÇULUĞUNU BİTİRMEK GEREKİR” ŞEKLİNDEKİ “İLMİ” AÇIKLAMALAR DA İŞİN TUZU BİBERİ...

KISACA BELİRTİLMELİDİR Kİ, TÜRKİYE’DE İŞSİZLİK ORANININ % 10’LARA DEMİR ATTIĞI BİR ORTAMDA, TARIMDAN KOPACAK HER KİŞİ, İŞSİZLER ORDUSUNA KATILACAK VE SOSYAL, EKONOMİK, POLİTİK SORUNLARI TETİKLEYECEKTİR. AVRUPA SORUNUN FARKINDADIR VE KALICI DEROGASYONLARLA KENDİSİNİ KORUMAYA AZİMLİDİR. GÜNCEL VE YAKICI OLAN SORU İSE ŞUDUR; 20 MİLYONUN ÜZERİNDEKİ KÖYLÜ YAŞAMINI HİÇE SAYAN BİR POLİTİK BİR TERCİHE DÖNÜŞEN “TARIMI ÇÖKERTMEK VE KÖYLÜYÜ YERİNDEN ETMEK” PLANININ NE DENLİ TEHLİKELİ SONUÇLAR ÜRETEBİLECEĞİNİN, KENTLERDE YAŞAYAN İNSANLAR VE ÜLKE KAMUOYU FARKINDA MIDIR ?

Okunma Sayısı: 498