MUTFAĞIMIZDAKİ DÜŞMAN - CUMHURİYET - 21.02.2006

GENEL MERKEZ
21.02.2006 (Son Güncelleme: 21.02.2006 11:17:38)

SOYA FASULYESİ YAĞINDAN ÇOCUK MAMASINA KADAR PEK ÇOK ÜRÜNÜN GENETİĞİYLE OYNANIYOR

EMEL KILIÇ/SALİM HALİMOĞLU

GELİŞMİŞ ÜLKELER TARAFINDAN TÜRKİYE'ye dayatılan Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmaların (GDO) bulunduğu bitkisel ürünler sağlığımızı tehdit ediyor. GDO'LU ÜRÜNLERİN TÜKETİMİNİN YAYGIN OLMASINDA YURTTAŞIN GEÇİM SIKINTISININ ROLÜNÜN BÜYÜK OLDUĞU BELİRTİLDİ.

GELİŞMİŞ ÜLKELERDEN ÜLKEMİZE GİREN GDO'lu bitkisel ürünler bağışıklık sistemimizi etkiliyor, hastalıklara davetiye çıkarıyor. Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Ayhan Filazi , ''Bize kırmızı et ürünlerinden uzak durmamız dayatıldı. Ancak bizim ülkemizde tüketilen yıllık et miktarı 9 kg. iken, AB ülkelerinde bu rakam 40-50 kg. arası'' dedi.

Prof. Dr. Filazi, biyoteknoloji kullanılarak elde edilen GDO'LU ÜRÜNLERİN GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE PAZARLANDIĞINA DİKKAT ÇEKEREK ŞUNLARI SÖYLEDİ: ''GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE, KENDİ YURTTAŞLARININ KULLANMADIĞI SAĞLIKSIZ ÜRÜNLERİ ÖNERİYORLAR. GDO'lu ürünlerin tüketiminin yaygın olmasında geçim sıkıntısının rolü de büyük.''

800 ÜRÜN SOFRAMIZDA

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın ise GDO'LU ÜRÜNLERİN YURTİÇİNE GİRİŞİNİ YASAKLAMAYI AMAÇLAYAN ULUSAL BİYOGÜVENLİK YASA TASARISI'nın 5 yıldır Meclis gündeminde olduğunu ifade ederek, ''Yaklaşık 800 GDO'LU ÜRÜN SOFRAMIZA GİRİYOR. GDO'lu, soya fasulyesi yağı, mısırözü yağı, çocuk mamaları bunlardan birkaçı'' diye konuştu.

Günaydın, GDO'LU ÜRETİMİN TOPRAĞA TARIM İLACINDAN DAHA FAZLA ZARAR VERDİĞİNİ BELİRTEREK ODTÜ TARAFINDAN YAPILAN ARAŞTIRMADA TÜRKİYE'de yasal olmamasına karşın GDO'LU DOMATES ÜRETİMİNİN YAPILDIĞINA DA DİKKAT ÇEKTİ.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBE BAŞKANI AHMET ATALIK DA ''TÜRKİYE, DÜNYADA GDO'lu olarak en çok yetiştirilen soya ve mısırı üretebilecek kapasiteye sahip. Ancak bu ürünleri, en çok GDO'LU OLARAK YETİŞTİREN ABD VE ARJANTİN'den almaktayız'' dedi.

TÜKETİCİ ANLAYAMAZ

Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Nilay Etiler , GDO'LU ÜRÜNLER KONUSUNDA TÜKETİCİNİN BİLİNÇLENMESİNİN PRATİKTE YARAR SAĞLAMAYACAĞINI, ÇÜNKÜ BU ÜRÜNLERİN ÖZEL LABORATUVARLARDA TANINABİLECEĞİNİ KAYDETTİ. BU KONUDA ÇALIŞMA YAPAN LABORATUVARLARIN SAYISININ DA KISITLI OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKEN DR. ETİLER, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

''GIDALARIN ÜZERİNDE GDO OLDUĞUNUN BELİRTİLMESİ GEREKİYOR, ANCAK BÖYLE BİR UYARI YAPMA TERCİHİ -PİYASA EKONOMİSİNİN DOĞASI GEREĞİ- ÜRETİCİYE BIRAKILMAMALI.''

GDO'lu ürünlerin insandaki bağışıklık sistemini etkileyerek hastalıklara direncini ortadan kaldırdığını söyleyen Dr. Etiler sözlerini şöyle sürdürdü: ''Deli dana hastalığı da GDO'LU ÜRÜNLERLE AYNI MANTIĞIN ÜRÜNÜ OLARAK ORTAYA ÇIKTI VE PEK ÇOK İNSANIN ÖLÜMÜNE NEDEN OLDU.''

Okunma Sayısı: 378