'TARIM CENNETİ GOLF SAHASI OLMASIN' - MİLLİYET - 21.02.2006

GENEL MERKEZ ( )
21.02.2006 (Son Güncelleme: 21.02.2006 11:23:26)

DALAMAN'DA TURİSTİK TESİS TEPKİSİ

Tarım, hayvancılık ve arıcılıkta büyük başarılar elde eden Dalaman Tarım İşletmesi'NE TURİSTİK TESİSLERİN YAPILMAK İSTENMESİ, BUNA KARŞI OLAN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI İSYAN ETTİRDİ

TAHSİN AKSU DALAMAN

EGE BÖLGESİ'nin en verimli tarım arazilerinden birine sahip olmasının yanı sıra, hayvancılık ve arıcılıkta da büyük başarı elde eden Türkiye Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Dalaman Tarım İşletmesi'NE TURİSTİK TESİSLER YAPILMAK İSTENMESİ, SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI HARAKETE GEÇİRDİ.

OSMANLI PADİŞAHI 3. SELİM'in, annesi Mihrişah Sultan'A ARMAĞAN ETMESİYLE KURULAN ÇİFTLİĞİN 34 BİN 400 DEKARLIK ARAZİSİNİN BÜYÜK BÖLÜMÜ BİRİNCİ SINIF TARIM TOPRAĞI. ÇİFTLİKTE YAKLAŞIK 100 BİN NARENCİYE AĞACI BULUNUYOR. BUĞDAY, AYÇİÇEĞİ, MISIR VE PAMUK ÜRETİMİ DÜNYA VE TÜRKİYE ORTALAMASININ ÇOK ÜSTÜNDE OLAN ÇİFTLİKTE, AVAKADO, NAR VE ENGİNAR GİBİ ÜRÜNLER DE YETİŞTİRİLİYOR.

ADETA CENNET BAHÇESİNİ ANDIRAN DALAMAN TİGEM'in arazisi, Bakanlar Kurulu'NUN 06 OCAK 2006'da aldığı ve Resmi Gazete'DE YAYINLANAN KARARIYLA "MUĞLA-DALAMAN KÜLTÜR VE TURİZM KORUMA VE GELİŞİM BÖLGESİ" İLAN EDİLDİ. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'nın arazi için hazırladığı projeye göre de TİGEM'İN ELİNDEN ALINIP, TURİZM VE SANAYİ TESİS ALANLARI YAPILARAK KONUT YERLEŞİMİNE AÇILACAK. PROJEDE GOLF SAHALARI, VİLLALAR, OTELLER YAPILMASI PLANLANIYOR.

SONUÇ ALINMADI

DALAMAN TİGEM, KARAR ÜZERİNE YÜRÜTMENİN DURDURULMASI TALEBİYLE DANIŞTAY 6. DAİRESİ'ne dava açtı. Ancak dava dilekçesi iki kez üst üste reddedildi. TEMA Vakfı'NIN YANI SIRA TARIM-İŞ SENDİKASI, TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (ZMO), TARIM-ORKAM-SEN GİBİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ DE TİGEM'e destek verirken, yürütmenin durdurulması için üçüncü kez verilen dava dilekçesi ise hâlâ sonuca bağlanmadı.

'TOPRAK CİNAYETİ'

Çiftliğin korunması için sonuna kadar mücadele edeceklerini belirten TEMA Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hayrettin Karaca, "Sesimizi çıkarmamak suçtur. Vatandaş olarak suç işliyoruz" dedi.

ZMO İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık da, kararla çiftlikteki verimli arazilerin rant kurbanı olacağını öne sürerek, "Bu arazilere golf sahaları, oteller, binalar yapacaklar. Dalaman'DA BİR TOPRAK CİNAYETİ İŞLENECEK. KARAR ANAYASA'ya da aykırı. Bu arazi tarım dışı amaçla kullanılamaz. Devlet bu cenneti birilerine peşkeş çekmeye çalışıyor" diye konuştu.

'DEPREM BÖLGESİ'

Çiftlik arazisinin bulunduğu bölgenin birinci derece deprem bölgesi olduğuna dikkat çeken Tarım-İş Sendikası Hukuk Müşaviri Ahmet Vefa Güntürkün ise, "Bu nedenle bina yapılması uygun değil. Ayrıca uygulama arazi çevresindeki 150 bin adet ağacın yok edilmesi anlamını taşımaktadır" diye konuştu.

TİGEM'İN DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRME ÜNİTESİNDE ÇALIŞAN İŞÇİLERDEN KADİR BALCI, TÜM İŞÇİLERİN ENDİŞE İÇİNDE OLDUĞUNU İFADE EDEREK, "BU KARAR DALAMAN HALKI İÇİN YIKICI OLUR" DİYE KONUŞTU.

Okunma Sayısı: 478