DALAMAN PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR... - ORTADOĞU - 12.02.2006

GENEL MERKEZ
12.02.2006 (Son Güncelleme: 03.03.2006 11:52:11)

<İ>ÜLKENİN EN VERİMLİ TOPRAKLARI ÜZERİNDE KURULAN VE NEREDEYSE İKİ YÜZ YILLIK ÜRETİM GELENEĞİNE SAHİP OLAN DALAMAN TİGEM ÇİFTLİĞİ SATILIYOR.

<İ>DALAMAN TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇİFTLİĞİNİN ARAZİLERİ, TURİZM GELİŞİM BÖLGESİ İLAN EDİLDİ. BU DURUMU PROTESTO EDİLEREK, ARAZİLERİN AKP HÜKÜMETİNE YAKIN KİŞİLERE PEŞKEŞ ÇEKİLMEYE HAZIRLANILDIĞI VURGULANDI.TÜRK TARIMI CAN ÇEKİŞİRKEN GOLF SAHALARI, VİLLALAR VE ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ YAPILMASI ÖNGÖRÜLEN BÖLGEDE, 150 BİN AĞACIN KESİLMESİNİN PLANLANDIĞI BELİRTİLİYOR.

<İ>400 AİLENİN İŞ KAPISI İKİ YÜZ YILLIK ÜRETİM TECRÜBESİ, 34.399 DEKARLIK ALANA YAYILAN TOPRAKLARIN 11.723 DEKARINI 1. SINIF TARIM ARAZİSİ OLUŞTURUYOR. BU UYGULAMAYA "DUR DENİLMEZSE LİMON- PORTAKAL BAHÇELERİNİN YERİNİ GOLF SAHALARI, BUĞDAY- MISIR TARLALARININ YERİNİ VİLLALAR, OKALİPTÜS AĞAÇLARININ YERİNİ DE ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ ALACAK.1333 DEKAR KUMSAL, 2.933 DEKAR DAĞLIK VE 650 DEKAR DA KÜLTÜR DIŞI ARAZİ TALAN EDİLECEK.

<İ>AKP HÜKÜMETİNİN YENİ KARARI DALAMAN VE ÇEVRE HALKINI AYAĞA KALDIRDI. DALAMAN TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇİFTLİĞİNİN ARAZİLERİ, TURİZM GELİŞİM BÖLGESİ İLAN EDİLDİ. BU DURUMU PROTESTO EDİLEREK, ARAZİLERİN HÜKÜMETE YAKIN KİŞİLERE PEŞKEŞ ÇEKİLMEYE HAZIRLANILDIĞI VURGULANDI.TÜRK TARIMI CAN ÇEKİŞİRKEN GOLF SAHALARI, VİLLALAR VE ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ YAPILMASI ÖNGÖRÜLEN BÖLGEDE, 150 BİN AĞACIN KESİLMESİNİN PLANLANDIĞI BELİRTİLİYOR.

TARIK TAVADOĞLU

DALAMAN TİGEM (TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ) ÇİFTLİĞİNİN ARAZİLERİ, TURİZM GELİŞİM BÖLGESİ İLAN EDİLDİ. ÜLKENİN EN VERİMLİ TOPRAKLARI ÜZERİNDE KURULAN VE NEREDEYSE İKİ YÜZ YILLIK ÜRETİM GELENEĞİNE SAHİP OLAN DALAMAN TİGEM ÇİFTLİĞİ SATILIYOR.GOLF SAHALARI, VİLLALAR VE ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ YAPILMASI ÖNGÖRÜLEN BÖLGEDE, 150 BİN AĞACIN KESİLMESİNİN PLANLANDIĞI BELİRTİLİYOR.

HÜKÜMETİN ALDIĞI BU KARAR BÖLGE HALKINI AYAĞA KALDIRDI. TARIM SENDİKALARI VE BÖLGE HALKI ARAZİLERİN HÜKÜMETE YAKIN KİŞİLERE PEŞKEŞ ÇEKİLECEĞİNİ VURGULADI.

TÜRKİYE'de, sınırlı büyüklükteki tarım topraklarının amacı dışında kullanılmaya çalışılması tepkilere neden oldu. Turizm Bölgesi olarak, tarım yapılmayan alanlar varken, tamamı sulu, mutlak tarım arazisi ve dikili tarım arazilerinden oluşan toprakların seçilmesi, ülke tarımının turizme kurban edilmesi olarak değerlendiriliyor.

Danıştay'A DAVA

TARIM-İŞ SENDİKASI'nın bölgenin, 'DALAMAN KÜLTÜR VE TURİZM KORUMA VE GELİŞİM BÖLGESİ'olarak ilan edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararinin iptali ve yürütmesinin durdurulmasi istemiyle Daniştay'A DAVA AÇTIĞI ÖĞRENİLDİ. TARIM-İŞ SENDİKASININ AÇTIĞI DAVA DİLEKÇESİNDE; "BU KARAR ALINIRKEN BÖLGENİN NİTELİĞİ HİÇ DİKKATE ALINMAMIŞTIR. BU ALANDAKİ ARAZİLERİN HEPSİ BİRİNCİ SINIF TARIM ARAZİLERİDİR. BU BÖLGE İÇERİSİNDE BULUNAN VE TARİHİ GEÇMİŞE SAHİP DALAMAN TARIM İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ'ne ait tarım arazileri de yok olacaktır. Bu kararın uygulanması halinde telafisi mümkün olmayacak zararların doğacağı, adeta bizlerden sonraki nesillerin yaşamlarına kastedileceği açıkça anlaşılacaktır." denildi.

1. sınıf tarım arazisi

Dalaman TİGEM'İN 34.399 DEKARLIK ALANA YAYILAN ARAZİSİNİN 11.723 DEKARI 1. SINIF TARIM ARAZİSİNDEN OLUŞUYOR. BU ARAZİDE DÜNYANIN EN VERİMLİ LİMON AĞAÇLARI DA İÇİNDE OLMAK ÜZERE TOPLAM 150 BİN AĞAÇ BULUNUYOR. ARAZİDE AYRICA, MEYVE AĞAÇLARININ DIŞINDA 1324 DEKAR OKALİPTÜS AĞACI, 1333 DEKAR KUMSAL, 2.933 DEKAR DAĞLIK VE 650 DEKAR DA KÜLTÜR DIŞI ARAZİ VAR. YILLIK ORTALAMA 400 AİLEYE İŞ KAPISI OLAN TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN HER YIL KAR EDEN BİRKAÇ İŞLETMESİNDEN BİRİ OLDUGU, ÜRETİMİNDEN 2003 YİLİNDA 1 TRİLYON 127 MİLYAR LİRA, 2004 YİLİNDA İSE NET 850 MİLYAR KA EDİLDİĞİ İFADE EDİLİYOR. TİGEM DALAMAN'da 1200 baş hayvan bulunduğu da gelen bilgiler arasinda.

Dalaman ve Ortaca'NIN BİR BÖLÜMÜNÜN, BAKANLAR KURULU'nun 6 Ocak 2005 tarih ve 25692 sayılı Resmi Gazete'DE YAYINLANAN KARARIYLA, " DALAMAN TURİZM GELİŞİM BÖLGESİ" İLAN EDİLMESİYLE TOPRAKLARININ BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ TURİZM VE BETONLAŞMAYA AÇILACAĞI BİLDİRİLİYOR.

BÜYÜK TEPKİ

MUĞLA'nın Dalaman ilçesindeki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'NE BAĞLI DALAMAN TARIM İŞLETMESİ'nin turizm alanı ilan edilmesi, tepkilere de neden oldu. Dalaman Tarim İşletmesi'NİN TURİZM ALANİ İLAN EDİLMESİNE TEPKİ GÖSTEREN TARIM İŞ SENDİKASI, TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASİ VE TEMA VAKFI BİR BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ. ORTACA MESLEK YÜKSEK OKULU'nda yapılan basın toplantısına, TEMA Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hayrettin Karaca, Tarım ORMAKSEN Başkanı Sezai Kaya, Tarım Iş Sendikası Genel Başkanı Bedrettin Kaykaç, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın ve TEMA Vakfı Genel Müdürü Ümit Y. Gürses katıldı. TEMA Başkanı Hayrettin Karaca, burada yaptığı konuşmada, "Bu ülke bizim ve tüm ülke insanları tarım alanlarına sahip çıkmalıdır. Eğer birlikte hareket edersek tarım alanlarımızı ancak kurtarabiliriz. Bu gidişle ülkemizde tarım alanları kalmayacak" dedi.

Toplantıya katılanlar ve konuşmacilar daha sonra Dalaman'A GİDEREK ARAZİ ÜZERİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU.

Okunma Sayısı: 329