"TOPRAĞINA SAHİP ÇIK" - EKSTRA GÜNEYEGE - 15.02.2006

GENEL MERKEZ
15.02.2006 (Son Güncelleme: 03.03.2006 11:58:43)

DALAMAN TARIM İŞLETMELERİNE (TİGEM) AİT 34.000 DEKAR ARAZİNİNDE İÇİNDE BULUNDUĞU GENİŞ BİR ARAZİNİN 06.01.2006 TARİH VE 31.01.2006 TARİHLİ BAKANLAR KURULU KARARIYLA “DALAMAN KÜLTÜR VE TURİZM KORUMA VE GELİŞİM BÖLGESİ” İLAN EDİLMESİNE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDEN GELEN TEPKİLER HIZLA ARTIYOR.

BU KONUDA TARIM-İŞ SENDİKASI, ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, TARIM ORKAM-SEN VE TEMA VAKFI ORTAKLAŞA MÜCADELE ETME KARARI ALARAK, BUNU ORTACA MESLEK YÜKSEK OKULU SALONUNDA YAPTIKLARI BİR TOPLANTI İLE BASINA VE KAMU OYUNA AÇIKLADILAR.

09 ŞUBAT 2006 GÜNÜ YAPILAN TOPLANTIYA KONUŞMACI OLARAK TEMA VAKFI MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI HAYRETTİN KARACA, TARIM-İŞ SENDİKASI BAŞKANI BEDRETTİN KAPKAÇ, TARIM-İŞ SENDİKASI HUKUK MÜŞAVİRİ AV.AHMET VEFA GÜNTÜRKÜN, TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBE BAŞKANI AHMET ATALIK, ORKAM-SEN BAŞKANI SEZAİ KAYA KATILDILAR. ÇOK SAYIDA SİVİL TOPLUM KURULUŞ VE DALAMAN TİGEM ÇALIŞANLARININ DİNLEYİCİ OLARAK KATILDIĞI TOPLANTIDA KONUŞMACILAR ÖZETLE ŞUNLARI SÖYLEDİLER.

“TOPRAK YOKSA EKMEK, YOK, TOPRAK YOKSA SU YOK, TOPRAK YOKSA HAYAT YOK”

TOPLANTIDA SÖZ ALAN ZİRAAT MÜH. ODASI İSTANBUL ŞUBE BAŞKANI AHMET ATALIK, TİGEM DALAMAN İŞLETMESİNİN TARİHÇESİNİ ANLATARAK BAŞLADIĞI KONUŞMASINDA, TİGEM TOPRAĞININ 1.NCİ VE 2.NCİ SINIF TOPRAK OLDUĞUNU, YETİŞTİRDİĞİ ÜRÜNLERDE DEKAR BAŞINA ALDIĞI VERİMİN ÜLKEMİZİN VE DÜNYA ORTALAMASININ ÇOK ÜSTÜNDE ÜRÜN ELDE ETTİĞİNİ, SÜREKLİ 164 KİŞİNİN İSTİHDAM EDİLDİĞİNİ, GEÇİCİ STATÜDE BU SAYININ 500’E ULAŞTIĞINI, HER ZAMAN KAR EDEN BİR KAMU KURULUŞU OLDUĞUNU BELİRTEREK, “BU VERİMLİ ARAZİYİ AMAÇ DIŞI KULLANMAK AÇLIĞA DAVETİYE ÇIKARMAKTIR, TOPRAK YOKSA EKMEK YOK, TOPRAK YOKSA SU YOK, TOPRAK YOKSA HAYAT YOKTUR. TOPRAĞIMIZA SAHİP ÇIKALIM. BU KARARIN İPTAL EDİLMESİ İÇİN HERKESİN YOĞUN BİR ÇABA İÇİNDE OLMASI BİR ZORUNLULUK VE VATANDAŞLIK GÖREVİDİR” DEDİ.

“ÜLKEMİZİ PAZARLATMA-YALIM, BABALAR GİBİ SATTIRMAYALIM”

TOPLANTIDA İKİNCİ OLARAK SÖZ ALAN KESK’E BAĞLI TARIM ORKAM-SEN BAŞKANI SEZAİ KAYA, “KAMU YARARINA KULLANILAN TARIM VE ORMAN ARAZİLERİNİ AMAÇ DIŞINDA KULLANIMA AÇAN BU GÜNKÜ HÜKÜMETİN BİLİMSEL GERÇEKLERDEN UZAK BU KARARLARINI ŞİDDETLE KINIYORUZ. TARIM ARAZİLERİNİN KORUNMASINA YÖNELİK ANAYASA, YASA VE YÖNETMELİKLERDEKİ İLGİLİ MADDELERE AYKIRI OLARAK ALINAN BU KARARLAR ÇOK ÜZÜCÜ VE DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR. HER YÖNÜYLE YANLIŞTIR.

‘BEN ÜLKEMİ PAZARLAMAKLA MÜKELLEFİM”DİYEN BAŞBAKANIMIZA ‘BABALAR GİBİ SATARIM’ DİYEN MALİYE BAKANIMIZA RAĞMEN ÜLKEMİZİ PAZARLATMAYALIM, BABALAR GİBİ SATTIRMAYALIM. BÜTÇE AÇIKLARI BU VERİMLİ TOPRAKLARI ÇOK ULUSLU ŞİRKETLERE SATARAK KAPATILAMAZ” DEDİ.

“TÜRKİYE TOPRAKLARI KATLEDİLİYOR”

TOPLANTIDA SÖZ ALAN TARIM-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI BEDRETTİN KAYKAÇ, “İNSANLIĞIN EN ÖNEMLİ DEĞERİ BESİNİNİ SAĞLADIĞI TARIM TOPRADIĞIDIR. BU VERİMLİ TARIM TOPRAĞINI AMAÇ DIŞI KULLANIMA AÇMAK TARIM TOPRAĞINI KATLETMEKTİR, İNSANLIĞIN GELECEĞİNİ KATLETMEKTİR. BU TOPRAKLARI DÜŞMAN İŞGALİNDEN KANLARIYLA, CANLARIYLA KURTARAN ATALARIMIZ, YABANCILARA, ÇOK ULUSLU ŞİRKETLERE SATILSIN DİYE KUTARMADI. O’NLARIN KEMİKLERİNİ SITLATMAYALIM. BU YANLIŞA HEP BİRLİKTE ÇOCUKLARIMIZ İÇİN, GELECEĞİMİZ İÇİN DUR DİYELİM” DEDİ.

“YASAL SÜRECİ BAŞLATTIK”

TOPLANTIDA SÖZ ALAN TARIM-İŞ SENDİKASI HUKUK MÜŞAVİRİ AV.AHMET VEFA GÜNTÜRK’ÜN İSE, “DALAMAN TARIM İŞLETMELERİ İLE DİĞER BİRÇOK TARIM İŞLETMELERİNDE ALINAN BU KARARLAR, ANAYASAYA, YASALARA VE YÖNETMELİKLERE KARŞI ALINMIŞ BAKANLAR KURULU KARARLARIDIR. HUKUKSAL MÜCADELE İÇİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA İSTEMLİ İPTAL DAVALARIMIZI AÇTIK. AYRICA DALAMAN TARIM İŞLETMELERİ ÜZERİNE KAYITLI İKİ TAPUNUN TOPLAM 10.000 DEKARLIK ALANI (152 ADA, 1 PARSEL / 152 ADA 2 PARSEL) “ASKERİ GÜVENLİK BÖLGESİ İÇİNDE VE 1.DERECEDE KORUNMASI GEREKLİ KÜLTÜR VE TABİAT VARLIĞIDIR” ŞERHLERİ VARDIR. BU ŞERHLERE RAĞMEN DALAMAN TİGEM ARAZİLERİNİN TAMAMINDA BÖYLE BİR BAKANLAR KURULU KARARI ALINMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR. BU KONUDA İKİNCİ BİR DAVA DAHA AÇMAYA HAZIRLANDIK. ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BUNU GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ” DEDİ.

“TARIM SEKTÖRÜ OLMADAN KALKINMA OLMAZ”

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN DA KONUŞMASINDA, “TARIM SEKTÖRÜ İHMAL EDİLEREK BİR KALKINMA OLMAZ. DÜNYANIN EN ÇOK BUĞDAY İHRAÇ EDEN ÜLKELERİ, ABD, KANADA GİBİ GELİŞMİŞ ÜLKELER, EN ÇOK İTHAL EDENLER İSE MISIR, AFRİKA ÜLKELERİ GİBİ GERİ KALMIŞ ÜLKELERDİR. ÖYLEYSE TARIM SEKTÖRÜNÜ GELİŞTİRMEK, TARIM TOPRAĞIMIZI KORUMAK VE İYİ KULLANMAK ZORUNDAYIZ. OTEL, MÜTEL, FABRİKA GİBİ TESİSLER DE ORMAN VE TARIM TOPRAKLARI DIŞINDAKİ ALANLARDA KURULMAK ZORUNDADIR. ŞU ANDA TOHUMLUK VE FİDE KONUSUNDA TARIM SEKTÖRÜMÜZ DIŞA BAĞIMLIDIR. TARIM İŞLETMELERİMİZİ SADECE BU YÖNDE BİLİMİN IŞIĞINDA YÖNLENDİREREK İŞLER HALE GETİRSEK TOHUM VE FİDE İTHALATINA VERDİĞİMİZ MİLYONLARCA DOLARLA ÜLKEMİZE KALIR, ZAMANLA BUNLARI İHRAÇ EDEREK ARTI DEĞERLER KAZANABİLİRİZ. TOPRAKLARIMIZI NASIL SATAR YOK EDERİZ DİYE DEĞİL, NASIL DAHA VERİMLİ, DAHA FAYDALI KULLANABİLİRİZ DİYE DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ”.

“TOPRAK YAŞAMDIR, TOPRAK GELECEKTİR”

TEMA MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI HAYRETTİN KARACA’DA, ÜZÜNTÜ İÇİNDE AĞLAMAKLI OLARAK YAPTIĞI KONUŞMADA ÖZETLE ŞUNLARI SÖYLEDİ;

“BU ÜLKEDE YILLARDIR ANAYASA İHLAL EDİLİYOR. ANAYASANIN 44 VE 45.NCİ MADDELERİNİ GÖRMÜYORLAR. GÖRMEZDEN GELİYORLAR. TOPRAK YAŞAMDIR. TOPRAK GELECEKTİR. ÜLKEMİZİN TOPRAĞINA SAHİP ÇIKMAK HERKESİN ANAYASL, YASAL VE İNSANLIK GÖREVİDİR. 1945’TEN BU YANA, BUGÜNKÜ İKTİDAR DAHİL TÜM İKTİDARLAR ÜLKEMİZİN TOPRAĞINA, ORMANINA İHANET İÇİNDEDİRLER. UYUYAN BİR TURİZM BAKANIMIZ VAR. İYİ Kİ UYUYOR. UYURKEN BUNLARI YAPANLAR, BİRDE UYANIK OLSALARDI NELER YAPARLARDI KİMBİLİR. DALAMAN TARIM İŞLETMELERİNİN BİRİNCİ SINIF TARIM ARAZİLERİNDEN BAŞKA, BU PROJEYİ GERÇEKLEŞTİRECEK YER BULAMADINIZ MI? DÜNYA TARIM ALANLARININ YARISI AYNI GEREKÇELERLE YOK OLMA TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYADIR. NÜFUS İSE ARTMAKTADIR. BU KARARLARI ALANLAR NE İLE KARNINI DOYURACAKLARINI DÜŞÜNMEZLERMİ? DÜŞÜNEMEZLER Mİ? EKONOMİNİN TEMELİ TARIM, TARIMIN TEMELİ TOPRAKTIR. TOPRAK YOK OLURSA EKONOMİ ÇÖKMEZ Mİ? TEK DAYANAĞIMIZ VE GÜCÜMÜZ BASIN KALDI. LÜTFEN BU MİLLETE BU GERÇEKLERİ DUYURUN. MİLLETİMİZİ UYANDIRIN. BU PROJE İLE CANLI TOPRAĞIMIZI KAYBEDİYORUZ. GELECEĞİMİZİ KAYBEDİYORUZ. SİZLER YAZINKİ İNSANLARIMIZ BİLGİLENSİN. KARŞI DURMAYI ÖĞRENSİN. BU GERÇEKLERİ GÖRÜPTE SUSMAK İNSANLIK SUÇUDUR. HEP BİRLİKTE TARIM TOPRAKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM VE DALAMAN TİGEM ARAZİLERİNİN YOK EDİLMESİNE HAYIR DİYELİM. HÜKÜMETİ DE ANAYASAYA, YASALARA UYMAYA ÇAĞIRIYORUM” DEDİ.

Okunma Sayısı: 363