TARIM İŞLETMESİNDE GOLF - BİRGÜN - 01.03.2006

GENEL MERKEZ
01.03.2006 (Son Güncelleme: 07.03.2006 16:47:39)

ALİ GÜNDOĞAN MUĞLA / TÜRKİYE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, MUĞLA'nın Dalaman İlçesi'NDE TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'ne ait, içinde 150 bin dikili ağaç olan 35 bin dekar genişliğindeki verimli tarım arazisinin golf alanı haline getirilmek istendiğini söyledi. Bu amaçla Ziraat Mühendisleri Odası tarafından Dalaman'DA DÜZENLENEN TOPLANTIYA ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, TARIM ORKAM-SEN GENEL BAŞKANI SEZAİ KAYA, TARIM-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI BEDRETTİN KAYKAÇ, TARIM-İŞ SENDİKASI HUKUK MÜŞAVİRİ AVUKAT AHMET VEFA GÜNTÜR-KÜN VE TEMA VAKFI MÜTEVELLİLER HEYETİ BAŞKANI HAYRETTİN KARACA KATILDI.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, İSRAİL'in bir karış toprak elde etmek için çöle uçakla toprak taşıdığı, Hollanda'NIN BİR KARIŞ TOPRAK İÇİN DENİZİ DOLDURDUĞU BİR DÖNEMDE, TÜRKİYE'de kısa vadeli çıkarlar uğruna bilinçsizce tarım arazilerinin israf edildiğini belirtti.

'AKCİĞERLER YOK OLACAK'

Uzmanlar ise TİGEM Dalaman işletmesini şöyle tanıttılar: "Dalaman TİGEM'İN YILDA ÜÇ ÜRÜN ALINABİLEN VERİMLİ ARAZİLERİ, "KÜLTÜR VE TURİZM KORUMA VE GELİŞİM BÖLGESİ" İLAN EDİLEREK, YAPILAŞMAYA AÇILMAK İSTENİYOR.

BİR TARAFI BETON YIĞINI OLMUŞ DALAMAN OVASI'nın akciğeri konumundaki TİGEM'İ YOK EDECEK PROJE KAPSAMINDA, NARENCİYE BAHÇELERİNİN YERİNE EKO-KENT VE GOLF-KENT KURULMASI ÖNGÖRÜLÜYOR.

PROJE NEDENİYLE 1. SINIF TARIM ALANLARI VE 150 BİN AĞAÇ TEHDİT ALTINDA. DOĞAL SINIR OLUŞTURAN DALAMAN ÇAYI'nın bir tarafını Akdeniz, diğer tarafını Ege'NİN BÖLDÜĞÜ DALAMAN TARIM İŞLETMESİ'nin toprakları, ilçenin girişinden denize kadar uçsuz bucaksız yemyeşil bir ova olarak uzanıyor.

Başlangıçta 300 bin dekar büyüklüğünde olan işletme arazisi yıllar içinde çeşitli kurumlara yapılan tahsisler nedeniyle bugün 35 bin dekara kadar düşmüş durumda. Ancak arazi öyle bakımlı ki, her karış toprağında tarım yapılıyor.

TİGEM'İN HER YIL KAR EDEN BİRKAÇ İŞLETMESİNDEN BİRİ OLAN DALAMAN İŞLETMESİ'nin 2003 net karı 1 trilyon 127 milyar lira, 2004 karı da 850 milyar lira olarak gerçekleşti. Dalaman TİGEM, Aydın, Muğla ve Denizli dahil 11 ilin tohumluk gereksinimi karşılanıyor. 1200 baş hayvanın bulunduğu işletme bölgenin damızlık hayvan ihtiyacını da gideriyor. Dalaman TİGEM bu özelliğiyle Orta-Batı Akdeniz ve Ege Bölgesi'NDE TOHUMLUK VE DAMIZLIK GÖREVİNİ YAPAN TEK İŞLETME OLARAK ÖNE ÇIKIYOR. SON DERECE BAKIMLI ARAZİLERİ ÜZERİNDEKİ 97 BİN AĞAÇTAN ALINAN YAKLAŞIK 10 BİN TON NARENCİYEYİ YURTDIŞI VE YURTİÇİNE PAZARLAYAN İŞLETME, YILLIK ORTALAMA 400 AİLEYE (HER AİLENİN 4 KİŞİDEN OLUŞTUĞU HESAPLANIRSA 1600 KİŞİ) GEÇİM KAYNAĞI SAĞLIYOR.

BÖYLECE BÖLGEDE VE İLÇEDE İSTİHDAM YARATARAK İŞSİZLİĞİ AZALTIYOR. İŞLETME, ENDEMİK BİTKİ ÖRTÜSÜYLE "AKCİĞER" İŞLEVİ GÖREREK, BE-TONLAŞMIŞ OVANIN NEFES ALMASINI SAĞLIYOR."

BİRİNCİ SINIF TARIM ARAZİSİ

ANCAK TAŞIDIĞI STRATEJİK ÖNEME KARŞIN İŞLETME, 2005 OCAK'ta çıkartılan Bakanlar Kurulu kararı nedeniyle yapılaşma tehditi altına girdi. Bakanlar Kurulu'NUN 6 OCAK 2005 TARİH VE 25692 SAYILI RESMİ GAZETE'de yayınlanan kararıyla Dalaman ve Ortaca ilçelerinin önemli bir bölümünü içine alan 300 bin dekarlık alan "Muğla-Dalaman Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi" ilan edildi. Dalaman TİGEM'İN 34.399 DEKARLIK ARAZİSİNİN 17.963 DEKARI DA BU BÖLGE İÇİNDE YER ALIYOR. BU ALANIN 11.723 DEKARI 1. SINIF TARIM ARAZİLERİNDEN OLUŞUYOR. BURADA NARENCİYE AĞAÇLARI DA İÇİNDE OLMAK ÜZERE TOPLAM 150 BİN AĞAÇ BULUNUYOR.

Okunma Sayısı: 599