KÖYLERİNDEN KOVULANLAR UCUZ İŞGÜCÜ ORDUSU OLACAK - EVRENSEL - 13.03.2006

GENEL MERKEZ
13.03.2006 (Son Güncelleme: 14.03.2006 14:16:50)

NUR KARAOĞLU

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI (ZMO) GÖKHAN GÜNAYDIN, TARIMDA YOK EDİCİ SÜRECİN GERİ DÖNÜLMEZ BİR ŞEKİLDE BAŞLADIĞINI DİLE GETİREREK, ARTIK TARIMDA ATILAN HER ADIMIN KIRSAL KESİMİN TASFİYESİ İÇİN YAPILDIĞINI BELİRTTİ. AVRUPA BİRLİĞİ (AB) SÜRECİNİN TÜRKİYE TARIMIN TASFİYESİNİN EN ÖNEMLİ ARAÇLARINDAN BİRİ OLDUĞUNU VE BU SÜRECİN TÜRKİYE İÇİN TAVİZ SÜRECİ OLACAĞINA DİKKAT ÇEKEN GÜNAYDIN, AB MÜZAKERE DÖNEMİNDE GÜMRÜK BİRLİĞİ ANLAŞMASININ GENİŞLETMESİNİ İSTEYECEĞİNİ VE BU KONUNUN TÜRKİYE’NİN ÖNÜNE KOŞUL OLARAK KONULACAĞINI VURGULADI.

TARIM ALANINDAKİ GELİŞMELERİ GAZETEMİZE DEĞERLENDİREN GÖKHAN GÜNAYDIN’A YÖNELTTİĞİMİZ SORULAR VE YANITLARI ŞÖYLE:

TÜRKİYE TARIMI ÜZERİNDE AB SÜRECİNİN ETKİSİNİ DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?

İNSANLAR MÜZAKERELERİN BAŞLAMASINA SEVİNİRKEN, ORTAYA ÇIKAN YAPI ÇOK FARKLI BİR ŞEY SÖYLÜYOR. ANCAK BU HALKIN GÖZÜNDEN ÖZELLİKLE KAÇIRILMAYA ÇALIŞILIYOR. MÜZAKERE SÜRECİ, TÜRKİYE’NİN SÜREKLİ TAVİZ VERECEĞİ BİR SÜRECİ TANIMLIYOR VE TÜRKİYE BÜTÜN TAVİZLERİ VERİP, BÜTÜN YAPTIRIMLARA BAĞLANDIKTAN SONRA, TÜRKİYE’YE KUSURA BAKMA DENİLEBİLECEKTİR. DOUBLE ZERO DEDİKLERİ, ÇİFT TARAFLI SIFIRLAMAYI GÜNDEME GETİRECEKLER, DAHA MÜZAKERE SÜRECİNDEYKEN BEN İHRACAT SÜBVANSİYONLARINI SANA KARŞI SIFIRLAYACAĞIM, SENDE GÜMRÜK VERGİLERİNİ BANA KARŞI SIFIRLAYACAKSI DİYECEK. TÜRKİYE’NİN GÜMRÜK BİRLİĞİ ANLAŞMASINI KENDİLİĞİNDEN GENİŞLETMESİ ANLAMINA GELECEK. BUNU EĞER PERFORMANS KRİTERLERİ ÜZERİNDEN KOYARLARSA, DOUBLE ZEROYU KABUL ETMEDEN DOSYALARIN AÇILMASI KAPANMASI MÜMKÜN OLMAYACAK. TÜRKİYE ‘YE BU TAVİZİ VERDİRECEKLER VE BU ÇERÇEVE TÜRKİYE TARIMI İÇİN GERÇEKTEN, YOK EDİCİ BİR SÜRECİ İŞARET EDECEKTİR.

AB İKİ KONUDA YAPISAL FARKLILIKLARA VURGU YAPIYOR. BUNLARDAN BİRİNCİSİ TÜRKİYE’NİN TARIMSAL NÜFUSUNUN AB ORTALAMASININ ÜZERİNDE OLMASI VE BUNUN İNDİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR. KİMİLERİ DİYOR Kİ AB BUNU BİZDEN İSTEMİYOR, BİZDE DİYORUZ Kİ, AB BUNU RAPORLARINA İSTATİSTİK OLSUN DİYE YAZMIYOR. BİR YAPISAL FARKLILIK OLARAK BUNU VURGULUYORSA, EĞER ÜYE OLMAK İSTİYORSANIZ BUNU ORTADAN KALDIRIN DEMEK İSTİYOR. 7.2 MİLYON TARIMDA ÇALIŞAN NÜFUS VAR, BU İSTİHDAMIN YÜZDE 33’Ü DEMEK, YÜZDE 5 DÜZEYİNE İNDİRİLMESİ GEREKTİĞİ SÖYLENİYOR. BU TARIM SEKTÖRÜNDEKİ 6 MİLYONUN AİLELERİ İLE BİRLİKTE 25 MİLYONUN SEKTÖR DEĞİŞTİRMESİ DEMEK. SON YAYINLANAN İSTATİSTİKLERE GÖRE TÜRKİYE’DE İŞSİZLİK ORTALAMASI YÜZDE 9.7, DOLAYISIYLA TARIMDAN KOPACAK HERKES YENİ İŞSİZ OLACAKTIR. KÖYLERDEN KOVULANLAR, KENTLERİN VAROŞLARINDA YEDEK İŞGÜCÜ KONUMUNDA OLACAKLAR.

TÜRKİYE AÇISINDAN ŞÖYLE BİR GERÇEKLİK VAR Kİ O DA TARIMSAL NÜFUSUN GİDEREK AZALMASI. BU ZATEN TÜRKİYE TARIMINDAKİ ÇÖKÜŞÜ GÖSTERMİYOR MU?

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU (TUİK)’NUN 2004 YILININ SON ÇEYREĞİ İLE 2005 YILININ SON ÇEYREĞİ ARASINDA YAPTIĞI ARAŞTIRMALAR TARIM İSTİHDAMININ 1.5 YILDA 1 MİLYON AZALDIĞINI GÖSTERİYOR. OYSA 1988-2003 YILLARI ARASINDA 8.2 MİLYONDAN 7.2 MİLYONA İNMİŞTİ, YANİ 15 YILDA 1 MİLYON İNSAN KAYBEDERKEN, 1 YILDA 1.5 MİLYON KİŞİNİN TARIMDAN AYRILDIĞINI GÖRÜYORUZ. BU DIŞ TİCARET HADLERİNİN NE DENLİ SERMAYE LEHİNE DÖNDÜĞÜNÜ VE VAHŞİ KAPİTALİST SÖMÜRÜNÜN ULAŞTIĞI BOYUTU GÖSTERİYOR. ASLINDA HIZLA YÜRÜYEN BİR SÜREÇ VAR VE BU SÜREÇTE, NEREDEYSE BİR ÖNCEKİ YILIN YARISINA İNEN ÜRÜN FİYATLARI İLE TANIMLIYOR. BUĞDAY, MISIR FİYATLARI BİR ÖNCEKİ YILIN ALTINDA. DAHA FAZLAYA GİRDİ ALIP, DAHA UCUZA SATAN BİR İNSANIN TARIMSAL ÜRETİMİ SÜRDÜRMESİ MÜMKÜN DEĞİL. ZATEN MUTLAK YOKSULLUK ORANLARI BU GERÇEĞİN ALTINI ÇİZİYOR. SONUÇTA SEKTÖREL BİR GERİLEME, SEKTÖREL GERİLEME İÇİNDE YAŞAMLARI SAVRULAN BİR KÖYLÜ KİTLESİ VAR.

TARIM BAKANLIĞININ TARIMSAL NÜFUSU PLANLI BİR ŞEKİLDE AZALTMA, TARIMSAL ÜRETİMDEN KOPANLARI BAŞKA SEKTÖRLERE KAYDIRILMASI GİBİ BİR PLANI VAR MI?

KÖYLÜ NÜFUSUNUN AZALTILMASINA YÖNELİK PLANLI BİR ÇALIŞMA ANCAK KALKINMACI BİR İKTİSAT DÜZENİ İLE OLUR. KRİZLER SONRASI SANAYİ VE HİZMET SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM ORANLARI DÜŞTÜ, 2003 YILINDAN İTİBAREN SANAYİ SEKTÖRÜ VERİMLİLİĞİMİZİ ARTIRDIK DİYOR. YANİ İSTİHDAM DÜŞERKEN VERİMLİLİK ARTIRIYOR, NASIL OLUYOR? BUNUN ADI EMEK SÖMÜRÜSÜDÜR. SANAYİ VE HİZMET SEKTÖRÜ İSTİHDAM ÇAĞIRMAZKEN, İŞSİZLİK ORTALAMASI YÜZDE 10’LAR DÜZEYİNDEYKEN, İÇ VE DIŞ BORÇ ÖDEMEYE ENDEKSLİ EKONOMİK YAPI ISRARLA KORUNUYORKEN, IMF VE DB’NIN BAŞAT OLDUĞU BİR ÜLKEDE, EMEK VE SERMAYENİN PLANLI BİR ŞEKİLDE, ÜLKE YARARINA YÖNETİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL. OLANLAR PLANSIZ MIDIR, PLANLIDIR ANCAK TÜRKİYE’NİN PLANI DEĞİL 1.5 MİLYONUN TARIM DIŞINA İTİLMESİ, AB SÜRECİNİN SONUCUDUR. KÖYLÜDEN İŞÇİLEŞMEYE DÖNÜŞÜ OLUŞTURMAYACAK, BU DÖNEM. TAM TERSİNE SENDİKASIZLAŞTIRMA, KOLAY MANİPÜLE EDİLEBİLEN İŞGÜCÜ YIĞINLARI OLUŞTURACAKTIR. BU DA TÜRKİYE’DE GERİCİ AKIMLARIN KULLANABİLECEĞİ YIĞINLARI ORTAYA ÇIKARACAK. BU SERÜVENDE TÜRKİYE, AB’DE NEOLİBERAL DÜZENE HAYIR DİYEN YENİ SINIF HAREKETİNİN FİLİZLENMEYE BAŞLADIĞI DÖNEMDE YAŞANIYOR. ÖZELLİKLE LATİN AMERİKA’DA “YETER” ARTIK DİYEN, BÜYÜK BİR HAREKETİN OLDUĞU DÖNEMDE TÜRKİYE TAM TERSİ BİR SERÜVENİ YAŞIYOR.

TARIM YASA TASARISI HâLâ MECLİS’TE. TASARI TÜRKİYE’NİN İHTİYAÇLARINI KARŞILIYOR MU?

İÇERİĞİNDE TARIMSAL AÇIDAN HİÇBİR ŞEY YOK, MEVCUDUN ÜZERİNE BİR ŞEY KOYMAYAN TASARI. DGD’NİN TARIM YASA TASARISINDAKİ TEK OLUMLU GELİŞME DGD’NİN PARAMETRELERE DAYANDIRILMASIDIR. BU TEK OLUMLU GELİŞMEYİ DE AB İLERLEME RAPORLARI ELEŞTİRMEKTEDİR. ÇÜNKÜ BİZ 2003 TARIM REFORMUNDAN SONRA TÜMÜYLE ÜRETİMDEN BAĞIMSIZ BİR DGD ÖDÜYORUZ, OYSA TÜRKİYE BU YAPININ TERSİNE BİR UYGULAMAYA GEÇİYOR, TÜRKİYE’NİN YAPTIĞI ASLINDA ÜRETİME DAYANDIRMAK FALAN DEĞİL, ÖRNEĞİN TOPRAK TAHLİLİ YAP DİYOR. AB BUNU YAPMA DİYOR, ASLINDA O KADAR AÇIK Kİ OYNANAN OYUN.

TÜRKİYE BİR DE KUŞ GRİBİ İLE YÜZ YÜZE GELDİ. TAM GEÇTİ DERKEN YENİ VAKALAR ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR. BU SÜREÇTE ALINAN ÖNLEMLERİ NASIL DEĞERLENDİRİYOR SUNUZ? TEHLİKE BİTTİ Mİ?

BU OLAY KIRSAL NÜFUSU TASFİYE ETMENİN BİR ARACI HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ. KIRSALDA İNSANLAR KURBAN BAYRAMINDAN KURBAN BAYRAMINA ET GÖRÜYOR, BİR ÇOCUK SADECE HANELERİNDE TAVUK VARSA YUMURTA YİYEBİLİYOR, YUMURTLAYAN BİR TAVUĞU PAZARA GÖTÜRÜP SATIYORSA, ONU DA ELİNDEN ALIYORSUN. ZİRAAT MÜHENDİSLERİ TAVUKLARIN İTLAF ÇALIŞMALARINDA KULLANILMADAN ÖNCE HAYVAN SAĞLIĞI ALANINDA KULLANILMALILAR. BU ÇALIŞMALAR ÇERÇEVESİNDE HAYVANLAR AŞILAMALI, KÜMESLERİN DAHA TEMİZ HİJYENİK OLMASI KONUSUNDA BARINMA KOŞULLARINI İYİLEŞTİRMELİ. BU ÇALIŞMALARI YAPMAK YERİNE HAYVANLARI ÖLDÜRELİM DEDİLER. KUŞ GRİBİ GÖRÜNDÜĞÜNDEN ÇOK DAHA FARKLI YÖNLERİ OLAN BİR SÜREÇ. BU SÜRE DAHA BÖYLE KALACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR.

--------------------------------------------------------------------------------

ŞEKERİN TADI KAÇTI

ŞEKER SEKTÖRÜNDE SON DÖNEMLERDE YENİ GELİŞMELER VAR. GELİŞMELER TÜRKŞEKER’İN TAMAMEN TASFİYESİ İÇİN Mİ YAPILIYOR?

2006 YILINA KADAR YÜZDE 15 ORANINDA NBŞ ŞEKER ÜRETİMİ İÇİN İZİN VERİLDİ. ANCAK TÜRKİYE’YE İNANILMAZ KAÇAK ŞEKER GİRİYOR. AKP BİTLİS MİLLETVEKİLİ, BU ÜLKEDE 1 MİLYON TON KAÇAK ŞEKER VAR DEDİ. SANAYİ TİCARET BAKANI DA 300 BİN TONDUR DİYOR VE SAYIN BAŞBAKAN DA RAKAMLARI DENKLEŞTİRİN DİYOR. HERHANGİ BİR HUKUK DEVLETİNDE HERHANGİ BİR BAŞBAKAN’IN KAÇAĞIN İSTATİSTİĞİNİ SORMASI YETERLİ BİR SKANDAL NEDENİDİR. SİZİN ORDA BULUNMA NEDENİNİZ KAÇAĞIN İSTATİSTİĞİNİ TUTMAK DEĞİL, KAÇAK VARSA ÖNLEMEKTİR. İRAN, IRAK VE SURİYE’DEN KRİSTAL ŞEKER OLARAK GİRİYOR VE HESAPLAMALARA GÖRE 200 MİLYON DOLAR RANTI VAR BUNUN, 20 BİN TON KAÇAK GLİKOZ GİRİYOR, 10 MİLYON DOLAR RANTI VAR, SEKTÖRDE ÇALIŞAN FİRMALARIN YASADIŞI ÜRETİMLERİ VAR. BU ÇERÇEVE İÇİNDE YAPILMAK İSTENEN TÜRKŞEKER’İ TAMAMEN DEVRE DIŞI BIRAKMAK.

NASIL YAPILIYOR, ILGIN, BOR, EREĞLİ FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRME İDARESİNE DEVREDİLDİ, SÜMER HOLDİNG’E SATILMAK ÜZERE. TÜRKŞEKER’İN 7-8 TANE KAR EDEN FABRİKASI VAR. 3-4 FABRİKA DAHA ÖZELLEŞTİRME İDARESİNE DEVREDİLDİĞİNDE TÜRKŞEKER’İN KAR EDEN FABRİKALARI KAPATILMIŞ OLACAK. BİR TARAFTAN BUNLAR YAPILIRKEN, BİR TARAFTAN DA ŞEKER PANCARINA DAYALI FABRİKA AÇILIYOR. KONYA ÇUMRA, KAYSERİ BOĞAZLIYAN’I YAPIYOR. 33 TANE ŞEKER FABRİKASI OLACAK, AMAÇ, TÜRKŞEKER’İN ELİNDEKİ KOTAYI ÖZEL FİRMALARIN PAYLAŞMASI. DİĞER TARAFTAN DA NBŞ ÜZERİNDEN OYNANAN OYUN CARGİLL’İN ÜZERİNDEN DEVAM ETTİRİLİYOR. BÖYLE YÜRÜRSE 2 YILLIK ZAMAN DİLİMİ İÇİNDE TÜRKŞEKER’İN ORTADAN KALKTIĞINI VE SÜRECİN İSTEDİKLERİ GİBİ İŞLEYECEĞİNİ GÖRECEĞİZ.

Okunma Sayısı: 392