1000 KÖYE 1000 TARIMCI PROJESİ "FOS" ÇIKTI - MİLLİ GAZETE - 16.10.2005

GENEL MERKEZ
16.10.2005 (Son Güncelleme: 04.05.2006 15:43:46)

AKP HÜKÜMETİNİN KÖYLERE YÖNELİK "1000 KÖYE 1000 TARIMCI" PROJESİNİN TÜRKİYE GERÇEKLERİYLE TAM OLARAK ÖRTÜŞMEMESİ VE UYGULAMADAKİ YANLIŞLIKLAR NEDENİYLE OLDUKÇA SORUNLU UYGULANDIĞI İFADE EDİLDİ.

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (ZMO) BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, 1000 KÖYE 1000 TARIMCI PROJESİ’NDE GÖREV ALAN ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN, OLUŞTURULAN BÜROKRASİ NEDENİYLE, ZAMANLARININ ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNÜ ‘YARARSIZ İŞLER’ YAPARAK GEÇİRMEK ZORUNDA KALDIĞINI BELİRTTİ.

GÜNAYDIN, YAPTIĞI YAZILI AÇIKLAMADA, “KÖY MERKEZLİ TARIMSAL ÜRETİME DESTEK PROJESİ”’NİN 2004 YILI BAŞINDAN BERİ UYGULANDIĞINI, GEREK TÜRKİYE’NİN GERÇEKLERİYLE TAM OLARAK ÖRTÜŞMEMESİ, GEREKSE UYGULAMADA YAPILAN YANLIŞLIKLAR NEDENİYLE, PROJENİN OLDUKÇA SORUNLU GELİŞTİĞİNİ KAYDETTİ.

BÜTÜN BUNLARA KARŞIN, PROJEDE GÖREV ALAN ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN ÖZVERİLİ TUTUM VE ÇALIŞMALARI İLE KİMİ YÖRELERDE BAŞARILI SONUÇLARIN ORTAYA ÇIKTIĞINI, ZMO’NUN DA BU KONUDA ZİRAAT MÜHENDİSLERİNE EĞİTİM DESTEĞİ VERDİĞİNİ ANLATAN GÜNAYDIN, ANCAK, GÖREV ALAN ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN, OLUŞTURULAN BÜROKRASİ NEDENİYLE, ZAMANLARININ ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNÜ ‘YARARSIZ İŞLER’ YAPARAK GEÇİRMEK ZORUNDA KALDIĞINA DİKKATİ ÇEKTİ.

MAAŞLARI DÜŞÜK

“ŞARTA BAĞLI SÖZLEŞMELİ” OLARAK ÇALIŞAN ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN, BAĞ-KUR PRİMLERİNİ VE GELİR VERGİLERİNİ ÖDEMEK İÇİN MUHASEBECİ TUTMAK DURUMUNDA BIRAKILDIĞINI, ZATEN DÜŞÜK OLAN VE ZAMANINDA ÖDENMEYEN MAAŞLARINDAN, VERGİ VE PRİM DIŞINDA BİR DE MUHASEBECİ ÜCRETİ ÖDEMEK ZORUNDA KALDIKLARINI KAYDEDEN GÖKHAN GÜNAYDIN, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

“PROJEYE GÖRE, PROJENİN İKİNCİ YILINDA YÜZDE 5, ÜÇÜNCÜ YILINDA YÜZDE 10 ORANINDA ‘KÖY KATKI PAYI’ ÖDENMESİ GEREKMİYOR. ANCAK ZATEN GEÇİM SIKINTISI İÇİNDE OLAN KÖYLER, BÖYLE BİR ÖDEME İÇİN İSTEKLİ DAVRANMIYOR. BAKANLIĞIN, ‘KÖY KATKI PAYI’NIN ÖDENMESİNİ ZORUNLU TUTMASI NEDENİYLE, ÇOĞU DANIŞMAN KATKI PAYINI DA KENDİ ÜCRETİNDEN ÖDEMEYE BAŞLADI. 2006 YILINDA YAPILACAK ÖDEMENİN YÜZDE 10 ORANINA YÜKSELMESİ, ÇOĞU DANIŞMANIN GELİRİNİ, ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNİN DA ALTINA İTECEKTİR.”

BÜTÜN YIL KÖYDE İKAMET EDEN DANIŞMANLARA YILLIK İZİN DAHİ VERİLMEDİĞİNİ, BAZI İLLERDE, ZORUNLU NEDENLERLE KÖYDEN AYRI KALAN DANIŞMANLARIN ÜCRETİNDEN KESİNTİ YAPILDIĞINI, DANIŞMANLARIN, EKONOMİK-SOSYAL SIKINTILARLA BAŞ BAŞA KALDIKLARINI ANLATAN ZMO BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, “BAŞBAKAN’IN DANIŞMANLARIN SAYISINI ARTIRIN TALİMATINA KARŞIN, BAKAN’IN DEĞİŞİMİ, POLİTİKANIN DA DEĞİŞİMİNE NEDEN OLMUŞ MUDUR” DİYE SORDU.

KÖY KATKI PAYI

GÜNAYDIN, DANIŞMANLARIN ÜCRETLERİNİN İNSANCA YAŞANIR BİR DÜZEYE YÜKSELTİLMESİNİ, MERKEZİ BİR SİSTEMLE VERGİ VE PRİM SORUNLARININ ÇÖZÜLMESİNİ, YILDA 20 GÜN RESMİ İZİN KULLANABİLMELERİNİN SAĞLANMASINI, PRATİKTE ALINAMAYAN ‘KÖY KATKI PAYI’NIN KALDIRILMASINI ÖNERDİ.

PROJE SÜRESİNİN 2006 YILI SONUNDA BİTECEK OLMASI NEDENİYLE, DANIŞMANLARIN BU TARİHTEN SONRA NE OLACAĞININ AÇIKLANMASINI DA İSTEYEN GÜNAYDIN, KÖY KATKI PAYINI DAHİ ÖDEYEMEYEN KÖYLÜLERİN DANIŞMAN İSTİHDAM EDEMEYECEĞİNE İŞARET ETTİ.

GÖKHAN GÜNAYDIN, 1989 YILINDAN BU YANA OLAĞAN YOLLARDAN ZİRAAT MÜHENDİSİ ALIMI YAPMAYAN, KADROLARI GİDEREK YETERSİZ DURUMDA KALAN, ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİ DOĞRUDAN GELİR DESTEĞİ HESAPLAMALARI İÇİN MASA BAŞINA MAHKUM EDEN TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN, KADROLARINI DENEYİM KAZANMIŞ DANIŞMANLARLA TAKVİYE ETMESİ GEREKTİĞİNİ VURGULADI.

Okunma Sayısı: 296