MISIR VE PANCAR ÜRETİCİSİNİN ÇIKARLARI ÇELİŞMEZ !.. “ÜRETİCİ ÜZERİNE OYUN OYNAYARAK RANT ELDE ETME ÇABALARINIZDAN VAZGEÇİN” - 22.09.2003

GENEL MERKEZ
22.09.2003 (Son Güncelleme: 08.07.2008 16:17:37)

MISIR VE PANCAR ÜRETİCİSİNİN ÇIKARLARI ÇELİŞMEZ !..

“ÜRETİCİ ÜZERİNE OYUN OYNAYARAK RANT ELDE ETME
 ÇABALARINIZDAN VAZGEÇİN”

SON GÜNLERDE, ARDI ARDINA VERİLEN TAM SAYFA GAZETE İLANLARI DİKKAT ÇEKİYOR.

İLANLARIN İLKİNİ, 13 EYLÜL 2003 GÜNÜ “PANCAR EKİCİLERİ KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ” VERDİ. PANKOBİRLİK, İLANINDA, NİŞASTA KÖKENLİ ŞEKER ÜRETİCİLERİNE ŞEKER YASASI İLE TANINAN % 10 KOTANIN, BAKANLAR KURULU’NA TANINAN YETKİ İLE % 50 ARTIRILARAK % 15’E ÇIKARILMASI GİRİŞİMLERİNE KARŞI ÇIKIYOR VE AYNI ORANIN AB ÜLKELERİNDE % 2 OLDUĞUNU BELİRTEREK; SEÇİMLERDEN BU YANA ŞEKER PANCARI EKİM ALANLARININ % 27 ORANINDA DARALDIĞINI, GELİŞMELERİN PANCAR ÜRETİCİSİNİ RAHATSIZ ETTİĞİNİ İFADE EDİYOR, İLGİLİLERİ “DAHA SORUMLU DAVRANMAYA” DAVET EDİYORDU.

İKİNCİ İLAN, 22 EYLÜL 2003 GÜNÜ GAZETELERE “DÜŞTܔ. BU İLANDA, GÜNEY BÖLGELERİNDEN 12 ZİRAAT ODASI BAŞKANI, 3 BİRLİK BAŞKANI VE 3 DERNEK (NÜD, SUDER, ŞEMAD) BAŞKANI, PANKOBİRLİK İLANININ KAMUOYUNU YANLIŞ VE YANLI BİLGİLENDİRDİĞİNİ İDDİA EDEREK, ZORUNLU BİR AÇIKLAMA YAPTIKLARINI BELİRTİYORLAR. BU BAĞLAMDA, TEMEL SAVLARI ŞU: MISIRI HAMMADDE OLARAK KULLANAN VE İKİSİ YABANCI, İKİSİ YERLİ VE BİRİ KARMA SERMAYE YAPISINDAN OLUŞAN NİŞASTA BAZLI ŞEKER (NBŞ) ÜRETİM FABRİKALARI ÜLKEYE YABANCI SERMAYE ÇEKMEKTEDİR, NBŞ KOTASI PORTEKİZ’DE % 12.4, SLOVAKYA’DA % 20.5 VE MACARİSTAN’DA % 34.3’TÜR, TÜRKİYE’DE BU KOTA ACİLEN % 15’E ÇEKİLMELİDİR.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, 12 EYLÜL 2003 TARİHİNDE YAPTIĞI “TÜRKİYE ŞEKER SEKTÖRÜ VE ÜLKEMİZ ŞEKER PANCARI ÜRETİCİSİ ÜZERİNE OYNANAN KİRLİ OYUNLARA SON VERİN !“ BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMASI İLE KAMUOYUNU BİLGİLENDİRMİŞTİ. GELİŞMELER, BİR KEZ DAHA AÇIKLAMA YAPMAYI ZORUNLU KILDI.

ANA NOKTALARI İLE ŞUNLAR SÖYLENMELİDİR;

1 – EN BÜYÜK YANLIŞ, MISIR ÜRETİCİSİ İLE PANCAR ÜRETİCİSİNİ KARŞI KARŞIYA GETİRMEKTİR. TARIM ÜRETİCİSİNİN KADERİ ORTAKTIR, ÇIKARLARI BİRBİRİYLE ÇELİŞMEZ. BU BAĞLAMDA, MISIRI ELİNDE KALAN GÜNEYLİ ÜRETİCİ, BUNUN HESABINI, TÜRKİYE’Yİ İTHAL MISIR CENNETİNE ÇEVİRENLERDEN SORACAKTIR. KİMSE TARIMCIYI BİRBİRİNE DÜŞÜRMEYE KALKMASIN!..

2 – NİŞASTA BAZLI ŞEKER (NBŞ) ÜRETİCİLERİ, KENDİLERİNE YAKLAŞIK 250 BİN TON KOTA TANINMIŞKEN, KİME VE NEYE GÜVENEREK 1 MİLYON TON KAPASİTELİ FABRİKALAR KURMUŞLARDIR ? BU KAPASİTE KURMADA, NASIL OLSA SİYASİ İKTİDARI ETKİLER VE KOTAYI GENİŞLETİRİZ DÜŞÜNCESİ ETKEN OLMUŞ MUDUR ? GELİŞMELERİN BUNU TEYİT ETMESİ, NASIL AÇIKLANABİLİR ?

3 – NBŞ ÜRETEN 5 FABRİKADAN, KAPASİTESİ YÜKSEK OLAN CARGİLL FABRİKASI İLE CARGİLL – ÜLKER ORTAKLIĞINDAKİ PENDİK NİŞASTA, YABANCI SERMAYE – İKTİDAR İLİŞKİSİNİ SOMUTLAMAKTADIR. BAŞKA BİR DEYİŞLE, ABD SERMAYESİ – YEREL İKTİDAR ORTAKLIĞININ ÇIKARLARI UĞRUNA, PANCAR - ŞEKER BAĞLANTILI SANAYİ ENTEGRASYONU VE ONUN GETİRDİĞİ DIŞSALLIKLARDAN YARARLANAN YAKLAŞIK 8 MİLYON YURTTAŞIMIZIN YAŞAM ALANI DARALTILMAKTADIR. KOTANIN % 10’DAN % 15’E ÇIKARILMASI, 100 BİN PANCAR ÜRETİCİSİ AİLENİN, PANCAR ÜRERİMİ YAPAMAMASI SONUCUNU DOĞURMAKTADIR.

4 – 15 ÜYELİ AB ÜLKELERİNİN, NBŞ ÜRETİMİNE TANIDIĞI ORTALAMA KOTA ORANI, % 2 DOLAYINDADIR. EN BÜYÜK PANCAR ÜRETİCİSİ OLAN FRANSA VE ALMANYA, KOTA ORANINI AŞAĞIYA ÇEKEN ÜLKELER OLMAKTADIR. ALMANYA VE FRANSA PANCAR ÜRETİMİNİ VE ÜRETİCİSİNİ KORUYUP DESTEKLERKEN, TÜRKİYE’DE İZLENEN YIKICI POLİTİKALAR NASIL AÇIKLANABİLİR ?

5 – ÜRETİM DESENİNDE YER ALAN PANCARI HAMMADDE OLARAK KULLANMA YERİNE, DIŞALIMA DAYALI MISIRI KULLANAN SANAYİİ KURGULAMASI YAPMAK, HANGİ RASYONEL AKLIN SONUCU OLABİLİR ? YAĞ AÇIĞI VERİ İKEN, TÜRKİYE EKOLOJİSİNİN GENİŞ YELPAZESİNDE YETİŞME OLANAĞI BULUNAN MISIR ÜRÜNÜ UYGUN DESTEKLEME ARAÇLARI İLE DESTEKLENEBİLMİŞ OLSA İDİ, BUGÜN MISIR AÇIĞINDAN SÖZ EDER MİYDİK ?

6 – ŞEKER SEKTÖRÜNDE OYNANAN OYUNLARIN NİHAİ AMACI, SEKTÖRDE ÖZELLEŞTİRMEYİ TAMAMLAMAKTIR. CUMHURİYET’İN EN ZOR KOŞULLARINDA KURULAN VE ÜÇ ÇEYREK YÜZYILDAN FAZLA BİR ÇALIŞMANIN SONUCU OLAN 27 ŞEKER FABRİKASI, HARAÇ-MEZAT SATILMAYA ÇALIŞILMAKTADIR. BU FABRİKALAR SATILDIKTAN SONRA, YENİLERİNİN KURULMA ŞANSI YOKTUR.

7 – OLASI BİR ÖZELLEŞTİRME, ÖLÇEK EKONOMİSİ KOŞULLARINDA, 6.000 TON /GÜN’ÜN ALTINDA İŞLEME KAPASİTESİNE SAHİP YAKLAŞIK 20 FABRİKANIN KAPANMASI VE DOLAYISIYLA TÜRKİYE’NİN ŞEKER ALANINDA DA DIŞA BAĞIMLI HALE GELMESİ ANLAMINI TAŞIYACAKTIR. FABRİKALARIMIZI ONA-BUNA PEŞKEŞ ÇEKTİRMEYECEĞİZ...

8 – ŞEKER FABRİKALARINDA KAR – ZARAR HESABINDA, DIŞSALLIKLAR DİKKATE ALINMALIDIR. ŞEKER SEKTÖRÜ PANCAR ÜRETİCİSİ, ÇAPA İŞÇİSİ, FABRİKA İŞÇİSİ – MEMURLARINA GELİR SAĞLAMANIN YANINDA, NAKLİYE SEKTÖRÜNE YILDA 14 MİLYON TON YÜK ÜRETMEKTE, YAN ÜRÜNLERİ İLE HAYVANCILIK SEKTÖRÜNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAMAKTADIR. TÜM BUNLAR GÖRMEZDEN GELİNEREK, BİLANÇO BAZINDA HESAP YAPMAK, ŞEKER FABRİKASI İLE BAKKALI KARIŞTIRMAK ANLAMINA GELİR. AĞRI’DA ŞEKER FABRİKASINI KAPATACAK OLANLARIN, YERİNE NE KOYACAKLARINI DA HALKA AÇIKLAMALARI GEREKİR...

9 – TÜM BUNLARDAN ÖTE, KAMUOYU ŞU SORUYU SORMAKTADIR: TİRAJI EN YÜKSEK 7 – 8 GAZETEYE VERİLEN TAM SAYFA İLAN BEDELİ OLAN YAKLAŞIK 500 MİLYAR TL’Yİ KİM KARŞILAMIŞTIR ? BU SORUNUN YANITI, İLANDAN İKTİSADEN VE SİYASETEN ÇIKAR BEKLEYEN ÇEVRELER OLARAK VERİLEBİLİR. KAMUOYU, BU SORUNUN AÇIK YANITINI, İLAN VERENLERDEN BEKLEMEKTEDİR.

10 – TARIMIN, TÜM BİR SEKTÖR OLARAK ÇIKARLARI, HEM KENDİ İÇİNDE, HEM DE EMEKÇİ KESİMLERLE ORTAKTIR. GÜNLÜK EKONOMİK – SİYASİ ÇIKARLARI UĞRUNA TARIMCIYI BÖLMEYE ÇALIŞANLAR, DAHA ÖNCEKİLERDE OLDUĞU GİBİ, HÜSRANA UĞRAYACAKLARDIR. TARIM YAŞAMIN ANA KAYNAĞIDIR, TARIMCI SAĞDUYUSU, HER TÜRLÜ MANİPÜLASYON GİRİŞİMİNİ BOŞA ÇIKARTACAK KADAR GELİŞMİŞTİR !..

KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR.

GÖKHAN GÜNAYDIN
BAŞKAN

Okunma Sayısı: 2044