DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜ, KIYILARIMIZI VE TARIM ARAZİLERİMİZİ YOK ETMEDEN GELİŞTİRELİM. 27.09.2004

GENEL MERKEZ
27.09.2004 (Son Güncelleme: 08.07.2008 16:34:33)

 - BASIN AÇIKLAMASI -

DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜ, KIYILARIMIZI VE

TARIM ARAZİLERİMİZİ YOK ETMEDEN GELİŞTİRELİM.

27 EYLÜL 2004

YENİ DENİZ ARAÇLARI YAPIM, BAKIM VE ONARIM TESİSLERİNİN DOĞAL KAYNAKLARIMIZ ÜZERİNE YAPABİLECEĞİ OLUMSUZ ETKİLER KONUSUNDA TMMOB-ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI OLARAK İLGİLİLERİ UYARIYORUZ

SON DÖNEMDE AVRUPA BİRLİĞİ STANDARTLARINA UYUM SAĞLAYABİLEN DENİZ TAŞITLARININ ÜRETİM, BAKIM VE ONARIM İŞLEMLERİNİN HIZLANDIRILMASI AMACIYLA ÇOK SAYIDA YENİ “DENİZ ARAÇLARI YAPIM-BAKIM” YERİ YAPIMI GÜNDEME GELMİŞTİR. BU AMAÇLA RİZE, TRABZON-ÇAMBURNU VE SAMSUN GEMİ YAPIMI; ORDU-ÜNYE, BALIKESİR-ERDEK, KARADENİZ EREĞLİSİ, ZONGULDAK-KİLİMLİ GEMİ YAPIM VE SÖKÜM BÖLGESİ; İZMİR-ALİAĞA, MERSİN-TAŞUCU- SEKA, ADANA-BOTAŞ- İNCİRLİK MEVKİİ, İSKENDERUN VE KARASU TERSANE BÖLGELERİ OLARAK SEÇİLMİŞ VE BARTIN-KURUCAŞİLE, İZMİR-ÇİĞLİ, İZMİR-DİKİLİ, YALOVA-HERSEK DELTASI, MUĞLA-MİLAS-ÖREN, MUĞLA- FETHİYE-KARAOT İSE YAT YAPIM BÖLGESİ OLARAK PLANLANMIŞTIR.

ULAŞTIRMA BAKANI SN BİNALİ YILDIRIM, 20 EYLÜL 2004 TARİHLİ BASIN TOPLANTISINDA, KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMASINDA, SAMSUN GELEMEN TARIM İŞLETMESİ’NDE BİN DEKAR ARAZİNİN GEMİ YAPIMI İÇİN AYRILDIĞINI BELİRTMİŞ VE BU ADIMLARIN SÜRDÜRÜLECEĞİNİ DİLE GETİRMİŞTİR. BİLİNDİĞİ ÜZERE BENZER BİR UYGULAMA MAYIS 2004’TE MERSİN TAŞUCU’NDAKİ SEKA TESİSLERİNDE YAPILMIŞTI.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ OLAN ÜLKEMİZDE, DENİZLERİMİZDEN HER ALANDA DAHA FAZLA YARARLANMANIN GEREĞİNE İNANARAK, BU ALANDA ATILAN ADIMLARI İLKE OLARAK İÇTENLİKLE DESTEKLEMEKTEDİR.

ANCAK, TEMEL GÖREVLERİNDEN BİRİ DE ÜLKENİN DOĞAL KAYNAKLARININ YERİNDE VE AKILCI KULLANIMINI GÖZETMEK VE KAMUOYU ADINA DENETLEMEK OLAN ODAMIZ, İŞLETMELERİN YERLERİ HENÜZ KESİNLEŞMEDEN ÖNCE, TERSANELER İÇİN YER SEÇİMİ KONUSUNDA ÖZENLİ DAVRANMA ZORUNLULUĞUNU İLGİLİLERLE VE KAMUOYUYLA PAYLAŞMA GEREĞİ DUYMAKTADIR.

ODAMIZ, ÖRNEK ALAN OLARAK YALOVA İLİ, ALTINOVA İLÇESİNDE YAPIMI PLANLANAN “GEMİ YAPIM TERSANESİ”NİN YERİNİ İNCELEMİŞ VE İLÇEDEKİ İLGİLİLERİN GÖRÜŞLERİNİ DEĞERLENDİRMİŞTİR. UZMANLARIMIZIN YERİNDE YAPTIKLARI İNCELEME SONUÇLARINA GÖRE, TERSANENİN 7,5 KM. KIYI BANDINI KAPSAYACAĞI VE BU HAT BOYUNCA DENİZDE 300-500 M. KADAR DOLGU YAPILMASI GEREKECEĞİ ANLAŞILMIŞTIR. TERSANENİN KARA BÖLÜMÜNÜN İSE, KULLANIMA UYGUNLUK SINIFI IIW OLAN DEĞERLİ OVA TOPRAKLARIYLA KAPLI OLDUĞU SAPTANMIŞTIR.

BİLİNDİĞİ ÜZERE YALOVA, BİTKİSEL ÜRETİME OLAĞANÜSTÜ ELVERİŞLİ İKLİMİNİN YANI SIRA, KÖKLÜ TARIMSAL ÜRETİM BİRİKİMİNE VE GELENEĞİNE, VERİMLİ TOPRAKLARA VE KALİTELİ SULARA SAHİP BİR İLİMİZDİR. ÜRÜNLERİN PAZARA ULAŞTIRILMASI YÖNÜNDEN İSE, BU İLİMİZİN İSTANBUL-İZMİT-BURSA ÜÇGENİNİN ORTASINDAKİ SEÇKİN YERİNE DİKKAT ÇEKMEK İSTERİZ.

ALTINOVA İLÇESİ, ADI GİBİ ALTIN DEĞERİNDE TOPRAKLARI OLAN, YALOVA GENELİNE GÖRE DAHA GENİŞ OVALARA VE BOL SU KAYNAKLARINA SAHİP, TARIMA BAĞLI NÜFUSU DAHA YÜKSEK BİR YERLEŞİM YERİDİR. ÖRNEĞİN İLÇEDE MEYVELİK ALANLAR, 16 000 DEKARI AŞAN YÜZÖLÇÜMÜ İLE, İL MEYVELİKLERİNİN % 26’SINI OLUŞTURUR. BU MEYVELER ARASINDA KİVİ, BODUR ELMA, ŞEFTALİ, ERİK VE KİRAZ ÖNE ÇIKMAKTA VE YAYGINLAŞMAKTADIR. AYRICA VE BU ALANLARDA SON DERECE İLERİ TARIM TEKNİKLERİ UYGULANMAKTADIR. SÜS BİTKİLERİNE VE SEBZECİLİĞE YÖNELİK SERACILIĞIN DA HIZLA GELİŞTİĞİ YÖRE; HERSEK GÖLÜ BAŞTA OLMAK ÜZERE LAGÜNLERİ, KIYI ÇİZGİSİ VE SIĞ SULARINDAKİ EŞSİZ CANLI ZENGİNLİKLERİ DOLAYISIYLA DOĞAL ZENGİNLİKLER YÖNÜNDEN ÖZEL ÖNEM TAŞIMAKTADIR.

TERSANE YAPIMI, GEREKTİRDİĞİ ALT YAPI VE YAN SANAYİ İLE BİRLİKTE, BU EŞSİZ ZENGİNLİĞİN SONSUZA DEĞİN YOK OLMASINA YOL AÇACAKTIR. OYSA YÖREDE, VERİMLİ TARIM TOPRAKLARININ KAYBINA NEDEN OLMAKSIZIN, SÖZ KONUSU SEKTÖRÜMÜZÜ GELİŞTİRİCİ ÖNEMLİ BİR POTANSİYEL VARDIR. BİR TAKIM SİYASAL HESAPLARIN VE ÇIKAR BÖLÜŞÜMÜ OLASILIKLARININ, PLANLANAN ALANIN SEÇİMİNDE ROL OYNADIĞINA İNANMAK İSTEMİYORUZ.

HEM YALOVA-ALTINOVA ÖRNEĞİ, HEM DE YAPIMI DÜŞÜNÜLEN DİĞER TERSANELERİN YER SEÇİMİ ÖLÇÜTLERİNDE ALANIN DOĞAL, KÜLTÜREL, EKONOMİK VE ÇEVRESEL ZENGİNLİKLERİNİN ÇOK TİTİZ BİÇİMDE DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKTİĞİ AÇIKTIR.

KALICI ÇÖZÜM İÇİN,

A) TEK TEK İLGİLİ KURULUŞLARDAN GÖRÜŞ ALMAK YERİNE, “ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ” SEÇİMİNDE OLDUĞU ÜZERE, TÜM TARAFLARIN KATILDIĞI KURULLARIN YETKİLENDİRİLMESİ YOLUNA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

B) BU KONUDA VAROLAN YASAL BOŞLUĞUN HIZLA DOLDURULMASI ZORUNLUDUR.

C) HAZIRLANMAKTA OLAN ÇEVRE DÜZENİ PLANLARINDA, DEPREM RİSKİ DE DİKKATE ALINMAK KOŞULUYLA TARIM TOPRAKLARININ TİTİZLİKLE KORUNMASI KONUSUNA ÖNEM VE ÖNCELİK VERİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, KONUNUN TAKİPÇİSİ OLMAYI SÜRDÜRECEK VE HER TÜRLÜ KATKIYI GÖREV SAYACAKTIR.

KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR.

GÖKHAN GÜNAYDIN

BAŞKAN

Okunma Sayısı: 2209