İSTANBUL TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI BİR KEZ DAHA RANT TEHDİTİ ALTINDA !..

GENEL MERKEZ
10.08.2004 (Son Güncelleme: 08.07.2008 16:34:12)

-BASIN AÇIKLAMASI -

İSTANBUL TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI
BİR KEZ DAHA RANT TEHDİTİ ALTINDA !..

10 AĞUSTOS 2004

TAPUSUNDA “TARIMSAL AMAÇLI KULLANILMAK ÜZERE VAKFEDİLMİŞ BİR ARAZİDİR” ŞERHİ BULUNAN, TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI İSTANBUL TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI BİR KEZ DAHA RANT TEHDİTİ ALTINDA...

MÜDÜRLÜĞÜN HİZMET BİNASININ DA BULUNDUĞU KADIKÖY – BAĞDAT CADDESİNDE 21.440 M2 YÜZÖLÇÜMLÜ, KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN KIZI MİHRİMAH SULTAN TARAFINDAN İPEKÇİLİĞİ TEŞVİK İÇİN DUT FİDANI, BAĞCILIĞI TEŞVİK İÇİN BAĞ ÇUBUĞU YETİŞTİRİLMEK ÜZERE VAKFEDİLEN, TAPUSUNDA “TARIMSAL AMAÇLI KULLANILMAK ÜZERE VAKFEDİLMİŞ BİR ARAZİDİR” ŞERHİ BULUNAN, BULUNDUĞU YÖRENİN NADİR YEŞİL ALANLARINDAN OLAN VE ÜZERİNDE 370 ADET AĞAÇ BULUNAN BAĞ VASIFLI TAŞINMAZ, ÜZERİNE KONUT VE TİCARİ BÜRO YAPILMAK ÜZERE, 23 AĞUSTOS 2004 TARİHİNDE “KAT KARŞILIĞI ARSA İHALESİ” NE ÇIKARILIYOR.

KONUT VE TİCARİ BÜROLARDAN HAZİNE’CE ALINACAK PAYLARA VE AYRICA TAŞINMAZIN ÜZERİNDE BULUNAN MÜDÜRLÜK HİZMET BİNALARINA KARŞILIK, HALKALI ZİRAAT MEKTEBİ’NİN BULUNDUĞU ARAZİDE 12.000 M2 KAPALI ALANLI YENİ HİZMET BİNASI YAPTIRILACAK. İHALE’NİN TOPLAM TAHMİNİ BEDELİ İSE 67.9 TRİLYON TL.

KISACASI, TEK BİR İHALE İLE; YÜRÜTTÜĞÜ DİĞER TARIMSAL HİZMETLER YANINDA İSTANBUL GİBİ 12 MİLYON NÜFUSLU BİR METROPOLDE HALK SAĞLIĞI AÇISINDAN YAŞAMSAL ÖNEM TAŞIYAN GIDA İŞLETMELERİNİN DENETİMİNİ YAPAN, HAYDARPAŞA VE ERENKÖY GÜMRÜKLERİNE YAKIN KONUMU İLE GÜMRÜK HİZMETLERİNİ ETKİN OLARAK YÜRÜTEN, YEŞİL ALANI İLE KADIKÖY İLÇESİNİN NEFES ALMA MEKANI İSTANBUL TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ ARAZİSİ, KONUT VE TİCARİ BÜRO ALANINA DÖNÜŞTÜRÜLEREK BETONLAŞTIRILACAK; AYNI ŞEKİLDE 2 NO’LU KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KURULU ARKEOLOJİK SİT ALANINDAKİ TARİHİ HALAKALI ZİRAAT MEKTEBİ’ DE İNŞAAT ALANINA DÖNÜŞTÜRÜLECEKTİR. AYNI HİZMETLERİN, KÜÇÜKÇEKMECE SINIRLARI İÇİNDEKİ HALKALI’DAN YÜRÜTÜLMESİNİN DOĞURACAĞI ZORLUKLAR DA İŞİN DİĞER ÖNEMLİ BİR BOYUTU...

PEKİ NE İÇİN ? VAKFEDENLERİN İRADELERİNİN TERSİNE, YENİ RANT ALANLARI OLUŞTURMAK İÇİN...

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN'ın kızı Mihrimah Sultan tarafından tarımsal amaçlı olarak kullanılmak kaydıyla vakfedildikten sonra, izleyen süreçte bu doğrultuda kullanılan arazi, son sahibi Mısırlı Andon Efendi’nin 1927 yılında ölmesinden sonra aynı yıl kadastro görmüştür. Hazine adına kaydedilip Tarım Bakanlığı'NA TAHSİS EDİLEN ARAZİNİN TAPUSUNA “TARIMSAL AMAÇLA KULLANILMAK ÜZERE VAKFEDİLMİŞ BİR ARAZİDİR” ŞERHİ KONMUŞTUR.

30.4.1971 ONAY TARİHLİ 1/1.000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANINDA “TARIM BAKANLIĞI ZİRAİ MÜCADELE TESİSLERİ” OLARAK GEÇEN VE BAĞDAT CADDESİ GİBİ RANT ÖZELLİĞİ YÜKSEK BİR ALANDA KURULU BULUNAN TESİSLER, ASLINDA GEÇMİŞTEN BERİ İŞTAH KABARTIYOR !.. KİMLER BU ARAZİYE DAHA EVVEL GÖZ DİKMEDİ Kİ;

• DEMOKRAT PARTİ HÜKÜMETİ SIRASINDA TARIM BAKANI NEDİM ÖKMEN ATLI SPOR KULÜBÜ VE MANEJ (ATLARIN EĞİTİLDİĞİ ALAN) OLARAK KULLANMAK İSTEDİ,
• ADALET PARTİSİ'nin Ulaştırma Bakanı Nahit Menteşe de bu parselde Devlet Demir Yolları sosyal tesisi yapmak istedi,
• İstanbul Valilerinden Orhan Ergu zamanında Maliye Meslek Lisesi yapılmak istenildi,
• Anavatan Partisi döneminde Başbakan Turgut Özal, Kadıköy Belediyesi'NE (BAŞKAN OSMAN HIZLAN) DEVRETMEK İSTEDİ…

ANCAK ARAZİNİN TAPUSUNDA BULUNAN ŞERH, TARIM DIŞI AMAÇLI TÜM BU NİYETLERE ENGEL OLDU…

ANCAK “İŞBİLİRLİK”, BU ALANDA DA KENDİSİNİ GÖSTERDİ. ÖNCE 2762 SAYILI VAKIFLAR KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI, ARKASINDAN MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜ YAYIMLADIĞI BİR İÇ GENELGE İLE MÜLKİYETİ HAZİNE’YE AİT VAKIF ŞERHİ OLAN 1941 YILINDAN ÖNCEKİ TAPULARIN ŞERHİNİ, İSTANBUL VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ İLE YAZIŞMAK SURETİYLE KALDIRDI…

UYGULAMANIN BUGÜNÜ VE GELECEĞİNE İLİŞKİN AŞAĞIDA BELİRTİLEN SAPTAMALAR ÖNEMLİDİR;

1 – VAKFEDENİN İRADESİ, ÇIKARTILAN BİR YASA VE İDARİ TASARRUF İLE ORTADAN KALDIRILABİLİR Mİ? VAKIFLAR KANUNU’NDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER VE ONU İZLEYEN İDARİ TASARRUFLARLA, KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN KIZI MİHRİMAH SULTAN’IN VAKFETME İRADESİNİN ORTADAN KALDIRILMASI, HUKUK İLE BAĞDAŞMAZ…

2 – AVRUPA BİRLİĞİ’NİN KİŞİ BAŞINA YEŞİL ALAN STANDARDI 10 M2 OLMASINA KARŞIN; KADIKÖY’DE KİŞİ BAŞINA ANCAK 3.5 – 4 M2 YEŞİL ALAN DÜŞMEKTEDİR. KADIKÖY BELEDİYESİ’NİN AMACI DA, 10 M2’LİK STANDARDI YAKALAMAKTIR. AYRICA, PLANLAMADA İLKE OLARAK YEŞİL ALANLAR (SOSYAL DONATI ALANLARI) ÖNCELİKLE HAZİNE ARAZİLERİNDEN AYRILMAKTA, YETERSİZLİK DURUMUNDA ŞAHIS PARSELLERİ DE KAMULAŞTIRILABİLMEKTEDİR. BU GERÇEKLER ORTADA İKEN, KADIKÖY’ÜN NEFES ALABİLDİĞİ NADİR YEŞİLLİKTE VE ÜZERİNDE 370 ADET AĞAÇ OLAN BİR ALANIN BETONLAŞTIRILARAK RANT ALANINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİNİN, KAMU YARARINA AYKIRILIĞI AÇIKTIR.

BU DOĞRULTUDA OLMAK ÜZERE, PLAN YAPIMINA AİT ESASLARA DAİR YÖNETMELİK’İN 27 İNCİ MADDESİNDE; İMAR PLANLARINDA BULUNAN SOSYAL VE TEKNİK ALT YAPI ALANLARININ KALDIRILMASI, KÜÇÜLTÜLMESİ VEYA YERLERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNE DAİR PLAN DEĞİŞİKLİKLERİNİN ZORUNLULUK OLMADIKÇA YAPILAMAYACAĞI, ZORUNLU HALLERDE İSE BÖYLE BİR DEĞİŞİKLİK YAPILABİLMESİNİN, KALDIRILAN SOSYAL VE TEKNİK ALT YAPI ALANININ HİZMET GÖTÜRDÜĞÜ BÖLGE İÇİNDE EŞDEĞER YENİ BİR ALANIN AYRILMASI KOŞULUNA BAĞLI OLDUĞU BELİRTİLMEKTEDİR.

SÖZKONUSU YÖNETMELİK HÜKMÜNE AYKIRI OLARAK, İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ'nin 27.02.1998 tarihli kararı ile kabul edilip, Büyükşehir Belediye Başkanlığınca 16.04.1998 tarihinde onanan, İstanbul Tarım İl Müdürlüğü'NÜN DE İÇERİSİNDE YER ALDIĞI KADIKÖY 2. ETAP 1/5.000 ÖLÇEKLİ NAZIM İMAR PLANI; TMMOB MİMARLAR ODASI’NCA İMAR MEVZUATINA, ŞEHİRCİLİK İLKELERİNE, PLANLAMA TEKNİKLERİNE VE KAMU YARARINA AYKIRI OLDUĞU GEREKÇESİYLE İPTALİ İSTENMİŞ, İSTANBUL 3. İDARE MAHKEMESİ DE 2001/160 ESAS VE 2002/606 KARAR NOLU KARARI İLE İSTEMİ UYGUN GÖRMÜŞTÜR. KARAR DAHA SONRA DANIŞTAY’CA DA ONAMIŞTIR.

BU DURUM, YAPILANIN HUKUKA AYKIRILIĞINA YÖNELİK SOMUT BİR ÖRNEK OLAY OLUŞTURMAKTADIR..

3 – İSTANBUL TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN YETKİ VE GÖREV ALANINDA, GIDA KONTROL VE GÜMRÜK HİZMETLERİ ÖNE ÇIKMAKTADIR. BU BAĞLAMDA, MÜDÜRLÜĞÜN ŞU ANDA BULUNDUĞU KONUM, BU HİZMETLERİN YÜRÜTÜLMESİ İÇİN UYGUN BİR NİTELİK GÖSTERMEKTEDİR. MÜDÜRLÜĞÜN TAŞINMASI PLANLANAN KÜÇÜKÇEKMECE İLÇESİ HALKALI MAHALLESİ İSE, GEREK GÜMRÜKLERE UZAKLIĞI, GEREKSE GIDA İŞLETMELERİNİN EN YOĞUN OLDUĞU BÖLGENİN DIŞINDA KALMASI NEDENİYLE, AYNI UYGUN ÖZELLİKLERİ TAŞIMAMAKTADIR.

4 – 176.200 M2 YÜZÖLÇÜMÜNE SAHİP OLAN VE ARKEOLOJİK SİT ALANI İÇİNDE BULUNAN HALKALI ZİRAAT MEKTEBİ ARAZİSİNDE 12.000 M2 KAPALI ALANLI HİZMET BİNASI YAPIMI, SÖZÜ EDİLEN BÖLGENİN DOĞAL, ARKEOLOJİK VE TARİHİ DOKUSU İÇİN BÜYÜK ZARARLAR OLUŞTRACAKTIR.

TÜM BU GERÇEKLER VE GEREKÇELERLE, İSTANBUL’UN MERKEZİNDE, KADIKÖY’DE, YEŞİL ALANIN RANT UĞRUNA KATLEDİLEREK BETONLAŞTIRILMASINA YOL AÇACAK, HALKALI’DAKİ ARKEOLOJİK SİT ALANINA ZARAR VERECEK, İSTANBUL’DAKİ TARIM VE GIDA HİZMETLERİNİN ETKİNLİĞİNİ VE VERİMLİLİĞİNİ DÜŞÜRECEK, VAKFEDENLERİN İRADESİNE SAYGISIZLIK NİTELİĞİNDEKİ UYGULAMAYA SON VERİLMESİ VE İHALENİN İPTAL EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

İDARE’Yİ YANLIŞINDAN DÖNMEYE, İSTANBUL’LULARI KENTLERİNE SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ.

HERŞEY PARA DEĞİLDİR, YEŞİL ALANLAR KENTLİ OLARAK BİZLERİNDİR !..

GÖKHAN GÜNAYDIN
BAŞKAN
(YÖNETİM KURULU ADINA)

Okunma Sayısı: 6900