TARİH ÖĞRETMENİNİN “TALİHSİZ” AÇIKLAMALARINA YANITTIR... - 12.06.2004

GENEL MERKEZ
13.06.2004 (Son Güncelleme: 08.07.2008 16:27:53)

TARİH ÖĞRETMENİNİN “TALİHSİZ” AÇIKLAMALARINA YANITTIR...

12 HAZİRAN 2004

TARIM KREDİLERİ KOOPERATİFLERİ MERKEZ BİRLİĞİ GENEL MÜDÜRÜ BEDRETTİN YILDIRIM, 7 VE 8 HAZİRAN 2004 TARİHLERİNDE BAZI GAZETELERDE YAYIMLANAN DEMECİNDE ŞUNLARI SÖYLEMEKTEDİR;

”ŞU ANDA BU ÜLKEDE YULAF BULAMIYORUZ. BU BİZİM İÇİN UTANÇ VERİCİ BİR ŞEY. 25 ZİRAAT FAKÜLTESİ, YÖNETİCİLERİ, VETERİNERLER İÇİN YULAF BULAMAMAK, ARPA İTHAL ETMEK UTANÇ VERİCİDİR” DEMİŞ VE ŞÖYLE DEVAM ETMİŞTİR. “BEN TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAKİ YAPIYI ÇOK İYİ BİLİYORUM. 25 BİN ZİRAAT MÜHENDİSİ, VETERİNER VE 65 BİN ÇALIŞAN. VE BUNLARA ÖDENEN TRİLYONLARCA MAAŞ. BU İNSANLAR TÜRK İNSANI ÇİFTÇİSİNİN ÖNÜNE DÜŞÜP, (BİZ BU ÜLKEDE DIŞARIDAN ARPA BUĞDAY ALMAYALIM, SÜNE İLE MÜCADELE EDELİM, HAYVANLARIMIZI ÇOĞALTALIM) DEMİYORLAR. BÜROLARDA, SIRÇA KÖŞKLERDE ÇİFTÇİYİ HORLAYARAK, ONU AŞAĞILAYARAK, BESLENDİĞİ İNSANLARI KAPILARINDAN KOVARAK, GEL KEYFİM GEL DİYORLAR. BU UTANÇ VERİCİ BİR ŞEY, YÜZKARASI BİR ŞEY.”

YILDIRIM’IN SÖZLERİNİN YALNIZCA BİRİ DOĞRU, O DA EKSİKTİR : TÜRKİYE’NİN YULAF DIŞALIMI YAPMASI UTANÇ VERİCİ BİRŞEYDİR !... BUNUNLA BİRLİKTE, YULAF, DIŞALIM ZORUNLULUĞU OLAN ÜRÜNLERİN İÇİNDE NEREDEYSE EN ÖNEMSİZİDİR. TÜRKİYE, EN ÇOK 2002 YILINDA, 5.188 TON YULAF DIŞALIMI YAPMIŞ VE 318 BİN DOLAR PARA ÖDEMİŞTİR. OYSA ÖRNEĞİN 2003 YILINDA YAPILAN MISIR DIŞALIMI 1.8 MİLYON TON OLUP, ÖDENEN PARA MİLYAR DOLARLAR DÜZEYİNE YAKLAŞMAKTADIR. KISACASI; TÜRKİYE’NİN TARIMDA DIŞA BAĞIMLI OLMASI VE BUNUN GİDEREK DERİNLEŞMESİ UTANÇ VERİCİDİR...

BU KİMİN UTANCIDIR ? YILDIRIM’DA ASIL YANLIŞINI, TÜRKİYE’NİN TARIM ALANINDA DÜŞTÜĞÜ DURUMUN SORUMLUSU OLARAK ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİ GÖSTERMEYE ÇALIŞMAKLA YAPMAKTADIR. EVET, TÜRKİYE TARIMI 1980’LERDEN BERİ GERİYE GİDİŞ, 1999’DAN BERİ DE BİR ÇÖKÜŞ YAŞIYOR, ÇÖKÜŞ SÜRECİ HIZINI ARTIRARAK SÜRDÜRÜYOR. ANCAK BUNUN SORUMLUSU ZİRAAT MÜHENDİSLERİ DEĞİL, IMF VE DÜNYA BANKASI POLİTİKALARINA TESLİM OLMUŞ SİYASETÇİLER VE ONLARA EŞLİK EDEN “SÜRPRİZ BÜROKRATLARDIR”.

SÖZÜ EDİLEN “SÜRPRİZ BÜROKRATLARA” EN İYİ ÖRNEK TE, YILDIRIM’IN TA KENDİSİDİR. TARİH ÖĞRETMENİ İKEN TARIM BAKANLIĞI MÜSTEŞAR YARDIMCILIĞINA GETİRİLMİŞ, ARDINDAN TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE ATANMIŞTIR. TARIM KONUSUNDA EN KÜÇÜK BİR BİRİKİMİ OLMAYAN KİŞİLERİN, TARIM BÜROKRASİSİNİN BU DENLİ ÜST MAKAMLARINDA BULUNMALARI, DIŞ ETKİLER YANINDA, TÜRKİYE TARIMININ GERİYE GİDİŞİNDEN SORUMLU OLAN İÇ ETKİLERİ OLANCA AÇIKLIĞI İLE GÖZLER ÖNÜNE SERMEKTEDİR.

KAMUDA ÇALIŞAN ZİRAAT MÜHENDİSLERİ, YILDIRIM’IN İDDİA ETTİĞİ GİBİ SIRÇA KÖŞKLERDE YAŞAMAMAKTA; TAM TERSİNE, GEÇİMLERİNİ SAĞLAMAYA DAHİ YETMEYEN MAAŞ DÜZEYLERİ İLE ÜLKE TARIMINA HİZMET VERMEYE ÇALIŞMAKTADIRLAR. BU ÜLKENİN TAŞINDA TOPRAĞINDA, BU İSİMSİZ KAHRAMANLARIN EMEKLERİ VARDIR.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ, “REORGANİZASYON” ADI ALTINDA TARIM BAKANLIĞININ DAĞITILMASINI, ORGANİZASYON YAPILARININ KIRILMASINI, BAŞKA BİR DEYİŞLE “ÜRETİME KATKI KOYMALARININ KASTEN ENGELLENMESİNİ” YILLARDIR ELEŞTİRİYORLAR, BU YAPININ DÜZELTİLMESİNE ÇALIŞIYORLAR.

“SIRÇA KÖŞK” TANIMI, ANCAK YILDIRIM’IN GEÇMİŞ VE BUGÜNKÜ MAKAMLARINI TANIMLAYABİLİR, MÜTEVAZİ KAMU BÜROLARINI DEĞİL!.. YILDIRIM’I, GEÇMİŞTE YAPTIĞI VE BUGÜN SÜRDÜRDÜĞÜ YÖNETİM KURULU ÜYELİKLERİ, MÜSTEŞAR YARDIMCILIKLARI, GENEL MÜDÜRLÜK’LERİNDEN ALDIĞI TOPLAM GELİRİ AÇIKLAMAYA, BU GELİRLERİ ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN GELİRLERİ İLE KAMUOYU ÖNÜNDE KARŞILAŞTIRMAYA, HANGİ UYGUN ÖĞRETİM DÜZEYİ İLE BÜROKRASİDEKİ HIZLI YÜKSELİŞİNİ SAĞLADIĞINI KAMUOYUNA AÇIKLAMAYA DAVET EDİYORUZ.

“ÇİFTÇİYİ AŞAĞILAMA – HORLAMA” DAVRANIŞINA KİMLERİN SAHİP OLDUĞU İSE, YİNE YILDIRIM’IN İŞARET ETMEYE ÇALIŞTIĞININ TERSİNE OLMAK ÜZERE, KAMUOYUNUN TAZE ANILARI ARASINDADIR.

SONUÇ OLARAK, YILDIRIM’IN MAKAMLARI, ŞİKAYET ETME – İTHAM ETME DEĞİL; İCRAAT YAPMA VE BUNLARIN YANINDA, TÜM MESLEK ÜYELERİNE OLDUĞU GİBİ, ZİRAAT MÜHENDİSLERİNE SAYGI DUYMAYI GEREKTİREN MAKAMLARDIR. ÇÜNKÜ ONLAR OLMAKSIZIN, “YILDIRIM’IN MAKAMINDA OTURMASI” OLANAKLI DEĞİLDİR..

KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR.

GÖKHAN GÜNAYDIN

BAŞKAN

(YÖNETİM KURULU ADINA)

Okunma Sayısı: 1683